Муніципальна звітність в рамках децентралізації

6 грудня 2017, 14:55
Політика децентралізації, що реалізується в Україні, відкриває не тільки ширші можливості для муніципалітетів, а й несе нові виклики

Ще в 2014 році Верховна Рада прийняла закон про децентралізацію, надавши місцевому самоврядуванню широку фінансову автономію. У бюджеті на 2017 рік передбачено виділення 10 млрд грн на регіональний розвиток. За всю історію України на рівні місцевих бюджетів ще ніколи не було зосереджено такого значного обсягу коштів, як зараз.

Відео дня

Збільшення державного фінансування робить ще більш важливими питання планування для ефективного розподілу коштів, створення чітких механізмів контролю громадськістю їх використання, а також підготовки обґрунтованої звітності про виконану роботу.

Питання стратегії та контролю – теми для окремих статей. В даний момент хотів би докладніше зупинитися на питанні звітності про виконану роботу.

Що таке інтегрована звітність в форматі Annual Report

У країнах Заходу підготовка інтегрованої звітності муніципалітету, комунальних підприємств і організацій в форматі Annual Report є одним з ключових елементів місцевого самоврядування. Annual Report щорічно готується містами, регіонами і навіть окремими районами.

Annual Report – це документ, що містить широкий спектр інформації про компанії або організації за минулий фінансовий рік. На відміну від класичної фінансової звітності, Annual Report розкриває як фінансові, так і нефінансові дані. Наприклад, опис стратегії розвитку, сильних сторін виробництва і менеджменту, корпоративної соціальної відповідальності і т.д. Також в такому звіті містяться плани і цілі, які організація планує досягти в коротко- і середньостроковій перспективах.

В Україні цей тренд з'явився порівняно недавно. Поки що більшість органів місцевої влади обмежуються звітом про виконання державного бюджету. Але подібні звіти, по-перше, неповні. Вони відображають лише фінансову сторону, а цього не завжди достатньо, щоб в повній мірі оцінити діяльність місцевої влади. По-друге, широкій громадськості часто складно і нецікаво в них розбиратися. А ось інтегрований звіт в форматі Annual Report структурує всю інформацію, супроводжуючи її зрозумілими і наочними поясненнями. Саме простота і всеосяжний характер роблять його настільки ефективним.

Типова структура Annual Report для муніципалітету:

 • Загальна інформація про місто та органи місцевого самоврядування;

 • "Місто в особах": звернення міського голови, інформація про ключових керівників органів місцевого самоврядування або найбільших комунальних підприємств;

 • Стратегія розвитку міста та її ключові показники;

 • Соціально-економічні показники розвитку (демографічна ситуація, економічний розвиток, інфраструктура, охорона здоров'я, соціальний захист, освіта, туризм, культура, наука, технології, інновації, екологія та безпека навколишнього середовища);

 • Аналіз виконання муніципального бюджету за звітний період (ключові показники, відомості про доходи та витрати, місцевий борг, інформація про гарантоване борг);

 • Консолідована фінансова інформація спеціального призначення за звітний період, підготовлена відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності громадського сектора (МСФООС/IPSAS);

 • Примітки до консолідованої фінансової інформації спеціального призначення;

 • Надання рекомендацій щодо пріоритетів розвитку міста на середньостроковий період.

Кому і навіщо потрібен municipal Annual Report

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Всеохоплюючий характер інтегрованої звітності передбачає вкрай широкий спектр її адресатів – як серед самого територіального об'єднання, так і за його межами:

 • Місцевим органам самоврядування – для оповіщення громадськості, представників бізнесу, органів центральної влади про ефективність роботи своєї команди, обґрунтування прийняття тих чи інших заходів, оприлюднення стратегічних планів і кроків для їх реалізації.

 • Місцевим жителям – інформація щодо поліпшення життєдіяльності територіального об'єднання і подальших змін. Звіт органів місцевого самоврядування перед громадою.

 • Приватним інвесторам – інформація про фінансовий результат муніципалітету, підготовлена за Міжнародними стандартами фінансової звітності громадського сектора.

 • Бізнес-середовищу – інформація про пріоритети розвитку муніципалітету на найближчий період.

 • Громадським організаціям – інформація щодо дій муніципалітету в розвитку громадянського суспільства.

 • Міжнародним фінансовим інститутам і донорам (ЄБРР, Світовий банк і т.д.) – інформація про напрямки соціально-економічного розвитку муніципалітету.

Правильне використання інструменту Annual Report допоможе місцевим органам самоврядування не тільки наочно відзвітувати про свою роботу, але налагодити комунікацію з громадою, отримати позитивний відгук від виборців. А також залучити інвестиції для вирішення місцевих завдань і розвитку місцевих ініціатив.

Іншими словами, в рамках бюджетної децентралізації, сучасна і прозора звітність – це додатковий козир в змаганні з іншими муніципалітетами за додаткове фінансування.

Показати ще новини
Радіо НВ
X