На що звернути увагу при покупці агробізнесу

31 липня 2018, 14:00

Для інвестора, який бажає купити або приєднати до числа своїх активів аграрне підприємство, першорядне значення мають права на землю.

Якщо коротко, Due Diligence – процедура комплексної перевірки законності та інвестиційної привабливості конкретно взятого бізнесу. Причин для її проведення може бути безліч. Найчастіше вона необхідна при проведенні угоди M&A: тільки за допомогою Due Diligence інвестор може зрозуміти чи варто вкладати в ту чи іншу компанію. Але також подібна перевірка може бути організована інвестором при купівлі акцій компанії, що його зацікавила, за необхідності вирішити, з яким контрагентом варто вступати в стосунки або, наприклад, при виникненні трудових суперечок, накладенні арешту на активи.

Відео дня

Due Diligence буває різний. Не тільки тому, що існує безліч його різновидів, кожен з яких переслідує свої цілі. Специфіка Due Diligence також серйозно відрізняється залежно від бізнес-сегменту, в якому проводиться. Зрозуміло, агросфера – не виняток.

Специфіка агросфери

Для інвестора, який бажає купити або приєднати до числа своїх активів аграрне підприємство, першорядне значення мають права на землю. Саме вони є одним з найбільш важливих критеріїв формування ціни сільськогосподарської компанії, тому їх перевірці приділяється особлива увага. Така перевірка – дуже довгий і кропіткий процес. Можна навіть сказати, що вона займає більшу частину Due Diligence в цілому. Але вона ж є вирішальною. Адже навіть дрібні помилки можуть послужити приводом для того, щоб знизити вартість компанії при покупці, поглинанні або злитті.

Специфічними для Due Diligence в агросфері є також перевірки біологічних активів. На відміну від ІТ-компаній, наприклад, або банків, в основі роботи сільськогосподарських підприємств лежать природні ресурси (тварини, птахи, рослини), тому те, в якому стані перебуває цей ресурс і як використовується є показовим. Для перевірки біологічних активів в ідеалі залучати відповідних фахівців (ветеринарних лікарів тощо).

Крім того, в агросфері є унікальні галузі, робота в яких вимагає отримання ряду дозволів з боку держави (наприклад, вирощування опіумного маку чи конопель). Їх наявність, а також законність походження, дуже ретельно перевіряються під час Due Diligence.

Що ще потрапляє під приціл Due Diligence в аграрному секторі

Право власності. Цей документ, по-перше, підтверджує повноваження особи на продаж компанії, адже тільки власники можуть розпоряджатися нею на свій розсуд. Важливо також переконатися, що право власності правильно оформлене і отримане на законних підставах.

Нерухомість. В цьому випадку мета перевірки – виявити, чи є у компанії правовстановлюючі і інвентаризаційні документи на ту чи іншу будівлю. Великою проблемою тут є так звані «самоволки» – об'єкти, побудовані, перебудовані або знесені самовільно, тобто без дозволу відповідних державних органів. Такі об'єкти вважаються незаконними і їх наявність створює ряд перешкод при купівлі/продажу нерухомості. Зрозуміло, про такі речі інвестору краще дізнаватися заздалегідь і Due Diligence – єдиний спосіб зробити це.

Техніка. Фактично, тут все те ж саме, що з біологічними активами. Перевіряється все наявне обладнання і документи на нього, щоб, з одного боку, виявити можливі ризики, з іншого – оцінити можливості і потенціал компанії. Бувають випадки, коли компанії використовують дорогі транспортні засоби в роботі, а у фінансовій документації про них не згадується або згадується лише частково. Звичайно ж, тут відразу виникають запитання.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Фінансово-кредитний стан. Фінансова документація – це дзеркало, яке відображає всі положення компанії в цілому, тому її перевірці приділяється особлива увага. Але така перевірка не є повною без свідчень, отриманих за допомогою вивчення техніки, біологічних активів, а також трудових відносин на підприємстві. Чому останнім важливо? Наявність чіткої трудової дисципліни, своєчасність виплат зарплат, наявність (і виконання) правил заохочення і покарання також говорять про особливості роботи компанії, її корпоративну етику і способи регулювання фінансових питань у сфері праці.

Ризики

Тут варто виділити дві основні речі. Перше – маніпуляції з даними. Так, нерідко компанії, яким належить пройти Due Diligence, не пропонують повний набір документів, необхідних для вивчення. Це ускладнює роботу контролерів і природно впливає на їх висновки.

Другий ризик створюють самі клієнти. Довго чекати ніхто не любить, тож не дивно, що практично всі хочуть організувати Due Diligence максимально швидко. Але в цьому випадку швидкість радше шкодить, аніж допомагає. Вивчити весь пакет документів за стислі терміни – а іноді просять вкластися в 1-2 дні – нереально. Відповідно й нереально виявити ризики, якщо такі є.

Але за одну-дві доби все ж можна організувати перевірку ключових документів і за ними надати клієнту певну картину бізнесу. Проте вона не буде повною і не буде враховувати всі аспекти ситуації.

Таким чином нехтування проведенням процедури Due Diligence при покупці агробізнесу загрожує не тільки втратою часу і грошей інвестора, а й може обернутися купівлею токсичного активу з купою супутніх проблем.

Показати ще новини
Радіо NV
X