Стисло і зрозуміло: Сусідні країни хочуть повернення українських робітників і готові організувати їх перевезення чартерами

15 квітня 2020, 10:30

Середа, 15 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Сьогодні в другій половині дня Верховна Рада збирається для обговорення спеціальної парламентської процедури, яка дозволить прискорити розгляд «законодавчого спаму» — 16 585 поправок внесених минулого тижня в фінансовий законопроект, покликаний перешкодити Ігорю Коломойському відновити контроль над ПриватБанком. Два депутати, що підтримують законопроект, пророкують в соціальних мережах, що остаточна версія вийде для другого і остаточного голосування в середині наступного тижня.

Відео дня

 • Ухвалення законопроекту є ключем до домовленості України з МВФ. Ця угода відкриє $10 млрд у вигляді м'якої грошової допомоги Україні, рятуючи країну від дефолту.

 • Олександр Паращій з Concorde Capital пише: «Ми вважаємо за можливе прийняти цей необхідний закон, який відкриє велику багатосторонню фінансову підтримку Україні в середині травня. Незважаючи на високий ризик саботажу і подальших відстрочок, ми зберігаємо угоду з МВФ в травні як базовий сценарй».

 • МВФ прогнозує, що ВВП України впаде в цьому році на 7,7%, відзначаючи падіння на 7,5% в групі єврозони складається з 19 країн. Падіння Росії зафіксовано на рівні 5,5%. У піврічному звіті МВФ під назвою «Велике блокування» прогнозується світовий стрибок в наступному році, при цьому зростання України складе 3,6%. В цьому році, прогнозує МВФ, інфляція в Україні буде на рівні 4,5%, а дефіцит рахунку поточних операцій різко знизиться до 2% ВВП в цьому році, в порівнянні з 7% в минулому.

 • Починаючи з понеділка, ДТЕК Енерго, найбільший в країні приватний генератор електроенергії, призупинить роботу Павлоградвугілля, який є основним об'єктом видобутку вугілля, і відправить 22 800 шахтарів і працівників в оплачувану відпустку. Генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко заявив у вівторок, що ДТЕК інвестував $3,5 млрд в комплекс Дніпропетровської області, піднявши продуктивність праці до 97 тонн з шахти за зміну — у вісім разів більше, ніж на державних шахтах.

 • Видобуток вугілля в Україні знаходиться в кризі, попереджає Тимченко. Він каже: «Понад 2,9 мільйона тонн незатребуваного вугілля накопичується на складах теплових електростанцій і шахт. Близько 30 вугільних шахт були припинені; більше 40 тис. осіб не працюють. Втрата теплової генерації за останні шість місяців становить 3,1 млрд грн [$114 млн]. Всі ТЕС працюють з мінімальним штатом співробітників, близько 50% працівників — без роботи».

 • За словами Тимченка, винуватцями є: імпорт електроенергії і вугілля з Росії та Білорусі, «ручне регулювання ринку», м'яка зима, а тепер і карантин, який скорочує споживання електроенергії. Згадуючи, що закриття 20 шахт у Великій Британії в 1984 році призвело до громадянських заворушень, керівник ДТЕК попереджає про соціальні ризики в Україні: «Сьогодні в цій галузі працюють близько 90 тис. осіб. До 30% виробників електроенергії донедавна використовували вугілля. Природно, шахти були побудовані разом з містами, і в цій галузі більше 65 таких міст з населенням понад 1,3 мільйона осіб».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • Сказавши, що його притиснули до стіни, ДТЕК Енерго повідомив кредиторам 27 березня, що призупиняє виплати за кредитами і облігаціями і починає переговори про реструктуризацію боргу. Відтоді уряд ввів шеститижневу заборона на імпорт електроенергії з Росії та Білорусії і встановив 65% податок на імпорт деяких видів російського вугілля.

 • За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, на частку медичних працівників припадає 594, або 18%, від 3 372 підтверджених випадків Covid-19 в Україні. Тільки в понеділок 64 працівники охорони здоров'я захворіли вірусом — це майже чверть нових випадків по всій країні. Згідно з повідомленням Радіо Свобода, придбання медичного захисного спорядження відкладалося більшу частину березня, тому що попередник Степанова Ілля Ємець прагнув найняти свого протеже як заступника голови закупівельної компанії міністерства.

 • У Києві та області — найбільша концентрація випадків — в цілому 775. 19 українських солдатів захворіли коронавірусом. Органи охорони здоров'я прогнозують, що рівень захворюваних досягне максимуму в ці вихідні. У православний Великдень, цієї неділі, вони просять вірян утриматися від відвідування церкви, а замість цього стежити за службою по телебаченню.

 • Тільки 4% українців мають намір піти до церкви цієї Великодньої неділі, у порівнянні з 39% в минулому році, згідно з опитуваннями, проведеними в минулі вихідні. В цілому, 61% з 2 000 респондентів вважають, що карантинні заходи є оптимальними, 70% говорять, що карантин ефективний, і 70% підтримують продовження карантину до кінця травня, якщо це необхідно.

 • З боку бізнесу, пом'якшення карантину підтримується половиною компаній, опитаних Європейською Бізнес Асоціацією. Щоб полегшити карантин, найважливішим кроком є поліпшення тестування на наявність вірусу. Це результати опитування 122 компаній, проведеного минулого тижня. У цьому опитуванні 83% компаній сказали, що їх співробітники працюють на дому, 20% скорочують зарплату, 15% відправляють працівників в оплачувану відпустку і 4% скорочують персонал.

 • Третина українських робітників, які залишили Польщу через карантин, хочуть повернутися, а половина українців, що працюють у Польщі, хочуть продовжити своє перебування там, за підрахунком дзвінків на двомовну телефонну гарячу лінію, створену польським агентством з працевлаштування Gremi Personal. У перші 10 днів гарячої лінії «Ми разом» 1 287 українців телефонували щодо роботи в Польщі, сказав Гремі в прес-релізі.

 • Припинення польотів з України настільки руйнівне для трудових потоків, що сусідні країни пропонують відправляти чартерні рейси в Україну. «Ми дійсно є свідками величезного попиту на українських трудових мігрантів в сусідніх країнах», — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба телеканалу 1+1. Вже були випадки, коли міністри закордонних справ деяких країн дзвонили мені і говорили: «Наша країна готова платити за чартерні рейси і за документи, нам робітники потрібні особливо зараз на початку весни коли починаються сезонні роботи».

 • Минулого тижня 36 200 нових осіб були зареєстровані як безробітні в Державній службі зайнятості України. Станом на понеділок 388 тис. українців були офіційно безробітними — це на 22% більше, ніж у цей час в минулому році. Цього року п'ять найбільш постраждалих областей: Львівська, Харківська, Дніпропетровська, Полтавська та Запорізька. Оскільки значна частина українців офіційно не працює, реальна кількість безробітних, як вважають, набагато вища.

 • Припарковані пасажирські літаки МАУ і SkyUp переобладнують на літаки для перевезення вантажів. У прес-релізі МАУ йдеться: «Завдяки вільному плануванню Boeing 737, ви можете перевозити в цілому близько 70 кубометрів вантажу, і близько 160 кубометрів в Boeing 767. Наш підрозділ з вантажоперевезень відкритий для співпраці».

 • У SkyUp вже є три контракти на перевезення медичного обладнання з Китаю в Європу. «У світі катастрофічна нестача вантажних літаків», — розповідає в Центрі транспортних стратегій генеральний директор авіакомпанії SkyUp Євген Хайнацкий. «У нас є закордонні замовлення, і ми готові перевозити вантажі з Китаю в Європу, тому що європейські авіалінії не справляються».

 • У вівторок у Варшаві приземлився український вантажний літак Ан-225 «Мрія», який перевозив 100 тонн медичного обладнання з Тяньцзіня, Китай. При невеликій вазі обсяг вантажу збільшився до 1 000 кубометрів. «За всю історію авіації такий обсяг вантажу ніколи не перевозився всередині вантажного відсіку літака», — повідомляє київська компанія. Вантажна авіакомпанія повідомляє, що її літаки Антонов-Руслан перевезли 1 400 тонн медичного обладнання та препаратів з Китаю за останні три тижні. Компанія повідомляє, що її вантажний парк заброньовано на весь квітень.

Від редактора:

МВФ вказав 7,7% падіння ВВП України в цьому році — близько верхньої межі широкого діапазону: від 3,5% до 9%. Оскільки ніхто не знає, як буде розвиватися пандемія коронавірусу або як люди будуть реагувати на скасування карантинних обмежень, економісти можуть також кидати дротики в мішень. Тим не менш, це буде важкий рік.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X