Майно Укрпошти:актив або обтяження

4 листопада 2016, 13:05
Укрпошта змінюється на краще

Модернізація Укрпошти стосується не тільки реформ сервісних функцій та продажу, кардинального вдосконалення операційних процесів та логістики за що відповідає Олександр Перцовський, та прозорих закупівель якими керує Олександр Наход, але і професіоналізації back-office & support.

Відео дня

На стратегічіній сессії, яка відбулася цими вихідними Ігор Смілянський поставив задачу не розходитись, допоки ми не визначимося із питаннями нової функціональної організаційної структури, чітким розмежуванням функцій та визначенням KPI.
Одне з рішень - це створення функцально-матричної вертикалі управляння активами нерухомості компанії.

1.300.000 квадратних метрів майна, якими володіє Укрпошта - це актив, інфраструктура для бізнесу або обтяження?

Більше 300 000 000 гривень тільки операційних витрат вимушене витрачати підприємство щорічно на утримання свого портфелю нерухомості. Активи амортизовані на 70% в середньому по портферю та упродовж багатьох останніх років капітально недоінвестовані.
Нагадаю, що Укрпошта і зараз, і після корпоратизації - це державне підприємство. Бенефіціарами підприємства, які врешті решт сплачують рахунки за неефективне управління майном є усі громадяни України. Міністр інфраструктури Володимир Омелян точно не буде терпіти безгосподарності. А ми вже маємо стратегію ефективного управління портфелем нерухомих активів.

Комплексна стратегія управління портфелем нерухомості включає три рівня управління:
- Asset management

- Property management

- Facility management

Asset management - це коли ми за результатами інвентаризаціі, оцінки і сигментаціїї усіх об'єктів розуміємо, що робити з правами власності, інвестиціями, залученням боргового капіталу.
Property management - це коли ми рахуємо альтернативні види використання, ефективно управляємо арендними відносинами (in-out), бо окрім витрат на ескплуатацію власного майна Укрпошта арендує приміщень на 60 млн. грн на рік.
Facility Management - це управління інженерними системами споруд, поточні ремонти, прибирання і т ін. І тут точно все буде Prozorro.

Ніхто не обіців, що буде легко. І я не обіцяю, що все буде завтра. Але я бачу, що наша стратегія втілюється в план, і результати вже будуть помітні через декілька місяців.

Ми не унікальні на цьому шляху. Успішні світові поштові оператири давно зрозуміли, що надання якісних поштових сервісів це окремий бізнес від управління нерухомістю. Кращий світовий досвід демонструє, що управління нерухомістю було спочатку професіоналізовано та відокремлено в дочірні компанії, а пізніше активи продані із правом зворотньої оренди.

Deutsche Post орендує наразі 98% відділень, Australia Post орендує 81%, TNT орендує 81%, Itelle SmartPost Finland орендує 87%. Наявні у минулому активи нерухомості при продажі із зворотньою орендою дали компаніям масивне вприскування грошових ресурсів, який вони направили на розвиток свого основного бізнесу логістики, вдосконалення IT. Posti Фінляндія тільки у 2015 р. отримала 120 млн. євро від продажу складів із правом зворотньої оренди. PostNL успадкувала нерухомості на більше, ніж 300 млн євро. Телекоми також ідуть цим же шляхом.

У 1997 р. Франс Телеком використовувала 9 млн. кв. м. приміжень, лише 7% з яких орендувалися, а 93% були у власності. Після прийняття рішення про оптимізацію портфелю у 2002-03 рр було виконано більшість транзакцій з продажу з правом оренди, які дали компанїї близько 800 млн. євро грошових надходжень. Наразі пропроція така: у власності 25%, орендується 75% Deutsche Telekom у 2001 р. передала нерухомість окремій компанїї, якою Deutshe Telekom володіло на 51%, а решту продали Morgan Stanley. Загальна балансова вартість цих активів сягала 17 млрд. евро. Ці активи було продано протягом шести років. Сергій Галаган, сорі, це поки не у нас;))

Пошта Росії почала процес реформування майна з інвентаризаціїї у 2014 році і процес реорганіїіціїї майна триває... (Сібірь большая)

Натомість Укрпошта завершує процес інвентаризації та оцінки майна для цілей корпоратизаціїї і найперше, що ми будемо робити - це управляти доходами і витратими на експлуатацію, аренду та рахувати вартість володіння і альтернативного використання.
Енергоефективність є одним з інструментів зменшення витрат та збільшення вартості активів. В структурі витрат на утримання майна електроенергія, опалення, вугілля, дрова становлять біля 180 000 000 грн на рік!

Сьгодні на VIII Міжнародному інвестиційному бізнес-форумі обговорив з Віце-прем'єр-міністром - Міністром регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Генадієм Зубко життєво важливі питання для Укрпошти:

- питання земельного податку, який органи місцевої влади можуть збільшувати для Відділень поштового звязку у 2017 році;

- питання встановлення приладів обліку для усіх технологічних об'єктів Укрпошти до кінця 2017 року;

- питання компенсації комунальних витрат місцевими органами влади.
Погодилися, що безперебійне надання поштових послуг та забезпечення соціальних функцій Укрпоштою невідривно пов'язані зі стабільною роботою компанії вцілому і роль держави тут важлива.

З Головою Держенергоефективності Сергієм Савчуком та Головою Укргазбанку Кирилом Шевченко ми говоримо однією мовою. Україна взяла курс на енергоефективність та здобуття енергетичної незалежності. Я сам організував ОСББ у своєму будинку ще у 2004 році і прекрасно розумію наскільки важливо для домогосподарств дієві програми кредитування Укргазбанку, здешевлені ресурсом IFC. Держенергоефективність докладає системних зусиль для формування регуляторного поля та надання можливостей приватним компаніям та підприємцям надавати послуги з енергомодернізації та використання альтернативних джерел енергії.

Актуальність тематики доводить присутність Руслани Лежичко яка виступала на Форумі з адвокацією сповідування енергоефективного способу життя. Ми згадали буремні часи майданів, а також обговорили технології енергозбереження, які ми використовували у будівництві наших приватних будинків)

#Укрпошта - це унікальний партнер для будь яких проектів енергоефективності, бо у нас і непахане поле, і масштаб портфелю не-енергоефективних обєктів, і адекватна управлінська команда, націлена на результат. Про деталі і плани пізніше.
все буде #ефективно

Показати ще новини
Радіо НВ
X