Гривня дешевшає, ринки падають: Що відбувається і коли починати панікувати?
Багато знайомих запитують — чому падає ринок у США, чому послаблюється гривня, невже це все через загрозу нападу Росії? Чи потрібно панікувати чи вже пізно? Дозволю собі розповісти одну чудову історію.
Колись уже досвідчений Фрейд показав одного пацієнта своєму другові доктору Юнгу, і запитав його — «Колега, як ви думаєте, на що хворий пацієнт?». Той задумався, тому що у хворого були різні симптоми, і він не знав хвороби, яка включала б їх усі. Коли він наважився поділитися своїми сумнівами з Фрейдом, той усміхнувся і сказав: «Молодий колего, як ви думаєте, а може у пацієнта бути кілька захворювань одночасно?».
Фінансовий ринок дуже схожий на цього пацієнта Фрейда — він постійно перебуває під впливом безлічі факторів, як позитивних, так і негативних, і необхідно зрозуміти, які на поточний момент домінують. Ніхто не може претендувати на абсолютне знання — тільки шарлатани знають усе й достеменно. Професійні трейдери просто мають свою думку та намагаються заробляти на ній гроші.
Останні місяці в Америці було зафіксовано інфляцію в районі 6% річних — найвищий рівень з 1980-х років. Це справді серйозний шок для ринку, тому що більшість професіоналів вважає, що федеральному резерву доведеться реагувати, і це може бути негативно для акцій. Ринок акцій впав на 10% з піку, і я думаю, може впасти ще більше — і це абсолютно нормально. Американський ринок був трохи перегрітий, корекція на 10−20% піде йому на користь і після цього він продовжить зростання. Просто тому, що в нього немає жодної альтернативи. Якщо ви продасте акції Apple або Microsoft, замість них купите собі бідон нафти або балон газу і закопаєте десь у лісі, ви гарантовано втратите гроші.
Навіть якби не було загрози вторгнення шаленого диктатора в Україну, наш ринок все одно відреагував би на падіння ринку в США. Коли головний трейдер у JP Morgan каже скоротити ризик, його скорочують скрізь — не важливо Аргентина це чи Україна. Це начебто ринок США передав нашому легкий грип. Але, звичайно, ринок України зараз має інші хвороби, які йдуть до нас від нашого північного сусіда, і через це нас лихоманить більше, ніж інші країни.
Ми не можемо впливати ні на ринок США, ні на божевільні диктатури під боком, але ми можемо контролювати нашу реакцію на ці фактори. І тут я повинен сказати, що поки що ми реагуємо дуже виважено і професійно. Я бачу зсередини, як збираються голови банків і обговорюють з НБУ можливі сценарії розвитку подій, і планують спільні дії. Я впевнений, що не будуть вводитись жодні адміністративні обмеження на роботу з валютою, які свого часу завдали країні набагато більше шкоди, ніж користі.
Навіть якби не було загрози вторгнення шаленого диктатора в Україну, наш ринок все одно відреагував би на падіння ринку в США
Невелика корекція гривні, яку ми спостерігаємо зараз, неминуча — але її дуже грамотно стримують інтервенціями. Те, що в «хороші часи», лише цього літа, НБУ не давав гривні зміцнитися далі за 26 гривень за долар, максимально скуповуючи долари в резерви, якраз зараз і рятує нас. І дуже смішно було читати деяких «експертів» влітку, які критикували цю політику НБУ — це була, і є, дуже грамотна та виважена політика. Набагато краще, ніж давати валюті бовтатися з 28 до 23 і назад на 29, не скуповуючи нічого в резерви дорогою.

Я не дуже підтримував агресивне підняття ставок НБУ ще кілька місяців тому, але зараз розумію, що не мав рації, — те, що ми входимо в цей період турбулентності з високими ставками, — це дуже правильно. Високі ставки стримують відтік зовнішніх інвесторів, і для нас це зараз набагато важливіше, ніж невеликий стрес для економіки. Мати гривню за 29 при ставках 10% набагато краще, ніж ставки 5%, але гривня за 40 — лише подивіться на те, що відбувається у Туреччині, яка загралася в низькі ставки.
Тому моя особиста думка — панікувати не варто. Я не став би зараз додавати позиції, в трейдингу є таке поняття, як «пересидіти» — треба просто перетерпіти цей біль від падіння ринку та бути готовими до розвороту. Путін уже озвучив свою основну вимогу — прямі переговори з ЛНР/ДНР та визнання «громадянської війни» в Україні, він не нападатиме, а незабаром відповзе від кордонів України.
У момент, коли стане зрозуміло, що агресія цього року скасовується, український ринок позитивно відреагує і дуже швидко — весь відскок протягом кількох тижнів. Тому я дуже рекомендую тим, хто має фінансові резерви, уважно стежити за ринком, і не проґавити цю можливість вигідно купити гривню чи ОВДП у доларах чи гривні.
Тож моя порада — Don’t Panic. Love Ukraine. Ну і всі і так знають, хто такий Путін, не буду тут повторювати.