Мала приватизація: супермаркет для бізнесу

8 червня 2018, 12:00

Мала приватизація – це величезний супермаркет для бізнесу. І будь-якому підприємцю варто принаймні вивчити його каталог.

Уявіть собі величезний супермаркет з сотнями цікавих товарів. Але в ньому – порожні полиці, хоча ви й чули, що там все ж таки щось продають. При цьому ви точно не знаєте, коли саме цей магазин відкритий, бо розкладу роботи ніде нема. Іноді хтось таки виходить звідти з пакетами, повними вдалих покупок. Ви б і самі так хотіли, але ніхто із щасливих покупців не може вам нічого виразного розповісти чи порадити. Так донедавна виглядав продаж невеликих державних підприємств, або так звана мала приватизація.

Відео дня

Що залишалося робити бізнесу в такій ситуації? Йти і купувати десь з рук, на невеликих стихійних розпродажах. Асортимент там не дуже, гарні активи з’являються рідко, а якщо з’являються, то бажаючих їх купити чимало. Можна і не встигнути. А те, що залежується, як правило купувати особливо не хочеться. Та без покупок розвивати бізнес ніяк не можливо. Бізнес без цього сохне. Бо вигідна покупка - це так само важливо, як і вигідний продаж.

ProZorro.Продажі перевертають цю гру. В березні набув чинності новий закон Про приватизацію державного і комунального майна, який переводить продаж невеликих державних підприємств і компаній із значною часткою державного капіталу (тобто малу приватизацію) у відкриті електронні аукціони. А днями Кабінет міністрів затвердив своїми постановами відповідні правила і процедури. Таким чином, була повністю сформована нормативна база, необхідна для старту в Україні програми малої приватизації.

Тож відтепер мала приватизація – це величезний новий ринок для бізнесу. Ринок, якій працює за єдиними для всіх прозорими правилами. Якщо продовжувати аналогію з супермаркетом, ми відкрили його для всіх бажаючих.

А тепер давайте детальніше. Що ми вже зробили? По-перше, встановили єдині правила продажу малих підприємств з активами до 250 млн грн. Наприклад, всі товари мають бути на прилавках, і кожен бажаючий матиме до них доступ. Це досягається завдяки проведенню відкритих електронних аукціонів в ProZorro.Продажі. Вже півтора роки ми успішно продаємо на таких аукціонах активи банків-банкрутів (продали вже на 8,6 млрд грн). а віднедавна продаємо ще й комунальні активи, права оренди, права на розміщення реклами і багато іншого. Скоро в системі з’являться ще й об’єкти приватизації – як державні підприємства і активи, що належать Фонду держмайна, так і об’єкти комунальної власності, які продає місцева влада.

По-друге, двері супермаркету під назвою "Мала приватизація" будуть відкриті весь час, 24/7. І все нові надходження будуть одразу ж на прилавку. Спочатку держава та міста опублікують переліки усіх об’єктів, які вони збираються приватизувати. Ці переліки будуть видимі на сайтах всіх майданчиків, які підключені до системи, тому бізнесу лише потрібно визначитись, який з майданчиків йому подобається найбільше. Ну і інформації буде достатньо для того щоб зацікавити потенційних покупців. Після цього об’єкти будуть виставлятись на аукціон з детальним описом кожного об’єкту.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

По-третє, найцікавіше! Ціни в супермаркеті буде визначати ринок! Якщо об’єкт не продався на першому аукціоні, то стартова ціна на другому аукціоні буде лише 50% відсотків від ціни першого аукціону! Якщо ж і другий аукціон завершився без покупця, то на третьому аукціоні ціна зможе як зростати, так і зменшуватись, поки ми не знайдемо покупця.

Але ми радимо не чекати, бо з нижчими стартовими цінами зростає і кількість бажаючих придбати. А висока конкуренція може призвести і до високих фінальних цін.

Будь-якому розумному підприємцю варто як мінімум вивчити меню малої приватизації. А меню це досить різноманітне. Зараз в переліку від Фонду держмайна – більше 600 об’єктів по всій країні. І це - тільки на 2018 рік. Серед них – майнові комплекси, земельні ділянки, споруди і повноцінні підприємства. Географія – вся Україна. Наприклад, бази відпочинку, будівлі і учбовий комбінат на Одещині, лікарня, цехи і кафе на Львівщині, піонерський табір, автостоянка і газове господарство на Миколаївщині тощо. Крім того, в меню з’являться сотні об’єктів місцевих органів влади. Адже тепер і комунальна приватизація буде проходити виключно через прозорий супермаркет. Тобто через ProZorro.Продажі. А головне: ніхто не відніме у вас актив, якщо ви купили його на відкритому аукціоні.

Від нового підходу виграє не тільки бізнес, а ще й держава, при цьому аж двічі. Перший раз - коли отримає ринкову ціну за підприємство. А другий - коли актив почне працювати, приносити дохід, а бізнес - сплачувати податки до бюджету.

Супермаркет "Мала приватизація" розпочне роботу за новими, прозорими правилами вже найближчим часом. Ми в ProZorro.Продажі вже тестуємо нові процедури. Наступний крок – оголошення акредитації електронних майданчиків, через які бізнес зможе купувати малі підприємства. Власне ці майданчики й стануть головними помічниками бізнесу, забезпечуючи доступ до інформації і необхідний сервіс.

Тож панове підприємці, вивчайте лоти, плануйте і прицінюйтесь. Беріть участь в аукціонах і перемагайте.

Вдалих покупок!

Показати ще новини
Радіо NV
X