П’ять змін. Прогноз для ринку нерухомості на 2021 рік

9 лютого 2021, 10:30

До чого готуватися інвесторам і забудовникам цього року.

Ринок нерухомості — великий і інертний, він не зупиняє свою роботу залежно від настання свят або нових дат у календарі. Квартири будуються і продаються, і перехід у 2021 рік — не більше, ніж просто зміна дат. Але вона обіцяє нововведення і правила гри, до яких завжди потрібно бути готовим і адаптованим. П’ять прогнозів для ринку нерухомості на 2021 рік.

Відео дня

1. Підвищення ціни. Торік вартість квадратного метра виросла в середньому на 15%. Передумов до її зниження і зараз немає, а отже, крива зростання продовжить повзти вгору. Київміськбуд підняв ціни на абсолютно всі свої комплекси вже з 1 лютого. В середньому на 5%, але точна цифра залежить від кожного конкретного комплексу. Це пов’язано з подорожчанням арматури і бетону. Наскільки знаю, така сама ситуація і в інших забудовників, — протягом нетривалого часу ціни на нерухомість зростуть практично у всіх.

2. Стабілізація продажів. Є надія, що «середня температура по лікарні» повернеться в докарантинні показники і буде стабільною. Після квітневого провалу забудовників наздогнав активний попит восени. На 2021 рік є передумови до того, що рівень продажів буде середньо-стабільним, без сильних провисань. Ситуація залежить від кількості локдаунів. Нещодавно у МОЗ заявили, що найближчим часом нових карантинів не передбачається, що, безсумнівно, зіграє на руку забудовникам.

Говорячи про січневий локдаун, сьогодні можна стверджувати, що він не мав великих наслідків для ринку нерухомості. Річ у тому, що традиційно перший місяць року не надто активний, тому було б дивно чекати великої кількості угод. Маю сказати, що в Київміськбуді за цей час кількість звернень до відділу продажів навіть зросла. В плюс лютого-березня зіграє і відкладений попит, що сформувався за час свят.

3. Нововведення щодо захисту прав інвесторів. Це болюче питання, і воно важливе не тільки для людей, а й для галузі. Тому що чим більше людей довіряють первинному ринку і забудовникам, тим більше буде продажів. Сподіваюся, що так званий «закон Шуляк» нарешті ухвалять і люди більше не переживатимуть за вкладені в первинку кошти. Звісно, спершу він спровокує на ринку невеликий переполох, одна ініціатива реєструвати квадратні метри у нотаріуса до продажу, запропонована в цьому проєкті, чого варта. Але в перспективі це матиме добрий результат.

4. Активніший перехід у діджитал. Весняний локдаун показав, що якщо бізнесу нема в інтернеті, його нема взагалі. І протриматися змогли ті, хто вчасно це зрозумів. На мою думку, тенденція поглиблення в «цифру» продовжиться. Ми, наприклад, створили налагоджений шлях ведення потенційного інвестора від рекламного банера на новинному сайті до вибору відповідної квартири і заявки на її придбання. Мобільний застосунок LiveIn став доброю підмогою для роботи компанії, і в році, що настав, ми активно рухатимемося в потрібному напрямку.

5. Надія на іпотеку. Та, яка вмирає останньою. Торік було багато сказано про необхідність впровадження дієвих механізмів іпотечного кредитування. На жаль, крім гучних заяв і точкового зниження відсотків від кількох банків, нічого глобального не відбулося. Перший авансовий платіж на рівні 30−40% залишається так само недоступним для великої кількості українців, а нестабільна ставка після першого року тільки підсилює страх потенційних покупців. Доступна іпотека ще досі потрібна ринку.

Резюмуючи. На мою думку, рік пройде під знаком зростання. Зростання цін, зростання можливостей і, сподіваюся, рівня продажів. Дуже б хотілося, щоб він так само ознаменувався зростанням рівня життя населення та економіки загалом. Тому що будівельний ринок розвивається на повну силу тільки тоді, коли цьому сприяють економічні чинники і попит. Час засукувати рукава і робити кожному своє, аби зрештою отримати загальний позитивний результат.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X