Мікро-цілі, халтура, гігієна оточення — пустити в хід все, щоб не вигоріти

31 жовтня 2021, 12:30

Час змінити кілька речей у житті.

Виразно пам'ятаю свою першу роботу, на яку я завжди приїжджала задовго до дев'ятої ранку, щоб: а) уникнути заторів та натовпу у громадському транспорті; б) встигнути почитати у метро Пелевіна; в) спокійно спланувати день та закінчити ті переклади, які не встигла зробити за попередній день. Безліч маленьких завдань, кожне з яких відповідає за успіх дня.

Відео дня

До речі, робочий ритм та обсяги завдань були колосальними. Але при цьому в мене жодного разу не було відчуття, що я вигоряю лише з однієї причини. Просто я не знала, що це — вигоріти. Так, тоді не було пандемії та пов'язаних з нею соціальних обмежень, не було і всього інформаційного трешу, який сьогодні цілком здатний інформаційно добити будь-яку здорову людину. І не було законного способу списати все на вигоряння. Тому коли зараз це поняття стає майже звичним явищем, що виправдовує невдачі та провали, можливо, варто спробувати щось змінити. Змінити до пожежі.

Наприклад, замінити довгострокове планування на мікро- та нано- цілі та завдання як складові одного цілого. Думаю, що саме зараз треба відновлювати ці навички. Довгострокове планування як вправа — безперечно корисне заняття, яке систематизує бажання, піддає сумнівам та аудиту можливості, виявляє потреби. Але є й суттєвий недолік. Недосягнення поставленої мети — прямий шлях до розчарування. І далі — до вигоряння. Тому короткострокові завдання, задоволення від результату тут і зараз, радість від життя негайно. Нам зараз не можна засмучуватися, ви тільки подивіться, що навколо відбувається.

Виділити час на себе, зайнявши цікаву навколотворчу нішу. Нещодавно одна приятелька розповіла, що вона жила собі спокійно сорок років і раптом пішла на танці. І тепер у неї на це заняття йде вільний час. Багато моїх знайомих пішли на курси театральної імпровізації, ораторського мистецтва. Знаю людей, які за зовсім напруженого графіка почали займатися стендап-імпровізацією, заграли на музичних інструментах. Загалом хобі — річ хороша. І хоча це грошей не приносить, зате є чудовим прийомом для емоційної рівноваги та перезавантаження.

З нового року вигоряння стане офіційним захворюванням

З халтурами — хобі за гроші — та сама історія. Я знала дівчину, яка працювала в банку, і при цьому робила на замовлення дуже красиві та складні вишивки на одязі. Ночами напевно, не знаю, коли — адже це таке трудомістке заняття. Знаю людей, які паралельно з основним місцем роботи мають агентства, студії дизайну, медіа. У нашій ментальності — це халтура, бо, крім перезавантаження, такий вид перемикання дає ще й можливість заробити. Насправді не має значення як це називається — хай це буде захоплення чи хобі з потенціалом монетизації. Важливим є позитивний побічний ефект: якщо це здатне гасити пожежу та віддаляти вигоряння, — відмінний варіант.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Зрештою, гігієна оточення. Нещадна і рішуча зачистка свого оточення людей і подій, які нищать час, забирають сили та створюють основу поганого настрою/самопочуття. Я ніколи не читала книгу про те, що їсти на самоті не рекомендується, але думаю, що іноді краще-таки на самоті, ніж «разом з ким попало». Адже в якийсь момент виявилося, що життя це один суцільний нетворкінг. І ця нова релігія почала набувати загрозливих масштабів.

Звідки і як приходить вигоряння, я ще не знаю, у мене не було. Тож готуюся. Адже з нового року вигоряння стане офіційним захворюванням: всесвітня організація охорони здоров'я оновила список захворювань, і тепер це є легітимний діагноз. Самолікування в медицині зазвичай не вітається, але, можливо, саме усвідомлене самолікування в цьому випадку може бути доречним.

Показати ще новини
Радіо NV
X