Стисло і зрозуміло: НБУ продав півмільярда доларів, захищаючи гривню

11 березня 2020, 12:50

Середа, 11 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Зважаючи на те, що гривня продемонструвала падіння майже на 7% щодо долара цьоріч, центральний банк втрутився вранці у вівторок, продавши $250 млн у валютних резервах. Це сталося одразу за продажем $307 млн наприкінці минулого тижня. Сьогоднішній офіційний курс становить 25,31 гривні за долар, порівняно з 23,69 2 січня.

Відео дня

 • Національний банк України заявляє, що його місія — не захищати курс, а згладити злети і падіння, викликані волатильністю ринку. У заяві банку мовиться: «НБУ підтримує активну присутність на міжбанківському валютному ринку, щоб згладити надмірну волатильність курсу гривні, яка посилилася за останній тиждень, адже настрої на ринку погіршилися на тлі зростаючої невизначеності щодо того, як коронавірус буде продовжувати поширюватися по всьому світу і руйнувати світові фінансові та товарні ринки».
 • Банк має майже $27 млрд у валютних резервах, максимальна кількість з листопада 2012 року. Банк попереджає спекулянтів, що він «має достатні ресурси для пом'якшення коливань курсу гривні». НБУ також запевняє, що Україна досі «практично не постраждала від глобального поширення коронавірусу в лютому і на початку березня, при цьому український експорт продовжує зростати... Імпортні ціни знижуються навіть швидше, ніж експортні ціни, особливо ціни на енергоносії, зменшуючи вартість імпорту.
 • Ціни на природний газ впали на 31% в порівнянні з минулим роком, споживчі ціни в Україні знизилися на 0,3% порівняно з січнем. Інфляція в річному обчисленні в Україні становила 2,4% — найнижчий рівень з лютого 2014 року. Для порівняння: в січні 2020 року вона становила 3,2%, а в 2019 році — 4,1%. Очікується, що падіння цін на нафту в понеділок призведе до зниження цін на бензин і дизельне паливо на 10-15%.

 • Щоб заблокувати повернення націоналізованих банків колишнім власникам, юристи складають банківський законопроект, призначений для протидії конституційним викликам, заявив в понеділок Bloomberg президент Зеленський. «Нам потрібно трохи більше часу, щоб узгодити цей законопроект», — сказав він, посилаючись на ключову вимогу МВФ. «Я неодноразово зустрічався з МВФ. Ось чому наші юристи роблять все можливе ». Ігор Коломойський, головний медіапокровитель президентських виборів Зеленського, подав сотні позовів в рамках кампанії з повернення ПриватБанку.

 • Зеленський сказав, що його уряд працює над контрольним списком вимог МВФ з метою отримати угоду. «Ми вже зробили більше, ніж будь-який попередній уряд», — сказав Зеленський про зміни на вільному ринку, яких вимагає МВФ. «У нас лишилися фермерські землі. І банківське право. Я пообіцяв прийняти закон про землю і завершити банківський закон — і ми зробимо це ».

 • Досягнувши остаточної угоди з МВФ про трирічну програму вартістю $5,5 млрд, Україна відкриє додаткове низькопроцентне фінансування в розмірі €500 млн від ЄС і до $1 млрд від Світового банку, — заявляла торік колишній міністр фінансів Оксана Маркарова. У прощальному повідомленні на 1500 слів в Facebook міністр з 5-річним досвідом в Міністерстві фінансів Маркарова пише: «У нас також є угоди з іншими офіційними кредиторами, в цьому році вони можуть покрити майже всі потреби України у фінансуванні, щоб не вдаватися до ринкових запозичень, які через глобальну кризу можуть бути недоступні на тлі епідемії коронавірусу".
 • Законопроект про створення ринку приватних фермерських земель в Україні має отримати остаточне схвалення Ради до кінця наступного тижня, прогнозує Олексій Мушак, економічний радник Кабінету міністрів. «10 днів до земельної реформи», — пише він в Facebook. «Цей і наступний тижні будуть присвячені просуванню вільного ринку землі і опису можливостей та ризиків відкриття ринку. Залишайтеся з нами. Буде весело і спекотно ».
 • Розглядаючи два варіанти «антиколомойского законопроекту», Олександр Паращій з Concorde Capital зазначав минулого тижня: «Погіршення настроїв на світовому ринку, в умовах жорсткого графіка погашення урядом боргу на міжнародній арені, може змусити владу дійти компромісу з МВФ. З цієї причини ми як і раніше з оптимізмом дивимося на угоду з МВФ в другому кварталі 2020 року, або не пізніше третього кварталу».
 • Оскільки після чистки минулого тижня очільники міністерств відсутні, Кабінет міністрів призначив чотирьох заступників виконувачами обов'язків. Павло Кухта буде виконувачем обов'язків міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства. Віталій Шубін — виконувачем обов'язків міністра енергетики і навколишнього середовища. Юрій Полюхович — виконувачем обов'язків міністра освіти і науки. Світлана Фоменко буде виконувачкою обов'язків міністра культури.
 • Кухта закликав до наступності, написавши в Facebook: «Для нашої команди важливо, щоб зміни і реформи, які нам вдалося здійснити за шість місяців роботи (це ринок землі, початок приватизації, реформування державних підприємств, створення інструментів для залучення інвестицій і багато іншого) не зникли безслідно, а продовжилися на благо народу України ».
 • Контрабанда обходиться держбюджету в $2 млрд на рік через втрачені імпортні мита, розповідає Радіо НВ Максим Нефьодов, глава нової Державної митної служби. У судах торік уряд програв 85% митних справ, тому що судді вважають, що імпортерам «пощастило купити iPhone за 10 доларів», сказав Нефьодов. За його словами, судячи з нещодавнього статистичного зростання імпорту споживчих товарів, імпортери починають декларувати реальну вартість своїх товарів. Минулого тижня в своєму виступі у Верхновній Раді президент Зеленський поскаржився на те, що митна служба не ліквідувала корупцію за перші шість місяців роботи.
 • Через коронавірус відкладаються чотири великі бізнес-конференції в Україні. Щорічна конференція інвесторів Dragon Capital у Києві переноситься з дати 19 березня. Заплановані того ж дня DEF'2020 International Space і IT Days в Дніпрі будуть перенесені на осінь. У Нью-Йорку українське інвестиційне роуд-шоу Strategy Council перенесено з 14 квітня на 13 жовтня. IForum, найбільша в Україні зустріч IT-фахівців, переноситься з травня на осінь.
 • Через коронавірус МАУ скорочує польоти до Італії, Ізраїлю і 14 інших країн ЄС. Крім того, компанія буде скорочувати частоту внутрішніх рейсів до Борисполя, свого головного вузла, і з нього. Так само Ryanair і Wizz Air припиняють польоти в Італію до початку квітня. Жодна авіакомпанія не курсує між Україною та Італією. SkyUp, українська лоукост-авіакомпанія, стверджує, що вона «вносить зміни у свої масштабні плани». Імовірно, це стосується планів потроїти польоти до Італії з Борисполя до дев'яти наприкінці цього місяця.
 • У зв'язку з тим, що коронавірус обмежує міжнародні поїздки, президент Зеленський закликає українців проводити відпустки в Україні. Наголосивши, що в Україні є тільки один підтверджений випадок коронавірусу, він сказав минулого тижня: «Порівняно з багатьма європейськими країнами, у нас найменша кількість таких випадків — і ми контролюємо це питання. У нас прекрасна країна. У нас є багато місць, де ви можете відпочити, поки ця історія не закінчиться ».

Від редактора:

Учора вранці ми із сином Джорджем прийшли до школи, і нас зустрів охоронець з ручним термометром. Повернувшись додому, я зустрів кур'єра, що доставляє воду, який оглянув мій зростаючий запас пляшок з водою і запропонував заставити верхні полиці. Моя знайома десь почула, що у мене є «зайва» маска, і попросила її для поїздки в метро. Київ на межі, вичікує.

Стисло і зрозуміло  щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X