Міфи і правда про заміщення газу в Україні

22 березня 2016, 12:09
Влада бадьоро рапортує про скорочення споживання імпортного газу, старт великого числа нових проектів, що використовують поновлювані джерела енергії. Але насправді не все так гладко і безхмарно, як про це говорять з екранів ТБ

Є кілька міфів, які важливо розвінчати, щоб продовжити рух до енергонезалежності.

Міф №1- проектам із заміщення газу дано "зелене" світло

Правда в тому, що дуже часто влада і комунальники перешкоджають переведенню котелень з газу на біопаливо і реалізації інших енергозберігаючих проектів.

Відео дня

У чиновника немає такого завдання, як економія газу. Його ніхто не заохотить, якщо він зробить посильний внесок в енергетичну незалежність України. І ніхто не покарає, якщо регіон, в якому він працює, продовжить спалювати газ навіть там, де є альтернатива.

Відповідно, коли ви приходите до влади і починаєте пояснювати, що нові проекти вигідні країні, платникам податків, споживачам послуг, в кращому випадку вас вислухають. Але мало хто скаже: роби, а я допоможу! Тобто інвестора, який готовий за свої кошти модернізувати котельню, перевести її з газу на біопаливо, заощадити від 10% до 30% бюджетних коштів, створити нові робочі місця, платити податки, ніхто з розпростертими обіймами не чекає. Ні серед місцевої влади, ні в Національній комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг.

Міф №2 - Україна взяла курс на відмову від споживання імпортного газу

Правда в тому, що у нас в країні існують цілі сектори економіки, в яких виділяються дотації для споживачів імпортного газу.

Фактично, єдиний сектор, де створені умови для заміщення блакитного палива - це бюджетні установи - їх річний обсяг споживання становить близько 1 млрд кубометрів. Ну і частково населення. Тоді як, наприклад, підприємства теплокомуненерго споживають близько 6 млрд кубометрів газу в рік за пільговою ціною 2,9 тис. грн за тис. кубометрів.

Різниця між пільговою ціною і реальною компенсується за рахунок бюджету, тобто за наш з вами рахунок. Передбачається, що ситуація зміниться в цьому році, після того, як переглянуть тарифи в цьому році. Але поки вона саме така, як описано вище.

Міф №3 - кількість проектів по заміщенню газу стрімко зростає

Правда в тому, що за останній рік динаміка сповільнилася через опір старої системи і надання штучних переваг тим, хто працює на газі.

Якщо в 2014 році в інвесторів було багато оптимізму, то зараз його немає. Це впливає на динаміку розвитку. Нових проектів не так багато, через що досягнення заявленої мети - заміщення 7,2 млрд кубометрів газу до 2020 року, як це прописано в Національному плані дій, знаходиться під загрозою зриву. За прогнозами Біоенергетичної асоціації України, в кращому випадку до цього терміну ми замінимо 5,38 млрд кубометрів газу.

Міф №4 - через падіння цін на газ вигідно переходити на виробництво тепла з відновлюваних джерел

Правда в тому, що біоенергетика залишається рентабельною навіть при цінах в $150 за тисячу кубометрів.

Як ми бачимо, ситуація на світовому ринку вуглеводнів не дає ніяких передумов прогнозувати, що ціна на газ впаде нижче за цю позначку.

Міф №5 - Україні не здатна відмовитися від імпорту газу

Правда в тому, що тільки біоенергетика здатна замістити 7-10 млрд кубометрів газу протягом найближчих 5 років.

Ще в 2011 році Україна купувала у Газпрому 40 млрд. кубометрів газу. Чотири роки по тому, у 2015 році, імпорт впав більш, ніж в два рази, до 16,4 млрд. кубометрів.

Впевнений, у нас все вийде, і не пізніше ніж через 5-7 років ми зможемо взагалі відмовитися від імпорту. Головне - прибрати всі перешкоди на шляху тих, хто готовий працювати на енергетичну незалежність.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X