Чи завершилися соєві війни для аграріїв

0 коментувати

"Соєві" перипетії, які сколихнули український аграрний ринок цієї весни, дійшли до логічного завершення.

Днями 249 народних депутатів проголосували за прийняття компромісного законопроекту № 7403-д, який зберігає чинним тимчасове скасування відшкодування ПДВ при експорті соєвих бобів з 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021, ріпаку – з 1 січня 2020 до 31 грудня 2021 року.

Нагадаю, в грудні 2017 року Верховна Рада України прийняла зміни до Податкового кодексу, які вводять тимчасові обмеження на відшкодування ПДВ при експорті сої і тим самим стимулюють розвиток внутрішньої переробки в Україні. Поправки викликали невдоволення серед аграріїв і дебати, в результаті яких компроміс був знайдений.

Чи справді цей законопроект став компромісним, задовольнивши очікування українських фермерів і переробників?

Для малих, середніх фермерських господарств, які виробляють сою та ріпак, як і раніше, залишається право вибору.

Вони зможуть або продавати свій врожай переробнику, який в свою чергу отримує відшкодування ПДВ і спроможний заплатити високу ціну за сировину, або експортувати товар самостійно. Нові положення цього пункту законодавства не поширюються на операції з вивезення сільгоспвиробниками сої та ріпаку за межі території України в митному режимі експорту.

У той же самий час перемога компромісних поправок до законопроекту № 7403-д захищає інтереси аграріїв, які вирощують сою, і сприяє більшому завантаженню потужностей з переробки цієї культури.

Для українських переробників сої і ріпаку з'явиться можливість завантажити виробничі потужності, в які вже були вкладені мільйони доларів, і залучити додаткові інвестиції. Так за різними оцінками введення в Україні заходів щодо стимулювання внутрішньої переробки сої дозволить створити мінімум 12 тис. робочих місць, залучити $500-600 млн інвестицій, а також принесе додаткову вартість АПК України в сумі $250 млн на рік.

Відповідно зміни законодавства будуть сприяти збільшенню обсягів експорту продукту з доданою вартістю за рахунок зниження рівня сировинного дефіциту, який раніше був викликаний масовим експортом сої міжнародними трейдинговими компаніями.

За даними Укроліяпром, в 2016 році зібрано 1,1 млн тонн ріпаку, але оскільки ріпак йде на експорт як сировина, виробництво ріпакової олії в Україні на невисокому рівні. За 10 місяців 2016/2017 МР було віджато 66 тис. тонн олії, що в 2,2 рази менше, ніж за аналогічний період минулого МР. Аналогічна ситуація складається і з соєю. За даними Української асоціації виробників сої, за 9 місяців 2017 року було експортовано 2,7 млн ​​тонн соєвих бобів з 4,28 вирощених в 2016 році. А ось соєвої олії за весь 2016/2017 МР було вироблено всього 159,2 тис. тонн. Що робить Україну просто сировинним придатком зарубіжних переробників і не сприяє розвитку виробництв продукції з високою доданою вартістю. До речі, згідно з дослідженнями Міжнародного інституту регулювання ринків їжі, за останні 15 років різні експортні обмеження ввели 65 країн – членів СОТ. Глобально світовий ринок олійних культур дуже зарегульований, країни конкурують між собою за сировину, впроваджуючи все нові загороджувальні мита.

Міжнародним трейдерам вигідніше продавати сировину на переробні потужності в Європу і ближнє зарубіжжя. Але постраждають навіть не стільки вони, скільки зарубіжні власники переробних потужностей через дефіцит сировини. Наприклад, російська корпорація Співдружність, не зможе повною мірою завантажити свої власні заводи з переробки сої в Калінінграді і недавно побудований новий завод на території Білорусі, збудований під українську сою. Постраждають і такі гіганти, як американська Cargill, що переробляє сою та ріпак в Європі.

А хто ж виграє? Виграє держава Україна, у якої буде ще один шанс стати не "сировинним придатком" Європи, а постачальником високотехнологічного готового продукту.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: