Світова економічна криза близько. Скільки у нас залишилося часу

29 березня 2019, 20:00

Про що говорить закономірність останніх 60 років

Поки українські виборці запекло сперечалися про те, хто найгірший з наявних кандидатів у президенти, ті, хто зацікавлений у плеканні свого капіталу, обговорювали три теми: інверсію кривої прибутковості, переговори США з Китаєм і Brexit.

Відео дня

Перш за все, кілька слів про те, що таке крива прибутковості, як розуміти те, що вона стала інвертованою, і чому про це стільки розмов. По-простому, все виглядає так: американський уряд бере в борг, випускаючи облігації, строком від 3 місяців до 30 років. У облігацій з різними термінами погашення різні ставки прибутковості. А ось крива, яка демонструє ставку прибутковості, залежноі від терміну погашення, називається кривою прибутковості. Згідно зі здоровим глуздом, що довший термін погашення, то вища прибутковість. Уявіть, що ви даєте в борг – комусь на день, а комусь на десять років. Звичайно ж, другий сценарій більш ризикований для того, хто дає, тому, процентна ставка за десятирічним боргом буде вищою. Таким чином, у звичайних умовах крива прибутковості спрямована вгору, її лівий край, з меншими строками погашення та, відповідно, меншою прибутковістю, нижче правого, де довший термін і вищі ставки. Так повинно бути і, як правило, так і є, коли ринки вірять у те, що економіка буде розвиватися і на горизонті не маячать жодні кризи.

Але життя, як відомо, складається не тільки з приємних сюрпризів, і час від часу трапляються неприємності. Як правило, щоб витягнути економіку з кризи центробанки починають знижувати ставки, що своєю чергою позначається на прибутковості облігацій – вона знижується. Отже, коли інвестори починають вірити в те, що криза настане в якомусь найближчому майбутньому, вони активніше купують облігації з довгими термінами погашення, прагнучи зафіксувати вищу поточну прибутковість. Підвищений попит на довгострокові облігації, природно, призводить до подорожчання останніх, що своєю чергою веде до зниження прибутковості. Дорожче купив – менше заробив!

Що ж відбувається на ринку останніми днями. Інвестори скуповують облігації з довгими термінами погашення, їхня прибутковість падає, і дійшло до того, що весь тиждень, починаючи з минулої п'ятниці, вартість тримісячного боргу (2.44%) вища, ніж вартість десятирічного (2.39%). Вперше за останні 10 років. Як ви розумієте, крива спрямована вниз. І саме така ситуація називається інверсією кривої прибутковості. Чому це важливо? Тому, що протягом останніх 60 років, щоразу після того, як крива ставала інвертованою, протягом 6-18 місяців наставала криза. І найголовніше, що закономірність ця не була порушена ще жодного разу.

Ось і не дивно, що крива прибутковості, точніше її нова, інвертована форма, стала предметом палких обговорень і суперечок серед інвесторів і представників ФРС. До речі, саме повний розворот у політиці ФРС, на 180 градусів, який стався в грудні минулого року, і став одним з каталізаторів для інверсії кривої. ФРС дала зрозуміти, що ставку підвищувати не буде, навіть більше, не відкинула можливості її зниження в майбутньому. Такий лібералізм викликав захоплення інвесторів і не забарився позначитися на динаміці ринку акцій – з початку року зростання S&P 500 перевищило 12%. Але, якщо зазирнути трохи далі, то причини, що призвели до розвороту в політиці регулятора, в довгостроковій перспективі повинні викликати у інвесторів побоювання.

ФРС визнав, що американська економіка сповільнюється, і свіжі прогнози виглядають далеко не так оптимістично, як кілька місяців тому. Прогноз зростання американського ВВП у першому кварталі знижений з 2.3% до 1.5%. Природно, уповільнення економіки позначається і на корпоративному секторі. За даними FactSet, зростання прибутку в 2019 році очікується на рівні 3.8%, в річному вимірі, а ще в листопаді 2018 року цей показник був на рівні 8.8%. Зростання ринку в останні місяці привело до того, що значно зросла оцінка компаній. Форвардне співвідношення P/E для компаній S&P 500, за даними того ж FactSet, зросло до 16.6, а це вище, ніж середні значення за останні п'ять і десять років.

Що в підсумку. Економіка сповільнюється, як у США, так і глобально. Прибутки корпоративного сектора знижуються, імпульс від податкової реформи Трампа видихався, і найближчим часом допомоги чекати нізвідки. Ціни на активи вище середніх. Безумовно, сукупність таких чинників навряд чи викликає оптимізм. І, в цій ситуації, дуже схоже, що інвертована крива знову, як і в усі попередні рази, може стати передвісником кризи.

Питання тільки, коли ця криза трапиться. Є, звісно, низка факторів, які можуть її відсунути. Наприклад, якщо Китай і США домовляться про нові принципи торгівлі. На цьому тижні переговори в Пекіні вела представницька американська делегація на чолі з міністром фінансів Мнучиним. Знову чути життєствердні заяви, що все йде в потрібному напрямку, хоча краплю дьогтю додав радник Трампа з економіки Ларрі Кадлоу, заявивши, що результат переговорів не прив'язаний до якоїсь конкретної дати і вони можуть тривати ще не один місяць. Чимось це все починає нагадувати історію з Brexit, який тягнеться вже кілька років, але так досі й не зрозуміло, чим закінчиться.

Напевно, безглуздо сперечатися про те, настане криза чи ні. Принцип циклічності ще ніхто не відміняв, вічно ринки зростати не можуть, рано чи пізно падіння настане. Питання – коли, рано чи пізно, у 2019-му чи 2020-му? Навряд чи у когось є точна відповідь, але минулого разу, коли крива зігнулася не туди в 2006-му, грім грянув у 2008-му.

У будь-якому разі, до грому потрібно бути готовим, адже він принесе можливості, які в разі правильного використання годуватимуть вас наступні 5-10 років.

Гарних усім вихідних і вдалих інвестицій!


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X