Майбутнє для молодих IT-фахівців в Україні

4 серпня 2017, 12:53
Технології в сфері IT змінюються швидко. Подивіться, про що зараз пишуть у новинах

Автопілот для автомобілів, цифрові валюти, доповнена реальність, системи штучного інтелекту. Років п'ять тому про них практично не говорили, а сьогодні є глобальний попит на десятки тисяч інженерів.

Відео дня

Наша країна має всі шанси зайняти лідерські позиції в розвитку новітніх технологій. Українська ІТ-індустрія щорічно зростає на 20%, і останнім часом це зростання лише прискорюється. На практиці це означає створення приблизно 20 тисяч нових робочих місць щороку. При такому темпі розвитку, в найближчому майбутньому ми зіткнемося з нестачею випускників, здатних займатися розробкою програмного забезпечення. Тоді проекти, які могли б створюватися у нас, отримають інші гравці на глобальному IT-ринку.

Звідки з'являються АйТішники

Студенти становлять значну частину населення великих міст. Функціонування масштабних інститутів вищої освіти вимагає розвиненої інфраструктури. Україна досить урбанізована: в порівнянні із західними сусідами у нас багато міст з населенням понад мільйон людей. Якщо подивитися на такі центри, як Харків, Київ, Львів, Одеса, то у всіх них є величезні технічні виші. Природним чином ці міста стали головними IT-хабами країни.

За нашими оцінками, сьогоднішня система освіти щорічно випускає від 16 до 25 тисяч осіб, які можуть бути затребувані ІТ-компаніями. Ці цифри включають широке коло інженерних професій, а не тільки випускників комп'ютерних спеціальностей. У сучасній технічній освіті всі спеціальності навчаються програмування на тому чи іншому рівні. Навіть проектування механічних або будівельних конструкцій вимагає роботи в CAD-системах, які дозволяють програмувати базові алгоритми.

Кількість молодих фахівців, здатних займатися IT, на сьогоднішній день достатня, але їх якість грає не менш важливу роль. На жаль, сучасна система освіти в Україні не встигає за трендами в галузі ІТ-технологій. У поточній реальності ІТ-індустрії необхідно вкладати значні кошти в додаткову підготовку випускників до практичної діяльності.

Курси молодого IT-фахівця

У співпраці з провідними технічними вишами наша компанія розвиває власну програму освіти GL BaseCamp. Це курси для студентів і випускників вишів тривалістю від трьох до шести місяців. У рамках нашої програми люди вчаться роботі в проектах, базовим навичкам взаємодії в командах, сучасних ІТ-технологій, отримують досвід роботи з комерційними інструментами розробки програмного забезпечення. По закінченню цього терміну ми можемо визначити тих, хто здатний і мотивований продовжувати розвиватися в IT-сфері, і тих, кому потрібен додатковий час на навчання, або просто ця професія не їхній вибір.

Для випускників робота в IT-компанії найпростіший, але в той же самий час найбільш висококонкурентний шлях в ІТ-індустрію. Однак це не єдиний спосіб опанувати нові технології і отримати практичний досвід.

У вивченні сучасних технологій найбільш перспективною є онлайн-освіта. Coursera вже сьогодні дає можливість будь-якій людині в світі пройти курси з IT-технологій від провідних світових університетів: Стенфорд, Єль, Гарвард, MIT. Codecademy вчить програмуванню на 12 мовах. На YouTube можна знайти величезну кількість уроків з порадами для інженерів-початківців.

Практичний досвід можна отримати, розбираючись з open-source-проектами: продукти, що створюються за цією моделлю, поширюються на принципах відкритого програмного забезпечення. Будь-яка людина може взяти участь у впровадженні нової або поліпшенні існуючої функціональності системи. Розробки, створені open-source-спільнотами, зараз використовуються практично у всіх галузях. Яскравий приклад подібних продуктів — операційна система Android. За статистикою українських операторів, близько 75% смартфонів в Україні працюють на базі цієї операційної системи. Звісно, малоймовірно, що програміст зробить значний внесок у складний продукт, але досвід роботи з інструментами і взаємодії з іншими розробниками точно отримає.

Цікавим досвідом буде участь в різноманітних конкурсах та олімпіадах. Досить багато міжнародних онлайн-змагань пропонують як взяти участь в конкурсі, так і подивитися на рішення, які створили переможці. Це дає можливість вивчити нові підходи до вирішення нетривіальних завдань, проаналізувати архітектуру і використані методи.

Яких IT-спеціалістів бракує

Зрозуміло, найбільш затребувані досвідчені розробники. На світовому ринку Україна відома якістю створюваних програмних продуктів і успіхом в розробці комплексних R&D-рішень, для яких, на жаль, студенти не дуже підходять. Незадоволений попит в цьому сегменті становитиме тисячі інженерів. Водночас у сегменті молодших розробників на одну відкриту вакансію припадає близько 10 кандидатів.

Однак для нас очевидно, що інтенсивне зростання IT неможливе без масового залучення в індустрію молодих кадрів. Всі великі українські IT-компанії інвестують у додаткову підготовку випускників вишів. Наприклад, через наші зовнішні і внутрішні курси щорічно проходять 300-400 осіб. Частина з них залишається з нами, а частина, отримавши початковий досвід, знаходить себе в інших компаніях, поповнюючи загальний ринок інженерних талантів.

Трансформація освіти

Останнім часом спостерігається тенденція переорієнтації як середньо-шкільної, так і вищої освіти на ІТ-індустрію. Причини цього явища досить очевидні. Незважаючи на стагнацію світової економіки, сегмент ІТ-послуг продовжує зростати приблизно на 4-5% на рік, що створює глобальний попит на IT-фахівців.

За різними оцінками незадоволений світовий попит на фахівців з розробки програмного забезпечення становить близько 100-150 тисяч осіб на рік. Система освіти намагається адаптуватися до вимог часу і починати підготовку людей до вищої школи і професій, в яких вони зможуть знайти себе в майбутньому, якомога раніше.

Хоча системних змін у професійній орієнтації середньої школи ще не видно, впевнений, найближчим часом трендом стане відкриття все більшої кількості навчальних закладів, орієнтованих на інженерні та ІТ-професії.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X