Стисло і зрозуміло: ВВП України знижується, SkyUp планує зайняти 50% ринку до 2025 року

3 серпня 2020, 12:10

Понеділок, 3 серпня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

 • У другому кварталі економіка України скоротилася на 11% у порівнянні з минулим роком, посередині між падінням ЄС на 12,1% і падінням США на 9,5%. За оцінками Національного банку України, в поточному кварталі економіка демонструє зростання на 7,4% у порівнянні з минулим літом. Центральний банк прогнозує, що в четвертому кварталі падіння складе 3,8%, що означає падіння на 6% за весь 2020 рік. У 2021 і 2022 роках банк прогнозує, що економіка України буде зростати зі щорічними темпами 4%.

Відео дня

 • За даними Центрального банку, очікується, що сільське господарство стане найбільшим сектором економіки, який найменше постраждав від карантинних обмежень. Продукти харчування складають майже половину українського експорту. У березні та квітні фермери ігнорували накази Києва про припинення покупки і продажу насіння і добрив. Але відсутність дощу в травні завдала шкоди цьогорічному врожаю. Іншими секторами, які досягають успіху в економіці під час COVID-19, є IТ і туризм усередині країни.
 • За словами економіста Альфа-Банку Олексія Блінова, подвоївши витрати на дорожнє будівництво, уряд запобіг різкому падінню в будівельному секторі в першій половині цього року. Великі витрати на дороги збільшили продуктивність інфраструктури на 12%. У порівнянні, будівництво житлових об'єктів знизилося на 19%. Загальне будівництво знизилося на 5,5% в першому півріччі у порівнянні з січнем-червнем 2019 року.
 • Карантин підштовхнув бізнес перейти від готівки до карток. Операції з безготівковими картками збільшилися з 50% до 55% до середини березня. Про це повідомляє НБУ на своїй сторінці в Facebook. Зі зростанням використання карт зняття з банкоматів скоротилося. Протягом першої половини цього року загальні суми платежів за допомогою карток і безконтактних гаманців були майже на третину вище, ніж в першій половині 2019 року.
 • Відображаючи мінливі погляди на гривню, Національний банк України продав майже $500 млн у липні після покупки $1,15 млрд у червні. На початку липня президент Зеленський і лідери його партії почали говорити про гривню, закликаючи до поступової девальвації на 10% до 30 гривень за долар. Національний бюджет на цей рік заснований на річному курсі 29,5 гривень за долар. На сьогодні офіційний курс складає 27,67 гривень за $ 1.
 • Bloomberg пише: «Новий голова Центрального банку України отримав доступ до управління радою директорів», після недавнього звільнення заступника голови Центрального банку Сергія Холода, що послідував за звільненням Олега Чурія, термін повноважень якого не був продовжений, а також відставкою Якова Смолія 1 липня. Зміни в Раді Центрального банку дадуть новому керівнику НБУ більший контроль і допоможуть президентові Зеленському домогтися зниження процентних ставок. Директива, яка була проігнорована старою Радою Центрального банку, утримавши основну процентну ставку на рівні 6%.
 • «Погана економіка Зеленського: інфляція і девальвація не допоможуть Україні зростати»,пише Андерс Аслунд у блозі Атлантичної ради. «Висока інфляція та знецінення національної валюти не будуть стимулювати зростання», — пише економіст з Вашингтона. «Навпаки, це відлякає як вітчизняних, так і іноземних інвесторів»... Незважаючи на запевнення уряду в зворотному, схоже що адміністрація Зеленського відмовилася від ідеї забезпечити незалежність центрального банку, що є ключовою умовою для подальшої співпраці з МВФ». 
 • Президент Зеленський підписав законопроєкт прозелені тарифи,який знижує тариф на сонячну електроенергію на 15%, а на вітряну — на 7,5%. Нові ставки набули чинності в суботу після рішення Національної комісії з регулювання економічної конкуренції. Прем'єр-міністр Шмигаль розраховує, що нові тарифи заощадять споживачам $250 млн на рік на поновлюваних джерелах енергії.
 • Новий закон також передбачає проведення аукціонів з продажу енергії та вимагає від виробників відновлюваної енергії взяти на себе відповідальність за балансування електроенергії до 2022 року. Він встановив 18-місячний графік для Укренерго з погашення рахунків для виробників сонячної і вітрової енергії. Новий закон виділяє лише $50 млн в рахунок погашення цього боргу, в той час як в кінці цього місяця борг досягне $1 млрд. Одне з обговорюваних рішень полягає в тому, щоб створити «зелені облігації» на міжнародних ринках, підкріплені суверенними гарантіями.
 • Відповідно до нової короновірусної карти України з колірним кодуванням, Міністерство охорони здоров'я забарвлює в зелений колір всю східну і центральну Україну, включно з Києвом. Зелений колір означає носіння масок у громадському транспорті, магазинах, торгових центрах і кінотеатрах, де продається тільки половина від загального числа квитків. Жовті та оранжеві кольори — в основному регіони на західній Україні. Львів та Івано-Франківськ позначені як помаранчеві. Три невеликих райони на заході України пофарбовані в червоний колір, що означає повернення до повного карантину.
 • Карта складена в зв'язку з тим, що в Україні за останні тижні реєструвалося 1 000 нових випадків заражених. Заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко прогнозує, що в цьому році 400 тис. осіб в Україні в кінцевому підсумку заразиться COVID-19, і 4 тис. — або 1% — помруть від нього. За п'ять місяців з початку березня від вірусу померло 1 725 осіб. У порівнянні, в минулому році в Україні померли від старості 1 608 осіб. Ляшко пророкує, що вірус може знову активізуватися в жовтні, з початком щорічного сезону грипу. Школи повинні відкритися 1 вересня.
 • Очікується, що до 8 тис. православних паломників-євреїв в середині вересня зберуться в Умані для щорічного паломництва на Рошу ха-Шана, повідомляє The Jerusalem Post. Незважаючи на ситуацію в Умані, головний рабин України Яків Дов Блайха каже, що паломники все ж прилетять з Ізраїлю. Вони повинні будуть пройти тестування в аеропортах України а потім завантажити застосунок самоізоляції. Минулого тижня Ізраїль був у списку країн «червоної зони», за словами Міністерства охорони здоров'я України. Зазвичай 30 тис. паломників їдуть до Умані на щорічні релігійні свята.
 • Вчора Austrian Airlines відновила польоти між Віднем і київським Борисполем. За новими правилами київські пасажири, що прибувають до міжнародного аеропорту Відня, повинні пройти тест на наявність COVID-19 в аеропорту. Тест не вимагає попереднього резервування і результат може бути отриманий через 3-6 годин. Неясно, чи повинні люди з негативним результатом пройти 10-денний карантин.
 • SkyUp, дворічний український бюджетний перевізник, представляє амбітні плани: 90% прильотів вчасно в 2021 році, додавання ще 5-7 літаків у 2022 році і захоплення 50% частки на українському ринку авіаперевезень в 2025 році. Користуючись перевагами безвізового режиму для польотів в ЄС, SkyUp планує організувати City Break, триденні поїздки в країни ЄС і в інші міста. Минулого тижня SkyUp оголосив про плани оренди ще двох Boeing 737, в результаті чого до кінця цього року його парк літаків Boeing досягне 13.
 • Китайські автомобілі змінили тенденцію, зафіксувавши на 20% більше продажів в Україні в першій половині року. В цілому продажі нових автомобілів знизилися на 4% в першому півріччі у порівнянні з січнем-червнем минулого року. На долю китайських автомобілів припало лише 3,6% з 37 100 нових автомобілів, проданих в першій половині цього року, повідомляє галузева торгова асоціація Укравтопром.
 • Щоб послабити зростання заторів у Києві, в місті відкриваються великі парковки біля шести станцій метро. Плануючи в цілому 2 тис. паркувальних місць, перші площі вже відкриті для 193 автомобілів поруч з транзитним терміналом Видубичі Зеленої лінії. Решта п'ять знаходитимуться біля станцій: Академмістечко, західний кінцевий пункт Червоної лінії; Святошин, дві зупинки до західного кінцевого пункту Червоної лінії; Червоний Хутір, східний кінець Зеленої лінії; Сирець, західна частина Зеленої лінії; та Іподром — друга зупинка перед південним кінцевим пунктом Синьої лінії.

Від редактора:

Кумедно бачити, як київський метрополітен нарешті встановлює «Park and Ride» влітку 2020 року. Інтернет говорить мені, що цей простий метод зменшення заторів на дорогах був вперше застосований в Оксфорді, Велика Британія — в 1970 році. Неясно, чому треба було півстоліття, щоб така проста ідея регулювання громадського транспорту проникла через товсті стіни мерії Києва. Сказати, що ідея розвивалася зі швидкістю пересування равлика, образливо для равликів. Вчені говорять, що равлики пересуваються на один кілометр на день. Це означає, що равлики пройшли б 2 500 км від Оксфорда до Києва за сім років. Я можу собі уявити, як бригада равликів пробирається до Хрещатика, переможно розмахуючи крихітними червоними прапорами «Park and Ride Now!» — в 1977 році.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN).

Републікування повної версії тексту заборонене. Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X