Корупційні ризики під прикриттям

0 коментувати

Іноземні компанії складають менше 1 % учасників та переможців у публічних закупівлях, в той час як 99 % таких компаній – є українськими.

Такі дані опублікувало у своєму повідомленні Мінекономрозвитку, що є показником високого рівня популізму законопроекту №7206 "Купуй українське, плати українцям". Проте це не є основним недоліком даного законопроекту.

Під прикриттям популістської назви, що має яскраве патріотичне забарвлення, та була розрахована на захист законопроекту від надмірної критики з боку громадськості, криються зміни, які сприятимуть дискримінації учасників, збільшенню корупційних ризиків та зменшенню прозорості публічних закупівель.

Почнемо з того, що законопроектом пропонується поділити товари за критерієм здійснення оцінки на дві групи. До першої групи увійдуть товари внесені КМУ до переліку товарів неспеціалізованої закупівлі, їх критерієм оцінки буде виключно ціна. Другу групу товарів складуть ті, які не були внесені КМУ до відповідного переліку товарів та оцінка яких буде здійснюватися за "приведеною ціною". Фактично товари, які будуть оцінюватися лише на підставі критерію ціни, вже будуть мати перевагу перед товарами, критерієм оцінки яких є "приведена ціна", яка і включає обов’язкові 20 % "українськості" товару та безліч інших коефіцієнтів.

Одним з найважливіших принципів здійснення закупівель відповідно до закону України "Про публічні закупівлі" є недискримінація учасників. Міжнародні зобов’язання України в сфері публічних закупівель та законодавство ЄС чітко проголошують про недопущення дискримінації в сфері публічних закупівель в будь-якому вигляді. Також, за діючими в Україні законами, дискримінація учасників закупівлі та обмеження конкуренції є підставою для подання відповідної скарги до Антимонопольного комітету України.

Не зважаючи на це, в пояснювальній записці до законопроекту №7206 нас все ж таки намагаються переконати в тому, що дискримінація учасників за критерієм оцінки або  походження товару – це звичайна для Європи практика, яка повністю узгоджується з міжнародними угодами та внутрішнім законодавством України, що звісно не відповідає дійсності.

Збільшення корупційних ризиків, в разі внесення пропонованих змін до закону України "Про публічні закупівлі", пов’язано з необхідністю підтвердити "українськість" товару, який пропонується учасником закупівлі. На підтвердження цього 20 % критерію в приведеній ціні товару, буде необхідно зібрати та надати більше 20 довідок, що спричинить додаткові витрати часу та коштів, не кажучи вже про необхідність неодноразового контакту з адміністративним ресурсом який їх видаватиме. Ненадання учасником необхідної довідки, буде коштувати перемоги в закупівлі. Таким чином, той хто буде видавати такі документи буде мати суттєвий вплив на процедуру публічних закупівель.

Перелік "неспеціалізованих товарів", критерієм оцінки яких має бути виключно ціна, також може слугувати засобом надання переваги виробникам певних товарів. Хто ж не захоче скористатися можливістю та потрапити до такого переліку для здобуття переваги в публічних закупівлях? Постає і питання, а хто туди зможе потрапити?

Слід також звернути увагу на складність формули за якою визначається "приведена ціна". Якби законопроект №7206 дійсно був спрямований на посилення прозорості в закупівлях, то законодавець зміг би спростити її та зробити більш зрозумілою для учасників закупівель.

Загалом, законопроект викликає недовіру та безліч питань. Наприклад, невже не можна знайти інший спосіб для захисту національних виробників та бізнесу, аніж введення складних формул, коефіцієнтів та необхідності витрачати час на збір непотрібних довідок? А можливо краще було б зменшити податки? На мою думку, відповідь є очевидною.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: