Тіньові лобісти збивають ціну на українські надра

0 коментувати

Держгеонадра знову опинилися під вогнем критики в ЗМІ. У чому ж нас звинувачують? В тому, що ми оцінюємо право на користування родовищем з вуглеводневою сировиною у 3 млрд грн, а нас критикують, що його слід оцінювати в 30 млн грн.

І звичайно, що зухвалу спробу обікрасти народ України щедро підкріплюють звинуваченнями Держгеонадр у маніпуляціях та корупції.

Тобто чиновник, що хоче залучити в бюджет країни 3 млрд грн з продажу прав на видобуток нафти та газу із заявлених родовищ – він корупціонер. А експерт-активіст, що вимагає продати ті самі поклади корисних копалин компаніям за 30 млн грн – чесний борець з корупцією.

Чому ж у ЗМІ стали з’являтися такі оригінальні тези? Все дуже просто. За рік Держгеонадра зробили вкрай багато, щоб запустити прозорі електронні торги. І вся країна побачила, що лоти за такою системою будуть продаватись вже дуже скоро. А можливості впливати на конкурс – не буде.

Звичайно, це створило проблеми тим, хто мріяв стати "нафтовим шейхом" сплативши в український бюджет копійки – як це було раніше. Крім того, на рівних умовах з вітчизняними компаніями мають шанси придбати лоти не фейкові, а справжні іноземні компанії з різних країн, в яких є успішні кейси, фінансові ресурси, новітні технології та глобальний світогляд щодо формування цінової політики на те чи інше родовище.

А це автоматично створює проблеми тим, хто роками звик отримувати надра за копійки, а згодом продавати за світовими цінами. Але дармовщина зіграла з такими компаніями в лиху історію – вони розслабились та не сконцентрували достатньо ресурсів, щоб з часом почати працювати та купувати родовища за справедливим, міжнародним прайсом на конкурентних умовах.

Але настав день істини. Вже надто близько час прозорих конкурсів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, як з вуглеводними, так й з іншим видами корисних копалин для світових іменних компаній. Що ж залишається тим, хто заздалегідь їх програв? Правильно – розхитувати та критикувати всю систему траснпарентних електронних торгів, звинувачувати чиновників у корупції. Робити все, аби тільки зберегти ярлик "Корумповані Держгеонадра".

Та хочу запевнити, що весь цей тиск на Держгеонадра здійснюється у вкрай зухвалий спосіб. Адже і двох тижнів не пройшло, як Генаральний прокурор України Юрій Луценко спеціально наголосив у своєму інтерв’ю Українській Правді на проблемі заниження ціни надр для користувачів. Що відбувалась, зокрема, у 2014-2017 роках. Розказав, що зараз ведуться справи по цим оборудкам, виявляються факти.

І що ж ми бачимо сьогодні? Один з екс-чиновників, що якраз і був причетним до оборудок ГПУ у 2014-2017 роках, якраз і виступає головним публічним противником нової, відкритої системи поділу надр. Гучно вимагаючи боротьби з корупцією, мотивуючи переписуванням нових правил та заниженням ціни на лоти в конкурсах в декілька разів. Прямо і без сорому лобісти намагаються забрати мільярди доларів з кишені народу України, та передати ці гроші в інші руки. 

Для прикладу, давайте разом глянемо, що ж відбувалося у 2014-2015 роках?

10 липня 2015 року нафтогазова Бунівська площа "продається" інвестору за 3,3 млн грн. Нафтогазова Рудниківська площа – 11,5 млн грн, нафтогазова Колодницька площа – 6,3 млн грн, нафтогазова Південно-Залужанська площа – 607 тис. грн, нафтогазова Сторонська площа – 367 тис. грн. І таких прикладів десятки, коли родовище нафти та газу потрапляло в чиїсь руки або ж по ціні пари квартир в Києві, або по ціні старого автомобіля. Багато мрійників хочуть повернути минулі часи – але процес невідворотний, такого більше не буде.

Ми відкрито працюємо. І кожен, хто знайде час пройтись по сайту відомства, вивчити матеріали реформ у системі надрокористування та електронних торгах – пересвідчаться, позитивні зміни є. І бажано, щоб це зробило якомога більше людей, зацікавлених спеціалістів. Адже ми не повинні дозволити, щоб за допомогою пустих баталій у формі звинувачень противники реформ блокували введення цивілізованих правил гри у системі надрокористування – проведення прозорих електронних торгів.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: