Стисло і зрозуміло: Девальвація гривні та нестача доларових купюр
Середа, 18 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

- Відсьогодні Укрзалізниця закриває всі залізничні станції та пасажирські перевезення по всій країні. Щоб запобігти поширенню коронавірусу, державна залізниця зупиняє всі приміські, регіональні та міжнародні пасажирські перевезення. Вантажні перевезення триватимуть безперешкодно. Українські залізниці є шостим у світі за величиною пасажирським перевізником і сьомим вантажним. Також зупиняються: регіональні автобуси, внутрішні рейси і міжміські автомобільні поїздки без надмірної необхідності.
- Також відсьогодні три системи метрополітенів в Україні — в Києві, Харкові та Дніпрі — зачинено до 3 квітня. У Києві пасажири можуть користуватися тільки наземним транспортом — автобуси, трамваї і тролейбуси — в масках. Не більше 10 осіб повинні їздити на одному транспортному засобі. Поліція має забезпечити дотримання правил.
- Обмеження введено через побоювання поширення коронавірусу з ЄС до України. Вчора Україна зафіксувала свою другу смерть від коронавірусу — 33-річна жінка в Чернівцях, за 500 км на північний захід від Києва. В Україні зараз 14 підтверджених випадків. Включаючи п'ять нових випадків в Чернівцях — двоє дорослих віком від 18 до 31 року; і троє дітей віком 10 років, 1 рік і 6 місяців.
- Відстоюючи повільну девальвацію гривні, Національний банк України продав вчора $300 млн. У Facebook банк зазначив, що він купив $8 млрд торік, коли гривня зміцніла. З резервами в $25 млрд «на сьогодні у нас вдосталь подушок безпеки, щоб згладити коливання гривні», — заявив центральний банк. Нещодавні покупки банку були: 16 березня — $62 млн; 13 березня — $150 млн; 12 березня — $220 млн; 11 березня — $350 млн; а 10 березня — $270 млн.
- Під час останньої міні-девальвації сьогодні вранці центральний банк встановив обмінний курс на 27,06 за долар — на 8% нижче рівня торгів у святкові дні 9 березня. Після сильного року гривня повернулася до рівня минулого квітня. А в міських маленьких вуличних обмінних пунктах курс вчора сягав 28 гривень за долар.
- Представники Національного банку України стверджують, що одна з причин, яка супроводжує девальвацію — дефіцит доларових купюр через нові обмеження на авіаперевезення. «Є деякі труднощі з готівкою в доларах, але це тільки через те, що іноземна валюта ввозилася в банківський сектор до карантинних заходів літаками з-за кордону», — заявила перша заступниця голови центрального банку Катерина Рожкова в онлайн-пресбрифінгу. «Зараз ми працюємо з банками, щоб вирішити цю проблему і створити іншу систему доставки готівкової іноземної валюти в Україну. Тому знову ж таки — не панікуйте — просто почекайте».
- Центральний банк не планує жодних обмежень на обмін валюти, повідомив журналістам на пресконференції інший заступник глави Олег Чурій. «НБУ не розглядає питання про запровадження будь-яких обмежень», — сказав він. «Ми вважаємо, що банківська система ліквідна». Наголошуючи про брак доларів і євро, він сказав: «У найближчі дні очікується доставка великої кількості готівкової іноземної валюти». Аналогічним чином на сайті банку повідомлялося: «У зв'язку з припиненням авіаперевезень і закриттям кордонів готівкові долари і євро доставляються в Україну із затримкою».

- Інститут міжнародних фінансів (IIF) повідомив у вівторок, що Україна має справу з найбільшим відтоком доларів на ринках, що розвиваються, з кінця січня. «Наші високочастотні відстеження потоків капіталу вказують на раптову зупинку ринків, що розвиваються, через поєднання невизначеності з поширенням COVID-19 і великих змін цін на нафту та фінансових потрясінь», — пише асоціація 500 міжнародних фінансових інститутів, що базується у Вашингтоні. «Показники вказують на безпрецедентний шок потоків нерезидентів в ринки, що розвиваються, оскільки спалах COVID-19 став глобальною проблемою наприкінці січня. Сукупний відтік капіталу з початку епідемії COVID-19 наприкінці січня вже удвічі більший, ніж під час світової фінансової кризи і незначних стресових подій, як-от страх девальвації Китаю в 2015 році і спаду в 2014 році».
- Сповільнюючи девальвацію гривні, Україна отримала позитивний торговий баланс в січні, повідомляє Державна служба статистики. Для України, імпортера енергоносіїв, низькі ціни на нафту і газ допомогли збільшити профіцит торгового балансу до $138 млн. Європейські ціни на природний газ перебувають на 10-річному мінімумі, а ціни на нафту впали вдвічі з січня. Експорт до Китаю, головного торгового партнера України, в січні сягнув $448 млн, що на 79% більше, ніж тоорік. Минулого року Україна експортувала товарів на $51 млрд, а імпортувала на $61 млрд.
- Урядова заборона на основні продукти українського експорту — зернові, олію і птицю «може повністю закрити галузь і призвести до банкрутства сотні або тисячі підприємств, позбавивши українців тисяч або навіть сотні тисяч робочих місць», попереджає Олексій Лисиця, президент Асоціації українського агробізнесу. Раніше президент Зеленський попросив Кабінет міністрів прийняти рішення про перелік продуктів харчування, які можуть бути заборонені до вивезення в разі виникнення нестачі продуктів.
- Якщо обмеження щодо коронавірусу «не продовжуватимуть», економіка України скоротиться на 1,6% в першому кварталі і завершить рік зі зростанням на 1,9%, за оцінками Adamant Capital. «Ми очікуємо, що це завдасть істотної шкоди економіці. Внутрішня торгівля, освіта, транспорт, готельне і ресторанне обслуговування, а також розваги, ймовірно, найбільше постраждають, хоча можливі побічні ефекти для інших секторів (як-от фінанси і нерухомість)», — повідомив інвестиційний дім з Києва у вівторок. Зростання торік було оцінене в 3,6%.
- З огляду на стрімкий розвиток світової економічної кризи, Україна має домовлятися з МВФ про 10-мільярдний розширений фонд (EFF), що майже вдвічі перевищує обговорювану наразі угоду на $5,5 млрд, стверджує аналітик Blue Bay Asset Management Тімоті Еш. «Проте це значно нижче 10-кратного розподілу квот в Аргентині», — пише Еш з Лондона. «Збільшення суми, на мій погляд, також прискорило б розуміння з боку депутатів Ради, що потрібно переглянути свої точки зору і діалоги в роботі з EFF».
- Платити, щоб грати? Рада може пов'язати голосування зі створення ринку сільгоспугідь зі схваленням МВФ фінансової допомоги, зазначає «Економічна правда». Багато економістів вважають, що ринок землі залучить мільярди доларів інвестицій в Україну, що підвищить врожайність і умови життя. Проте чимало політиків не дуже переконані в цьому. Очікується, що законопроект про ринок сільськогосподарської землі, який має з'явитися в Раді за два тижні, заборонить іноземцям купувати землю і обмежить приватні ділянки до 10 тис. гектарів.
Від редактора:
Що робити закоханій парі із зачиненими барами, нічними клубами, театрами, торговими центрами, ресторанами і метро? Президент Зеленський, батько двох дітей, натякає. Він заявив на ICTV: «Залишайтеся вдома, читайте книги, дивіться фільми. Стосовно молоді... ніхто не скасовував демографічну кризу в Україні. Я вважаю, настав час боротися із цією проблемою ». Очікується, що цими вихідними батальйони бабусь радітимуть в очікуванні різдвяного бебі-буму. З найкращими побажаннями, Джим Брук (батько чотирьох дітей).
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.