Що буде з гривнею?
Сьогодні українська національна валюта зазнає сильного тиску. Чи витримає?
Наші природничі науки навчилися досить точно визначати, з чого складаються зірки, розташовані за мільярди кілометрів від нас, але так і не навчилися визначати, що залягає у нас під ногами на глибині кількох кілометрів.
Точно так само наші соціальні науки навчилися визначати і прогнозувати фундаментальні фактори, що впливають на курс долара, такі як торговий баланс. Крім цього, психологічні фактори, а також розмитіші фактори впливу фінансових ринків на курс залишаються маловивченими. У принципі, саме для цього центральні банки всіх країн акумулюють золотовалютні резерви — запас міцності на випадки паніки й інших непередбачених ситуацій.
І український національний банк, на наше щастя, не є винятком. Протягом 2019-го і перших місяців 2020 року він купив на валютному ринку $8,7 мільярдів, тим самим створивши непоганий запас на чорні дні. І коли ці дні настали, він цілком спокійно гасить виникнення паніки на валютному ринку, роблячи все можливе, щоб усім панікерам вистачило доларів.
Всі паніки рано чи пізно закінчуються, — і ця перша хвиля пройде. Можливо, за нею піде ще один етап тиску на гривню — коли іноземні інвестори-спекулянти вирішать виходити з цінних паперів українського уряду. Поки що можемо констатувати, що запасів міцності й на цей випадок вистачить.
Я вважаю, що домовленість з МВФ і виконання всіх його умов може стати хорошим викликом для України. У разі, якщо ми пройдемо це випробування, ми зможемо розраховувати на допомогу Світового банку та Євросоюзу, благо Україна застовпила цю допомогу ще до того, як до шановних міжнародних кредиторів вишикувалася велика черга.
Тож тиск на гривню спаде, і нам можна буде повернутися до розмов про зірок, тобто про торговельний баланс, у якому все зрозуміло. І коли торговий баланс знову стане визначальним, все стане на свої місця, і гривня почне зміцнюватися. Цілком ймовірно, всі знову перейдуть до звинувачень міністерства економіки, що вони заклали занадто високий курс долара на 2020 рік (27 грн). А Нацбанк активно купуватиме валюту, щоб підготуватися до нових викликів у майбутньому.