Стисло і зрозуміло: В Україні знову видобуватимуть золото, а старі пластикові пакети в магазинах підуть в історію
Четвер, 5 листопада. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Міністр фінансів Сергій Марченко попереджає, що рішення Конституційного суду, що блокують роботу антикорупційних агентств, загрожують отриманню Україною $5 млрд допомоги від МВФ, ЄС і Світового банку, запланованої на наступний рік. Крім того, згортання антикорупційної роботи може викликати «ризик вимог про дострокове погашення» $13,3 млрд. «Без правового врегулювання цього питання міжнародні партнери заблокують для нас усі фінансові домовленості», — попереджає міністр у блозі на 24 каналі. Колонка вийшла під назвою «Фінансова ізоляція: як КСУ руйнує міжнародну репутацію України».
- «Антикорупційні фактори цих угод є недоторканними», — пише міністр фінансів, говорячи про контракти на багатосторонню допомогу Україні. Будь-яка наша спроба заблокувати антикорупційні реформи розглядається нашими партнерами як чорна мітка. Ці досягнення й угоди, які мають вирішальне значення для держави, перебувають під загрозою зриву.
- Зокрема, переговори про кредит Світового банку на боротьбу з COVID-19 у розмірі $300 млн були заплановані на 16 листопада, а розгляд Правлінням Світового банку — на 11 грудня. «Однак через рішення КСУ ці питання заблоковані», — пише Марченко. Правління Світового банку «вважає, що Україна порушує свої зобов’язання».
- У Раді законопроєкт президента Зеленського про звільнення всього Конституційного суду не отримав підтримки парламенту. Натомість Антикорупційний комітет схвалив законопроєкт про відновлення онлайн-системи декларування активів.
- Зенон Завада з Concorde Capital пише: «Ми очікуємо, що парламент поступово затвердить необхідне законодавство відповідно до вимог ЄС. Однак інше питання, чи визнають суди, особливо Конституційний суд, силу закону, який, як ми вважаємо, буде оскаржений тією самою групою прихильників Кремля, яка ухвалила рішення від 27 жовтня».
- 60% респондентів нового опитування не довіряють Конституційному суду, і стільки ж підтримують законопроєкт Зеленського про відсторонення суддів від їхніх обов’язків. Серед респондентів, які знають про недавні рішення суду, недовіра зростає до 80%, а ворожість до його постанов — до 83%. У понеділок і вівторок соціологічна група «Рейтинг» опитала 2 тис. осіб по всій Україні.
- Проти скасування безвізового в'їзду в ЄС — загрози, озвученої цього тижня офіційними особами ЄС, — виступають 55% людей, опитаних рейтингом. Найбільший негатив був відзначений серед молоді, киян і жителів Заходу, прихильників партій «Європейська солідарність», «Свобода», «Голос» і «Слуга народу».
- Німецькі інвестори вважають, що головна проблема в Україні — це не корупція, а суди і судові органи, про це повідомила Інтерфакс-Україна амбасадорка Німеччини в Україні Анка Фельдгузен. «Що завжди лякає наших інвесторів, так це погані приклади, коли навіть великі німецькі компанії в Україні зазнають тиску з боку правоохоронних органів», — каже вона в інтерв'ю. «Це тісно пов’язано з судовою реформою. Наші інвестори кажуть мені, що корупція більше не є такою великою проблемою. У той час як великі німецькі компанії можуть дозволити собі боротися з судовими позовами і рейдерськими атаками, малі та середні компанії налякані», — сказала посол, яка працює в Києві вже втретє з 1994 року.

- Avellana Gold інвестує $5 млн в очищення 130 тис. тонн відходів, щоб відновити виробництво на єдиній в Україні золотій копальні. Відходи були залишені десять років тому попереднім виробником на полігоні в Мужієвому, за 70 км на схід від Ужгорода, недалеко від кордону з Угорщиною. Кіпрський консорціум інвесторів із США, Великої Британії та Південної Африки планує працювати з золотом, сріблом, свинцем і цинком. Генеральний директор Avellana Браян С. Севідж каже: «Металу з нашого рудника буде досить для виробництва 300 тис. батарей щороку, і він покриє потреби країни в імпорті цинку». Avellana планує переробляти 500 тис. тонн руди на рік, наймаючи 500 робітників. Раніше інвестиції були припинені рейдерською атакою.
- ПриватБанк просить Національну поліцію розслідувати погрози фізичної розправи, отримані його «топ-менеджером». У 2016 році банк був націоналізований після того, як аудитори виявили пролом у рахунках на суму $5,5 млрд. Сьогодні попередні власники Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов прагнуть повернути собі контроль над ПриватБанком, найбільшим з 75 українських банків за кількістю клієнтів, вартістю активів і кредитів.
- Україна планує більше ніж втричі збільшити частку ІТ у ВВП України — з 3% сьогодні до 10% до кінця терміну Зеленського в 2024 році, повідомив журналістам у вівторок міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Мета полягає в тому, щоб більш ніж удвічі збільшити кількість українських ІТ-працівників з 200 тис. сьогодні до 450 тис. у 2024 році. Щоб домогтися цього, в понеділок уряд подав у Раду законопроєкти, які створять віртуальний Дія City, де компанії можуть бути зареєстровані за лічені хвилини, працівники платитимуть 5% податку на доходи фізичних осіб, а роботодавці користуватимуться лібералізацією трудового кодексу.
- Через 14 місяців українським магазинам і ресторанам буде заборонено поширювати звичайні пластикові пакети, згідно із законопроєктом, який Рада схвалила для другого читання. З 1 січня 2022 року підприємства роздрібної торгівлі повинні будуть роздавати пакети з оксо-біорозкладного пластика.
- Українські оператори мобільного зв’язку цього року втратять до $35 млн через втрату доходів від роумінгу в зв’язку з падінням кількості подорожей в епоху коронавірусу, повідомила Інтерфакс-Україна генеральний директор Vodafone Україна Ольга Устинова. Частка передачі даних у виторгу зросла до 60%, з 50% рік тому, сказала очільниця другої за величиною мобільного компанії України. Раніше розмови були основним доходом.
- На реконструкцію аеропорту Дніпро наступного року буде виділено третину бюджетних коштів у розмірі $157 млн, які спрямують на модернізацію аеропорту, пише в Facebook міністр інфраструктури Владислав Криклій. Решта грошей піде на вибір майданчика для нового аеропорту в Закарпатській області. Розглядаються чотири об'єкти, мета полягає в тому, щоб перенести рейси з нинішнього аеропорту, розташованого на міжнародному кордоні України зі Словаччиною.
- Орієнтуючись на дві країни, які як і раніше допускають українських туристів, SkyUp зробить три рейси в Узбекистан цього місяця і почне польоти в Стамбул у грудні зі Львова й Одеси. Для в'їзду в Узбекистан українцям необхідно пред’явити негативний тест ПЛР на коронавірус, зроблений менш ніж за 72 години до прибуття.
- Українські авіакомпанії мусили розпустити приблизно 30% своїх співробітників протягом останніх шести місяців, повідомив Укрінформ міністр інфраструктури Владислав Криклій. Минулого літа SkyUp заявив, що втратив $30 млн, а МАУ — $60 млн. Жодна з авіакомпаній не отримувала державну допомогу.
Від редактора:
«П'ята колона» — це концепція часів Другої світової війни, яка пізніше вийшла з моди. Втім, вона допомагає зрозуміти сучасну Україну. Wiki визначає п’яту колону так: «Будь-яка група людей, яка підриває велику групу зсередини, зазвичай на користь ворожої групи або нації». Сьогодні Росія веде війну проти України на Донбасі. І все-таки, що дивно, ми бачимо: великий політичний лідер Віктор Медведчук летить до Москви для фотосесії з президентом Путіним; проросійські групи контролюють половину українських телеканалів; і проросійські депутати звертаються до проросійських суддів до Конституційного суду з клопотанням про винесення постанов, які позбавляють Україну права на західну допомогу і співпрацю. Як уряд пояснює цю «терпимість» молодим чоловікам і жінкам, які захищають лінію фронту, воюючи з поставленою Росією зброєю і підготовленими Росією снайперами?
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.