Як не потрапити в лотерейний капкан

0 коментувати
Резонансні повідомлення про великі виграші Олега Ляшка в лотерею стали не тільки предметом сарказму з боку простих обивателів, а й дали поштовх для відновлення дискусій у колах професіоналів лотерейного ринку

Хоча зробити професійні висновки з цієї дивної ситуації досить складно. Занадто багато парадоксів. Все вказує на те, що один з найбільш публічних українських політиків, який свого часу підтримав заборону азартних ігор, регулярно грає в бетінговій компанії Фаворит. На ринку всі знають, що Фаворит перебуває "під дахом" Української національної лотереї (УНЛ). Сама УНЛ працює під контролем політиків, чиї партії лідер радикалів систематично критикує.

А ще в низці цих парадоксів важко уявити, власне, сам візит Олега Валерійовича в якусь із контор з метою зробити досить велику ставку. Виходить, що він професійний гравець. Три рази зробити ставку, і так вдало влучити може тільки дуже досвідчена людина. Це відносить його до категорії мисливців за удачею, які не просто розважаються, а заробляють на азартних іграх, що вимагає достатньо багато часу і уваги. Підсилює цей висновок і той нюанс, що зі своєю дружиною він познайомився в залі ігрових автоматів.

Втім, не це зараз обговорюють у професійних колах лотерейного ринку. Дискусія йде про нинішнє галузеве законодавство, сформоване в 2014 році, в тому числі, за активної участі Олега Ляшка. Його залученість в азартні ігри тепер багато що пояснює. Перш за все, зрозумілою стає та безрозсудна емоційність, майже ненависть, з якою шановний політик три роки тому виступав на адресу грального бізнесу. Схоже, він мстився за "помилки молодості".

В кінці 2014 року, коли держбюджет приймався вночі, він став одним із головних апологетів запровадження в Україні безпрецедентного податку з обороту, що миттєво уклав легальний ринок на лопатки. Від того закону лотерейна галузь так і не оговталася досі. Фактично, те рішення поховало легальний лотерейний бізнес.

Але зараз, коли Олег Ляшко опинився в делікатній ситуації, пояснюючи дивну природу своїх виграшів у лотерею, я б запропонував подивитися на те, що відбувається з його боку. Він щиро хоче довести, що його доходи законні, що отримані суми не є "лівим доходом", або, ще гірше – політичним хабаром.

Якби все це відбувалося в США, Франції, Іспанії, або будь-якій іншій країні з прозорим ринком, питань до нього взагалі б не виникло. Там усі лотерейні оператори мають центральну електронну систему, яка з одного боку синхронізована з периферійними пристроями в точках продажів, а з іншого – з державним контрольним органом. Будь-яка покупка лотерейного квитка тут же фіксується, звіряється і підтверджується виграш, і потім це враховується при формуванні бази для автоматичного стягнення податків. У такій ситуації Олегові Ляшку було б достатньо дати інформацію про суму та об'єкті ставки, і звірити цю інформацію з прозорою базою даних регулятора.

Ми багато років звертається до Міністерства фінансів з проханням впровадити таку контрольну систему в Україні. Але нас чомусь не чують. Мінфіну чомусь зручніше при оподаткуванні застосовувати відомий за фільмом Хрещений батько принцип побору "з дверей", або "зі столів". При цьому ніхто не знає, і особливо не цікавиться, скільки грошей за цими дверима, і за цими столами. Є тільки два можливих відповіді на питання, чому Мінфін вважає за краще прийоми мафіозі, а не цивілізованого світу. Або це некомпетентність, і люди просто не знають про електронні системи обліку та контролю в лотерейному бізнесі, або це свідоме відведення фінансів у тінь.

Зазначу, що фахівці, які зараз у Мінфіні відповідають за лотереї, прийшли туди ще за часів Януковича, коли, як відомо, інтереси держбюджету були не в пріоритеті. Як би там не було, така безконтрольність призводить до того, що домисли з приводу будь-якої людини, яка отримала великий виграш, можуть виникати. Завжди знайдуться ті, хто скаже, що організатори лотерей підмигнули майбутньому переможцю, і все підлаштували. Прозорої системи, яка зробить такі домисли неможливими, Мінфін вводити вперто не хоче. Це вже призвело до того, що ігровий бізнес в Україні на 95% працює в тіні.

Криза довіри до галузі провокує гравців грати тільки "в швидку". Поставив – дочекався голів – забрав гроші. Для класичних лотерей, у яких потрібно чекати виграшу певний час, низький рівень довіри до галузі – це катастрофа.

Дуже хочеться сподіватися, що ніяковість, яку Олег Ляшко явно відчував, пояснюючи свої виграші, наведе його на думку про ініціативу вивести цей ринок з тіні, побудувати прозору систему контролю над оборотами. І коли довіра до грального бізнесу почне зростати, домислів з приводу успіхів гравців, навіть якщо вони публічні політики, не виникне. Поки ж залишається констатувати, що Олег Ляшко потрапив у лотерейний капкан, який сам же поставив три роки тому.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: