Патрони закінчилися. Як Газпром втрачає силу

3 коментувати
У Газпрому нині важкі часи. У 2015 році доходи від експорту газу впали майже на чверть або на $10 млрд. Капіталізація компанії знизилася на 20%

З початком 2016 року потік поганих новин для Газпрому лише посилився.

Компанія фактично втратила український ринок. В січні у російської монополії ми не купили жодного кубометра газу, і навряд чи купимо раніше другого кварталу.

Будівництво нових газопроводів буксує. Південний потік закритий, через що італійський підрядник проекту, компанія Saipem намагається стягнути з «Газпрому» €759 млн.

Близький до консервації Північний потік-2, ще один газопровід в обхід України. У Брюсселі не в захваті від цього проекту. Крім того, його будівництво потягне як мінімум на €15 млрд, а таких грошей у Газпрому зараз немає.

Та й навряд чи найближчим часом з'являться. Ціни на газ падають слідом за цінами на нафту. У січні російський газ на німецькому кордоні коштував $163 за тисячу кубометрів.

Додамо до цього втрату Газпромом литовського ринку, новий позов польської PGNiG з метою домогтися зниження цін на газ, позови України і ми побачимо, що російська монополія, яка ще недавно диктувала свої умови всім своїм споживачам, стрімко втрачає силу.

Дві причини, чому це відбувається.

Перша - зміна світової моделі споживання енергоресурсів.

На жаль чи на щастя,  ні сонячна енергія, ні інші види, ні дрова, ні сушений гній - ніщо це не замінить вуглеводнів в найближчі 15-25 років, - говорив Володимир Путін в лютому 2010 року.

І серйозно помилився.

Через шість років ситуація змінилася кардинально. Відновлювана енергетика перестає бути альтернативною. У 2015 році в цю галузь інвестували рекордні $329 млрд. Вперше світ заговорив про відмову від викопних джерел енергії, і з урахуванням нинішніх темпів зростання, це цілком реальна перспектива найближчих 20-40 років.

Друга причина - агресивна політика Росії, активне використання енергоресурсів, в першу чергу - газу, в якості геополітичної зброї. Брюссель бачить, до чого призводить зростання впливу Газпрому. Тому ні знижки на газ, ні активне лобіювання своїх інтересів російською монополією не допомагають вирішити головне питання - прив'язати Європу до російського газу.

Що це означає для України?

Послаблений "Газпром" - історичний шанс захистити наші національні інтереси. Позбутися від російської газової залежності, створити умови для національної

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: