Масовий вихід. Чому з НБУ звільняються керівники ключових департаментів
Історія про загрозу незалежності Нацбанку України почалася зі скандальноі̆ відставки з посади голови банківського регулятора Якова Смолія 1 липня 2020 року .
Тоді Смолій заявив, що написав заяву через політичний тиск. В той день зірвалася угода Мінфіну з продажу іноземним інвесторам єврооблігацій на один мільярд доларів. Рішення було несподіваним.
За інформацією НВ Бізнес, тоді в Офісі президента України Смолію, м’яко кажучи, грубим текстом сказали, щоб він пішов і під диктовку заступника голови ОПУ Андрія Смирнова змусили написати заяву про відставку. Перед цим профільний комітет Верховної Ради висловив недовіру Смолію, використавши для цього текст постанови, який написав наближений до олігарха Ігоря Коломойського Олександр Дубінський, що перебуває під санкціями США. Ще раніше демонстранти від Нікопольського заводу феросплавів, підконтрольного Коломойському, приносили кришки домовин під паркан будинку Якова Смолія та Катерини Рожкової.
Відставка Смолія відбулася менше ніж через місяць після того, як Україна отримала перший транш від Міжнародного валютного фонду (МВФ) у розмірі $1,2 млрд в рамках п’ятирічної програми standby. Відтоді Україна не отримала більше ні копійки від МВФ. А на порядок денний переговорів МВФ і України вперше за п’ять років була винесена незалежність НБУ, що додалася до судових та антикорупційних проблем нової влади.
Пізніше ОПУ вибрав фаворита на посаду голови НБУ — Кирила Шевченка, котрий в Укргазбанку зміг успішного реалізувати державну програму 5−7−9, а також під його керівництвом працював друг сім'ї президента України Володимира Зеленського Евген Мецгер, що очолює зараз Укрексімбанк.
Кирило Шевченко — професійний банкір, але за словами першого заступника голови правління НБУ Катерини Рожкової, у нього інший підхід до управління. «З моєї точки зору, система прийняття рішень у Національному банку дрейфує до централізації», — сказала вона в інтерв'ю НВ Бізнес, яке не захотіли погоджувати в департаменті коммунікації НБУ. Саме фактор централізації влади став каменем спотикання у відносинах Шевченка і команди, яка працювала за Гонтаревої і Смолія.
Після призначення Шевченка змінилися майже всі члени правління НБУ, крім Рожкової і заступника голови НБУ Дмитра Сологуба. Також були зміщені багато директорів департаментів.
Перші тривожні дзвінки про те, що в НБУ змінюється модель управління, почалися з догани Рожковій і Сологобу Радою НБУ. Догана слідувала за їхніми незалежними коментарями в ЗМІ про співпрацю з МВФ. Потім — зміни в структурі НБУ, які спочатку призвели до концентрації повноважень у нового голови НБУ, а потім — до позбавлення Рожкової колишньої сфери відповідальності.

Тут потрібно відзначити, що Рожкова шість років займалася банківським наглядом і працювала в епіцентрі банківської реформи і очищення фінансової системи в Україні. Вона, разом з колишною головою НБУ Валерією Гонтаревою, була активною учасницею процесу порятунку і націоналізації ПриватБанку в 2016 році.
До початку 2021 року банківська реформа підкреслювалася в комунікаціях МВФ та інших західних партнерів України як один з найуспішніших кейсів реформ, що призвели до макрофінансової стабільності і більшої стійкості української економіки до зовнішніх шоків. Очищення банківської системи дозволила Україні стабільно пережити коронакризу.
Теза Рожкової підтвердилася після того, як з НБУ про своє звільнення в повному складі заявила команда керівників Департаменту ліцензування НБУ. Зокрема, директор департаменту Олександр Бевз; заступниця директора Катерина Жебанова; начальник управління ліцензування банків і кредитних спілок Дмитро Ткачук та його заступник Богдан Ільченко; начальник управління ліцензування страхових компаній Дмитро Смаль; начальник управління Вадим Романюк, який відповідає за фінансові компанії та платіжні системи. А також заступник начальника експертно-аналітичного управління Дарина Дашкевич і головні експерти цього управління Євген Воробйов і Стефан Дженко. Ця команда працювала під кураторством Рожкової.
«Ми щиро любимо НБУ і хочемо надалі в ньому працювати. Однак, продовження нашої роботи в Національному банку поки неможливе. Централізація прийняття рішень в одних руках, заміна колегіальності директивним прийняттям рішень, на нашу думку, є неприпустимими в роботі Національного банку України», — йдеться в заяві співробітників.
У НБУ на запит НВ Бізнес заявили, що відповідний департамент працює в штатному режимі. «Департамент ліцензування продовжуватиме роботу в штатному режимі, виконуючи покладені на нього завдання і функції щодо реєстрації та ліцензування банків, фінансових установ та інших юридичних осіб, здійснення ліцензійних, погоджувальних та реєстраційних дій на платіжному ринку», — говориться в повідомленні НБУ. В НБУ наголосили, що збереження колегіального підходу при прийнятті рішень є для центробанку «безумовним пріоритетом».
На цьому відтік з НБУ через зміну моделі управління не завершився. У той же день про відставку заявив директор департаменту фінансовоі̆ стабільності НБУ Віталій Ваврищук.
«Мої власні спостереження про стан справ в НБУ збігаються з міркуваннями Олександра Бевза. Повністю поділяю висловлену позицію. Повідомив колегам, що планую завершити роботу в НБУ. Терміни обговорю з новим заступником голови НБУ — куратором департаменту фінансової стабільності», — написав він.
На наступний день про звільнення заявив і директор Департаменту супроводу кредитів НБУ Олег Новаковській. «Я був щасливий працювати разом з неймовірними професіоналами і сильними особистостями. Працювати в організації, яка довела, що державна установа в Україні може бути сучасною, прогресивною, ціннісною та ефективною. Яка, на жаль, продемонструвала також і те, що начебто забуті „совкові“ практики можуть бути відновлені швидше, ніж за рік», — написав Новаковський.
Новаковський заявив, що за час його роботи керівником Департаменту жоден рефінанс не «видано» або «не видано» «з метою отримання неправомірної вигоди для себе і/або інших невстановлених осіб» або «тому, що так вирішило керівництво».
Нинішній відтік співробітників говорить про те, що в НБУ є комунікаційна і управлінська криза. Банкіри побоюються висловлювати свою реакцію публічно, проте в неформальному спілкуванні з НВ Бізнес дивуються через те, що відбувається.
В цьому випадку видно провал як у внутрішніх, так і зовнішніх комунікаціях НБУ, що призвело до того, що конфлікт всередині НБУ вийшов за межі регулятора і тепер став темою для переговорів України і МВФ.