Не тільки Bonduelle. Які міжнародні компанії ще працюють у РФ
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну почався процес виходу іноземного бізнесу з російського ринку. Це продовжується і зараз — повільно, іноді лише на папері, не завжди до кінця, але компанії згортають присутність на ринку агресора.
Морально-етичні принципи, санкційний тиск, логістичні та банківські обмеження, а також звуження внутрішнього російського ринку — все це впливає на кінцеве рішення.
З березня KSE Institute розпочав проєкт «Самосанкції» (SelfSanctions), який здійснює моніторинг активності іноземного бізнесу у РФ. Ми відстежуємо тисячі компаній, які працювали (та все ще працюють) на російському ринку. І нам є що про них розповісти.
Цифри та факти
Крім нафтогазових доходів, суттєву частку дохідної бази РФ формують податки на споживання та прибуткові податки суб'єктів підприємництва. Зростання цін на сировинних ринках підвищувало місткість російського ринку і купівельну спроможність росіян. Останні 20 років іноземний бізнес активно інвестував у різні галузі економіки РФ — автомобілебудування, нові технології у нафтогазовій сфері, ринок споживчих товарів тощо.
Початок повномасштабної війни проти України призвів до фактичного заколочування Кремлем «вікна у Європу». Кремль власноруч руйнує економічні зв’язки з Заходом, які подекуди вибудовувалися століттями. Цивілізований світ відмовляється від залежності від РФ в окремих галузях, накладає санкції та обирає інших контрагентів.
Водночас іноземні компанії також поступово згортають співпрацю з агресором. За даними KSE Institute, з 24 лютого по 12 грудня 2022 року повністю вийшли (продали місцевий бізнес) з РФ 143 компанії з іноземним капіталом.

У них працювало майже 20,4% російського персоналу, зайнятого в іноземному бізнесі, їм належало близько 11,2% активів та 9,1% капіталу, представленого іноземними інвесторами на російському ринку. Лише за минулий рік ці компанії згенерували виручку у розмірі $35,5 млрд та сплатили $3,2 млрд податків. У процесі виходу перебувають ще 1 150 компаній.
Найбільше від виходу з ринку, а також скорочення інвестицій та паузи в роботі іноземних компаній постраждали автомобілебудування та нафтогазова промисловість. Багато німецьких, французьких, японських брендів, серед яких Mercedes, Volkswagen, Renault, Toyota, Mazda, зупинили виробництво автомобілів у росії. Із січня по серпень поточного року падіння обсягів виробництва авто склало понад 60% у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року.
У нафтогазовій галузі контракти на видобуток вуглеводнів з нових родовищ розірвали Shell, TotalEnergies, ВР, Equinor. Ці компанії забезпечували постачання до РФ новітніх технологій видобутку вуглеводнів. Тим самим вони підвищували конкурентоспроможність російського нафтогазового сектору та забезпечували його як інтенсивний, так і екстенсивний типи розвитку.