Стисло і зрозуміло: Прозахідні реформатори повертаються
23 листопада 2020, 13:46
Понеділок, 23 листопада. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Хмари згустилися над угодою України з МВФ, і президент Зеленський повертає двох економістів, які здобули освіту в США, яких він звільнив у березні минулого року — колишнього міністра фінансів і колишнього міністра економіки.
Відео дня
- Оксана Маркарова, ексміністр фінансів, призначена на посаду наступного посла України у США. Здобувши освіту в сфері державних фінансів в Університеті Індіани, Маркарова пропрацювала в Міністерстві фінансів протягом п’яти років, поки її не звільнили в результаті масової перестановки в Кабінеті міністрів 4 березня. За останні два роки її роботи міністром фінансів процентні ставки за валютними облігаціями впали до рекордно низького рівня для України — 2,22% в євро і 3,4% в доларах. У січні минулого року Україна позичила €1,25 млрд терміном на 10 років під 4,73% річних, що знову є рекордно низькою ставкою.
- Маркарова, яка вільно володіє англійською мовою, брала участь в численних переговорах з МВФ, Світовим банком та іншими іноземними фінансовими установами. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба відреагував на чутки в пресі про те, що вона була обрана для поїздки до Вашингтона для налагодження роботи з МВФ, написавши в Facebook: «Ідея про те, що Маркарову відправляють тільки вибивати гроші з МВФ — це маячня».
- Тимофій Милованов, колишній міністр економіки, був призначений «позаштатним» радником голови адміністрації Зеленського Андрія Єрмака. Після звільнення з Кабінету міністрів у березні, Милованов займав пост президента Київської школи економіки та залишався професором Піттсбурзького університету.
- Милованов, випускник Університету Вісконсин-Медісон, відомий тим, що виступає за сильну і вільну ринкову політику. Два тижні тому в програмі «Свобода слова» він виступав за жорстку ізоляцію, щоб уповільнити епідемію коронавірусу, заявивши: «Ми повинні закрити підприємства і надати їм фінансування. Але у нас зараз недостатньо коштів. По суті, нам потрібно друкувати гроші». Єрмак, який одужує від коронавірусу, вважається ініціатором чистки прозахідних реформаторів у березні.
- Під час чергової кадрової перестановки Кабінет міністрів звільнив у п’ятницю міністра енергетики Ольгу Буславець, замінивши її заступником міністра енергетики Юрієм Бойком. Буславець виконувала обов’язки міністра останні сім місяців, оскільки в уряду не було достатньо голосів, щоб отримати схвалення парламенту. Деякі ЗМІ і деякі депутати звинуватили її в тому, що вона діяла на користь Ріната Ахметова, власника вугільних шахт і електроенергетичних компаній. Бойко, який тривалий час працював державним службовцем, раніше був заступником директора державної компанії Енергоринок, яка виступала посередником між виробниками енергії і енергорозподільними компаніями, або обленерго.

Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV- Нова загроза для інвестиційного іміджу України — перший канадський інвестор у поновлювані джерела енергії в Україні звинувачує Ігоря Коломойського і його ділових партнерів у спробі вкрасти сонячну електростанцію потужністю 10,5 МВт. Побудована TIU Canada, станція була відкрита в січні 2018 року і визнана першою інвестицією в рамках нової Угоди про вільну торгівлю між Канадою та Україною. Побудована в цілому для живлення Нікопольського заводу феросплавів Коломойського, підстанція сонячної енергії розташована на території заводу феросплавів. Завод феросплавів контролює під'їзд до сонячної електростанції.
- Влітку 2019 року Коломойський перестав платити зелений тариф за сонячну і вітрову електроенергію по всій країні. 1 березня завод феросплавів відключив TIU Canada від підстанції. Пізніше, під час особистих переговорів з TIU Canada, Коломойський запропонував купити закритий ним завод. Генеральний директор Майкл Юркович говорить у пресрелізі, розісланому в четвер для канадської фінансової преси: «Це явний приклад того, як олігархи тиснуть на іноземного інвестора і намагаються вкрасти їхні активи». Відзначивши, що з березня відключення обійшлося його компанії в €1,5 млн, він сказав: «Ми збираємо наші ресурси і будемо боротися з цією справою в Україні, Канаді або в будь-якій іншій юрисдикції, необхідній для перемоги».
- Як повідомив Інтерфакс-Україна виконавчий директор Асоціації сонячної енергетики України Артем Семенишин, електростанція TIU Canada в Нікополі є однією з декількох завершених сонячних станцій по всій Україні, які не працюють через проблеми з підключенням до електромереж. Він сказав: «Дуже погано, коли ми втрачаємо вже побудовані об'єкти зеленої генерації, які зараз простоюють і не збільшують частку чистої електроенергії в країні». Він попередив, що якщо уряд не буде працювати над підключенням цих збудованих електростанцій, частка сонячної енергії в структурі енергопостачання країни може почати скорочуватися.
- Vita Solar, що належить TIU Canada, є однією з декількох десятків невеликих компаній, що займаються поновлюваними джерелами енергії, які подають до суду позови на суму майже $18 млн на Гарантованого покупця, державну компанію, яка зобов’язана купувати електроенергію у розробників поновлюваних джерел енергії. До кінця наступного року Гарантований покупець повинен сплатити майже $1 млрд прострочених рахунків за електроенергію. Два тижні тому Рада прийняла в першому читанні законопроєкт про розширення державних гарантій на «зелені облігації», які уряд випустить для покриття боргу.
- Обраний президент Байден матиме всі можливості, щоб допомогти президенту Зеленському боротися з корупцією в Україні, пише The Washington Post минулого тижня в редакційній статті під назвою Антикорупційні зусилля України застопорилися. Байден може допомогти їх відновити. «Містер Байден … був одним з найкращих американських друзів України, він п’ять разів відвідував країну, будучи віцепрезидентом, і рішуче підтримував її боротьбу з російською агресією і внутрішньою корупцією», — пише WP. «Управління юстиції Байдена могло б також відновити зусилля щодо порушення кримінальних справ про корупцію проти ключових українських олігархів, включно з Дмитром Фірташем та Ігорем Коломойським, які зіграли важливу роль у блокуванні реформ і просування інтересів Росії в Україні».
- У п’ятницю і суботу в Україні було зареєстровано в середньому 14 500 нових випадків зараження коронавірусом — удвічі більше, ніж місяцем раніше. Починаючи з суботи, поліція має право штрафувати людей без масок у громадських місцях — в громадському транспорті, підземних переходах, магазинах і громадських будівлях. Розмір штрафів — від $6 до $9. На вулиці носіння масок вітається, але не обов’язкове.
- Згідно з прогнозом Київської школи економіки, при нинішньому режимі карантину вихідного дня в Україні від коронавірусу в найближчі п’ять тижнів можуть померти від 17 тис. до 33 тис. осіб. Станом на вчорашній ранок цього року в Україні від коронавірусу загинуло 10 951 особа.
- По всій Україні в середньому 27% ПЛР-тестів на Covid дають позитивні результати. «Неконтрольований спалах» — так керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Павло Ковтонюк охарактеризував ситуацію в Києві і дев’яти областях: Запорізькій, Сумській, Київській, Волинській, Рівненській, Івано-Франківській, Житомирській, Хмельницькій та Чернівецькій. У суботу вранці мер Києва Кличко повідомив про рекордні 1 213 нових випадків зараження.
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.