Три тренди в АПК

0 коментувати
Минулого тижня у Вашингтоні пройшла конференція Світового банку з питань землі і бідності – WorldBank Conference on Land and Poverty 2017

Це щорічний глобальний захід, на якому обговорюються питання управління земельними ресурсами та розвитку сільського господарства, як похідної від них, для боротьби з голодом і бідністю. Порівняно з конференцією минулого року, на якій я був присутній, відбулося радикальне посилення значущості України як теми світового порядку денного.

Це проявлялося як у активних запитах на двосторонні зустрічі з боку керівництва Світового банку, USAID, USUBC, так і в організації профільної української сесії - вперше за 18-річну історію Land and PovertyConference.

При цьому Україна позиціонується не як реципієнт, а як повноправний партнер світової аграрної еліти: назва однієї з сесій, де українська делегація була ключовим доповідачем, – «Кращі практики управління земельними ресурсами» говорить сама за себе. Для держави, у якої ще недавно вся інформація про землі містилася на паперових носіях, – це винятковий прогрес.

Погана новина в тому, що за межами окремих прогресивних складових земельних відносин український АПК не може претендувати на роль флагмана, і якщо так буде продовжуватися, то його світова значущість може сильно похитнутися.

Поки ми на 17-му році ХХІ століття дискутуємо про те, чи не рано нам відкривати ринок землі, світові аграрні тенденції йдуть все далі від внутрішньоукраїнських, все більше знижуючи значущість земельних ресурсів як таких.

Отже, що ж відбувається в аграрному світі, поки ми в Україні 27-й рік проводимо земельну реформу?

Найбільш дефіцитним ресурсом стає вода

Вже зараз це не само собою зрозуміле благо, а предмет для бізнесу та експортна категорія. У деяких країнах, наприклад, у посушливих районах Китаю, підвезення води для поливу – це окрема послуга, яка замовляється по дзвінку і добре оплачується. Зміна клімату буде посилювати проблему дефіциту водних ресурсів, що, як би цинічно це не звучало, може стати черговою конкурентною перевагою для України.

Безумовно, український АПК також підданий глобальній тенденції кліматичних змін (наприклад, зона ризикованого землеробства змістилася із степових районів півдня України далеко на північ), але, все ж, цей процес відбувається менш динамічно.

Service is a king

Напрямок в АПК, який найактивніше розвивається – це бізнеси другого порядку, орієнтовані на надання послуг сільгоспвиробникам.

Набуває популярності сервіс «тракторний Uber», завдяки йому можна викликати сільгосптехніку для польових робіт через додаток у смартфоні, так само просто і швидко, як зараз викликати таксі.

Розробка електронних карт полів, дистанційне керування технікою, збір і надання геопросторової інформації, стартапи – ось те, з чим зараз асоціюється сільське господарство в розвинених країнах, а зовсім не з безкрайніми полями, що колосяться.

До речі, в рамках цієї тенденції в Україні розвивається проект дистанційного зондування земель, який за підтримки Світового банку реалізує Держгеокадастр у Київській та Миколаївській областях. Розроблений функціонал дозволяє моніторити фактичне використання земельних ресурсів. Будучи розширеним на всю Україну, сервіс допоможе значно звузити тіньовий сегмент в АПК і підвищити доходи місцевих бюджетів.

В подальшому цей проект планується розвивати не тільки вшир, але і вглиб – буде моніторитися не тільки використання земельних ресурсів, але і стан посівів, та інші якісні показники.

Майбутнє вже сьогодні

Навіть ще не посіяний врожай поточного сезону – це вже вчорашній день. Сфера інтересів на глобальному рівні – мінімум 2027 рік. Концентруватися на розвитку навіть найуспішніших зараз секторів – це означає гарантовано програти вже через кілька років.

Така перспектива змушує посилено шукати відповіді на питання «Як буде змінюватися добробут держав-імпортерів продуктів?», «Якими темпами буде зростати біоенергетика?», «Що буде купувати Китай і що КНР буде експортувати?» і безліч інших. Для України це означає необхідність розробки глобальної аграрної стратегії (їх було написано кілька, але навряд чи навіть самі їх автори можуть, поклавши руку на серце, сказати, що ці праці відповідають поточному виклику), в якій потрібно визначити точки росту, а також передбачити, що ставка на соняшникову олію та зерно, хоч вона і була виграшною останні 10 років, вимагає якщо не заміни, то хоча б наявності альтернативи. Загалом інтерес на міжнародному рівні до українського АПК величезний.

Основний драйвер цього інтересу – місце України на глобальному ринку продовольства і перспектива проведення земельної реформи. Всупереч поширеному стереотипу, що іноземці тільки і чекають відкриття ринку землі, щоб скупити українські чорноземи дочиста, для великого транснаціонального бізнесу інвестиції безпосередньо в агровиробництво та земельні ресурси – вже пройдений етап.

Я зустрічався з представниками найбільших американських корпорацій і можу констатувати, що Україну вони розглядають як можливість для інвестицій імовірніше в сервісну складову сільського господарства. Цей тренд на Заході вже широко розвинений, а у нас тільки зароджується, що робить цю нішу перспективною для досвідченого інвестора.

Щоб цей інтерес був реалізований на практиці, необхідно дотриматися двох умов: стабільний приріст показників сільського господарства (з цим все відмінно) і якісний бізнес-клімат (з цим гірше, але є тенденції до поліпшення). А навіть найобережніші кроки назустріч земельній реформі (без будь-яких умов або заданої моделі) як фактору збільшення капіталізації в АПК, відкриють шлюз для припливу в галузь донорських коштів, міжнародних проектів і технологій.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: