Стисло і зрозуміло: Запуск Турецького потоку, Snapchat купує новий український стартап, бізнес в ОРДЛО

8 січня 2020, 12:00

Середа, 8 січня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • «Недооцінена економіка України на порозі сильного 2020 року», — говорить стаття шведсько-американського економіста Андерса Аслунда на сайті UkraineAlert Атлантичної ради. Високо оцінюючи макроекономічну стабільність, створену Порошенком, і реформи вільного ринку, ініційовані Зеленським, Аслунд пише: «Новий генеральний прокурор Руслан Рябошапка почав чудову чистку зверху, вимагаючи від своїх прокурорів як компетентності, так і чесності... Корумпованих суддів також необхідно видалити з судів нижчого рівня». 

Відео дня

 • Звертаючись до амбітних цілей зростання ВВП нового уряду, Аслунд, який спостерігає за Україною 30 років, пише: «Прем'єр-міністр Гончарук планує досягти 5% в 2020 році і 7% в наступні роки. Це розумні і реалістичні цілі. Всі, хто сумнівається, повинні пам'ятати, що в середньому по Україні зростання ВВП становило 7,5% на рік з 2000 до 2007 року. Макроекономічні основи вже створені, щоб повторити цю успішну роботу».

 • «Несподівані новини з України: Зеленський процвітає, незважаючи на тиск Трампа», — пише в Washington Post Джексон Діль, заступник редактора редакційної шпальти. «Досі уряд Зеленського домагався надзвичайного, а в нинішніх умовах майже чудодійного успіху», — пише Діль, посилаючись на високі темпи зростання експорту, високі темпи зростання ВВП і низьку інфляцію. «Як відзначає Джеймс Брук з Ukraine Business News, українська гривня, росте швидше, ніж будь-яка інша валюта в світі».

 • Дейл завершує замітку на політичній ноті: «Можливо, найвпливовішим американцем, що звертають увагу на Україну, є особистий адвокат Трампа, Рудольф В. Джуліані, — і він приєднався до українських анти-Зеленських про-путінських сил, включно з деякими найбільш корумпованими в країні олігархами і політиками».

 • Цього року гривня «найімовірніше» зміцниться щодо долара, пише в Facebook міністр економіки Тимофій Милованов. «Але все залежить від розвитку економіки та ситуації на світових ринках». Він зазначає, що фіксовані обмінні курси призвели до різкої девальвації в 1998, 2008 і 2014 роках. «Обмін и це відносна ціна української економіки до світу», — пише він, додаючи, що центральний банк може згладити удари, але не може протистояти світовим економічним силам.

 • Запорізьке конструкторське бюро «Івченко-Прогрес» виграло контракт на $600 млн на поставку збройним силам Туреччини 500 двигунів крилатих ракет в 2020-х роках. Українська державна компанія поставить турбогвинтові двигуни АІ-450 для нового турецького військового безпілотника «Акінджі» і турбореактивні двигуни АІ-25 для безпілотного винищувача, повідомляє український новинний сайт Defense Express. У серпні минулого року президент Зеленський відвідав головного виробника безпілотних літальних апаратів у Туреччині — Baykar Aerospace and Defense.

 • Snapchat придбав український стартап AI Factory за $166 млн, повідомляє AIN.UA. AI Factory була заснована 18 місяців тому Віктором Шабуровим, чий попередній стартап Looksery також був придбаний Snap Inc. за $150 млн у 2015 році. У Києві, Запоріжжі та Сан-Франциско на AI Factory працює 70 осіб. Компанія розробила нову функцію для Snap: редагування фотографії користувача, щоб перетворити її на відео. Функція була запущена 18 грудня. Через кілька днів Snap викупили акції інших акціонерів AI Factory.

 • За даними глобального дослідження, проведеного Crunchbase, Grammarly — український ІТ-«єдиноріг» 2019 року, який отримав оцінку в $1 млрд. У всьому світі в минулому році з'явилося 142 нових єдинорога. Лідерами були: США — 78; Китай — 22; а Бразилія і Німеччина — по п'ять на країну. Заснована в Києві десять років тому, Grammarly використовує штучний інтелект і обробку природної мови, щоб пропонувати послуги з перевірки орфографії, граматики та виявлення плагіату.

 • Росія може задовольнити всі потреби України в імпорті газу в цьому році, продаючи газ зі знижкою 20-25%, пише оглядач FT в енергетиці Нік Батлер. Більш низька ціна буде через короткий транзит і великі обсяги. Нафтогаз каже, що будь-які закупівлі російського газу будуть здійснюватися через міжнародних енергетичних брокерів, що беруть участь у відкритих тендерах. У минулому році Україна імпортувала 14,2 млрд кубометрів газу.

 • Новий 5-річний газовий контракт і очікуване завершення Північного потоку 2 в 2021 році зміцнять позиції Росії на європейському газовому ринку в 2020-х роках. «У Росії буде кілька ліній для поставок на європейський газовий ринок», — пише Батлер. «При низьких витратах на видобуток і транзит по трубопроводу Газпром зможе зайняти частку ринку, що зростає. У свою чергу ринок в кращому випадку є статичним з точки зору загальних обсягів. А за деякими прогнозами, буде знижуватися протягом наступних 20 років. Це ускладнить потенційну конкуренцію. Наприклад, зріджений природний газ зі США не зможе конкурувати за ціною».

 • Сьогодні президенти Путін і Ердоган офіційно відкривають Турецький потік, двотрубний трубопровід, по якому газ проходить через Чорне море через Росію і Туреччину в обхід України. 1 січня одна лінія Турецького потоку початку поставки газу зі швидкістю 4 млрд куб. м на рік у Болгарію. Це дозволило Булгартранцу припинити прийом газу з Трансбалканського газопроводу, який перетинає Україну, Молдову і Румунію. Дистриб'ютор газу «Булгаргаз» заявляє, що Турецький потік заощадить $46 млн за транзит, що дозволить компанії скоротити витрати на газ для населення на 5%.

 • Білорусь відновила переробку сирої нафти з Росії в понеділок після того, як Москва призупинила поставки на п'ять днів. В процесі цінову суперечку Москва припинила поставки нафти до вечора суботи. Білорусь є основним джерелом бензину для України.

 • Щоб розвинути виробництво іноземних фільмів в Україні, кінематографісти тепер можуть отримати знижки до 30% на виробництво фільмів в країні. З цим новим законом про знижки Україна наздоганяє Чехію, Румунію, Польщу, де знижки діють уже кілька років, повідомляє FilmNewEurope.com. Одним з бенефіціарів може стати помічник Зеленського Андрій Єрмак, власник медіа-групи «Європейське партнерство». Ця компанія недавно зняла словацько-український історичний серіал «Слов'яни».

 • Розташування має значення. Елітні квартири продають зараз зі знижкою 25 центів на кожному доларі... в Донецьку. Spektr, російськомовний новинний сайт, пропонує рідкісний погляд на те, «як працює приватний бізнес в ДНР і ЛНР». Готівкові гроші і «дах» — політичний захист — є відмінними рисами. Можливості зростання: 7-місцевих мікроавтобусів, щоб перевезти пенсіонерів через лінію контролю, для отримання своїх українських пенсій, — і сидіти не виходячи з квартири. «Залишати елітну нерухомість без нагляду може бути небезпечно», — йдеться в статті. «Це призвело до створення нової роботи — жителі Донецька самі стали наглядачами за шикарними квартирами. Вони живуть в них і отримують зарплату, рівну зарплатам лікарів або вчителів».

Від редактора:

Хороший новорічний подарунок для UBN: цитата з The Washington Post. Заступник редактора редакційної смуги Джексон Діль пізніше написав мені це повідомлення у Facebook: «Джим, я щоранку читаю твої новини і знаходжу їх дуже корисними. З повагою, Джексон».

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X