Люди Хаосу в бізнесі. Хто такі трикстери

14 квітня 2019, 08:00

П'ять фактів про нове покоління лідерів

"Хаосом ми називаємо порядок, який нам незрозумілий" - Генрі Міллер

Місія трикстера в бізнесі - нести нове і міняти систему. Для системних керівників трикстер в команді це практично аналог абсолютного зла - мінливого, незрозумілого і на перший погляд абсолютно безсистемного. Для системного підлеглого керівник-трикстер - втілення хаосу. У бізнесі трикстери найчастіше займають посади директорів із розвитку, комерційних директорів, PR-директорів. Це трабл-шутери і менеджери змін. Це масштабні особистості з глобально-детальним мисленням - в кращому своєму прояві.

Відео дня

Давайте детальніше. Вам же напевно зустрічалися люди, у яких при слові "правило" і "система" буквально зводило вилиці, а тіло розверталося в напрямку виходу? Або може у вас є знайомий, у якого при слові «проблема» загоряються очі, він прекрасно себе почуває в ситуаціях, коли інші губляться і опускають руки? А може бути особисто ви - людина, яка прагне знати все, зокрема як вирощувати на Марсі помідори? Тоді ви не з чуток і не з легенд знайомі з реальними трикстерами.

Вчений-фізик, один з проектувальників атомної бомби Річард Фейнман. Засновник Apple, новатор і підприємець Стів Джобс. Автор теорії відносності Альберт Ейнштейн. Леонардо да Вінчі і Річард Бренсон. А ще Карлсон, Остап Бендер, Пеппі Довга Панчоха, скандинавські боги Локі та Одін, давньогрецький бог Гермес. Доктор Хаус, Менталіст Патрік Джейн і фахівець з брехні доктор Лайтман з серіалу "Обдури мене".

Всі вони - трикстери. Провокатори і порушники. Хаотики, які не визнають правил, але можуть бути надефективними.. Персонажі, які перевіряють системи і людей на міцність. Лідери, які ініціюють зміни навколо себе. Генії, незнайомі зі словом "неможливо". Люди, які часто відчувають себе недоречними, але в певний момент миряться з цим і тоді розкриваються повною мірою.

Наш нестабільний і стрімко змінюваний час - справжнісінька епоха реальних, не міфологічних трикстерів. Світ для них - це величезне поле пригод і можливостей. Бізнес для них - захоплива гра і експеримент довжиною в життя.

Ось 5 фактів, щоб краще познайомитися з цим феєричним типом нового лідера.

Факт 1. Трикстер - "трюкач" - один з найдавніших архетипів у фольклорі і міфах. Він присутній майже у всіх культурах світу. За оцінками антропологів цей архетип виник ще в період великого розселення людей по планеті 50-10 тис. років до н.е. У міфології трикстери часто виступають як творці світів і завжди як провокатори, жартівники і авантюристи. Спочатку це нейтральний персонаж - ні свій, ні чужий, ні добрий, ні злий. Але в силу обставин може зайняти бік добра або зла. Професор Мелетинський, історик культури, дав дуже точне визначення міфологічному і фольклорному трикстеру "Розум без почуття відповідальності". Пам'ятаєте лисичку- сестричку з дитячих казок і байки Крилова? Це типовий казковий трикстер. 

Факт 2. Трикстер - архетип в юнгівській типології. Трикстер у Юнга хоч і не описаний детально і докладно, але є уособленням людського підсвідомого. На мій погляд дуже яскравий приклад юнгівського трикстера - це Джокер, чудово зіграний Хітом Леджером у фільмі "Темний лицар" - харизматичне уособлення зла з незрозумілою мотивацією. Але не про класичну психологію зараз мова.

Факт 3. Трикстер у кожному з нас. Можливо, ви - яскраво виражений трикстер. Хаос - ваша стихія. Невизначеність, нестабільність і розгубленість інших - ваш драйв. Ви часто відчуваєте дискомфорт в спокійній і стабільній обстановці, відчуваючи задушливе відчуття  трясовини, що затягує.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Чи ви ситуативний трикстер? Тоді в цілому ви досить системна, схильна до порядку і стабільності людина, але іноді щось відбувається, виникають ситуації-тригери і в вас прокидається бунтар і порушник

Всі ми трикстери в умовах, коли нема чого втрачати або "пан або пропав". А ще в подорожах. Особливо, якщо опиняємося в незнайомій країні без грошей, документів, смартфона і можливості звернутися до друзів-знайомих: в нас включиться внутрішній трикстер - запускається нестандартне мислення і ситуативна креативність. І можливо, спочатку ми відчуваємо себе мамонтеням на крижині посеред океану під час глобального потепління. Але чим ближче до вирішення проблеми, тим більш пам'ятною і особливою для нас стає ця пригода.

Факт 4. Найбільше трикстерів серед людей творчих професій, вчених і в медіасередовищі. У сферах, де м'яз креативного мислення прокачується постійно. А вихід за рамки систем та існуючих правил життєво необхідний для отримання нових результатів. «Найбільша дурість - це робити те ж саме і сподіватися на інший результат». М'яке трикстерське напуття від Альберта Ейнштейна.

Факт 5. У передвиборній президентській кампанії троє з кандидатів так чи інакше відігравали (і відіграють) ролі трикстера. Це пов'язано із загальною втомою, готовністю і необхідністю системи виходити на новий рівень. Зараз саме той випадок, коли накопичена критична маса. І колективне несвідоме нашого суспільства ліпить трикстерські образи руками політтехнологів. Тільки важливо враховувати, що це саме трикстерські образи - маски, як в період карнавалу.

Ось такі п'ять перших фактів як знайомство з трикстером. Чому реальний трикстер - це новий тип лідера. У чому секрети їх ефективності і які є складнощі. Трикстерські прийоми і стратегії в бізнесі. Чим реальний трикстер відрізняється від психологічного архетипу і персонажа міфологем. Про це розповім у циклі наступних публікацій, якщо це цікаво вам, читачі НВ Бізнес.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядів – у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо NV
X