Що відбувається з курсом долара

2 серпня 2022, 11:49

Про валютне регулювання і фіксований курс.

Зараз фіксований курс чи відмінили, чи просто зрівняли з ринковим. Але в мене є побоювання, що коли не спрацюють останні кардинально-інноваційні заходи Нацбанку у вигляді заборони обмінникам вивішувати негарний курс на вулиці, до цієї теми знову повернуться. Бо ідея «правильного» курсу під щось «велике», «державне» і «надважливе» дуже приваблива і «люди її підтримують».

Відео дня

Я більше 30 років займаюсь бізнесом і памятаю різні часи. І коли інфляція була 3 000 відсотків на рік, теж. І як ці речі регулювались, пам‘ятаю. Я послідовний сторонник ринку і завжди стою на тому, що саме ринок і тільки він може відрегулювати економічні параметри. Зрозуміло, що війна це форс-мажор і абсолютно «неринкова» подія. І породжені нею проблеми не завжди можна вирішити ринковими методами. Іноді, і часто, вони вимагають жорстких рішень і жорсткого регулювання. Фіксований курс був одним з таких рішень і, в комплексі з іншими, свою позитивну роль на початку війни зіграв. Вберігши банки і гривню від паніки. Але поступово він став деструктивним фактором. І чим далі, тим більше.

Реальний курс почав віддалятись від фіксованого, створюючи все більші перекоси в економіці і все більші можливості для зловживань тим, хто має до нього «доступ» і хто цей доступ «забезпечує». Курс валюти формують два параметри. Якщо говорити спрощено. Пропозиція і попит. Про емісію і держбюджет — в кінці посту.

Щоб не ріс курс (або ріс менше), треба щоб пропозиція валюти на ринку росла, а попит на неї знижувався. Фіксований же курс, працював у прямо протилежному напрямку. З одного боку він збільшував попит на валюту, особливо на «правильну» дешеву валюту. Бо кожен імпортер хотів би купити долар по 29, щоб завезти товар і продати його в перерахунку по 35−39. Якщо б мав таку можливість. Я б точно хотів. А з іншого, він одночасно зменшував пропозицію валюти на ринку. Бо вкладник банку з валютою на рахунку не буде її продавати по курсу 29. Він або почекає кращих часів, або зніме її готівкою і понесе в обмінник. І експортер не буде продавати по 29. Бо в нього витрати вже на цьому рівні, або навіть вище. Він теж буде чекати кращих часів, аж поки обігові кошти не закінчаться. І заробітчанин не буде переводити зароблену валюту на рахунки в Україні, бо вона там фактично буде заблокована.

Є об'єктивні речі, які підштовхували попит на валюту. І особливо на валюту за фіксованим курсом. В першу чергу, розрахунки наших біженців за кордоном гривневими картами. Я десь бачив цифру $3 млрд на місяць. Не знаю наскільки вона реальна. Зрозуміло, що велика. А є і не дуже об'єктивні. Про «валютний туризм» у прикордонних областях не знає тільки лінивий. Змотався на півдня в Польщу, зняв у банкоматі за 29, продав за 38. Хороший бізнес. Повернули пільги на «євробляхи». Завезли 120 тис. машин. Скільки валюти під них було виведено за кордон — 5, 6 мільярдів? Повертався пару тижнів тому з Польщі додому, ночував у невеликому містечку біля кордону. По дорозі від околиці до готелю нарахував 4 майданчики, по кілька сотень машин на кожній. Мабуть чекають, що знову відкриють тему. Жодна машина «під ЗСУ» мені там на очі не потрапила.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Резюме:

Не треба більше гратись в «фіксовані» курси. Вони будуть працювати в негатив. Треба зменшувати попит на валюту. Будь яким чином і жорстко. Буквально в ручному режимі. Інакше вона буде й далі вимиватись. Я не хочу лізти в політичні теми, але зараз не кращий час для популізму. Всі ці ігри з «правильним» курсом, з імпортними пільгами для тих і для отих повинні бути закриті.

Треба збільшувати пропозицію валюти на ринку. В першу чергу, запустивши експорт. Читаю пост одного нашого великого вусатого політика, який каже, не треба спішити з експортом зерна, хай росіяни поскачуть, попросять, а ми подивимось. В мене це викликає подив. Росіянам наш експорт не потрібен. Вони були б дуже раді, якби зібране зерно згнило на полі, згоріло, або вони б його вкрали. Еспорт зерна потрібен нам усім, державі, трейдерам, фермерам і далі по ланцюжку, і треба щоб він не зірвався.

Треба трохи піджимати експортерів. Але через ринкові механізми. Щоб у них був стимул продавати валюту і швидко продавати. По нормальному, ринковому курсу. Який балансується з їхніми витратами. Я не кажу, що ці заходи зупинять рост курсів. Звичайно, що найбільша причина — це військові витрати і звязана з ними емісія гривні. Але у всякому випадку, вони збалансують попит і пропозицію і зменшать вплив позаринкових факторів.

Показати ще новини
Радіо NV
X