Чи потрібен Україні ринок землі

0 коментувати
В Україні сьогодні повністю заборонено продаж сільськогосподарських земель

Фактично люди, які ними володіють, селяни, взагалі не мають можливості розпорядитися своїм майном. А це насправді їх основний актив. Тобто у людей по кілька тисяч доларів на руках, якими вони не можуть скористатися. Вони змушені здавати їх в оренду. Але оскільки продати їх вони не можуть, прокат виходить дуже низьким. Тобто люди в селі вкрай дискриміновані насправді.

Тому звичайно, ринок потрібно вводити. Питання в тому, як ввести його так, щоб обережно перейти до стійкого стану. Питання в основному не навколо того, чи продавати землю взагалі. Всім зрозуміло, що потрібно продавати. В будь-якому випадку, якщо ми говоримо не про популістів, а людей, які реально дбають про інтереси людей, про те, щоб в країні зростала економіка. А в тому, як це зробити так, щоб максимально м'яко процес переходу до ринку землі пройшов. Крім того, треба розуміти, що ринок землі - це величезне джерело економічного зростання. Це вкрай неефективно, коли неможливо продавати землю. Агросектор – це один з ключових секторів нашої економіки. Ми на нього спираємося, але при цьому ми його дуже-дуже обмежуємо. У нас кілька додаткових відсотків до ВВП просто в тому, щоб ввести ринок землі. Тому, звичайно, ринок землі потрібен.

Але, чому продаж землі в Україні є настільки заполітизованим питанням і з чим це пов'язано?

Тому що, з одного боку, сільські люди були залякані десятиліттями нашої історії ХХ століття, коли їх вбивали різні режими. І вони взагалі просто бояться. Бояться нового, їм страшно, що їх пограбують. У них є досвід 90-х, коли згоріли їхні заощадження, тому що вони були вкладені в якісь радянські цінні папери, які нічого насправді не коштували. Або лежали на рахунках в Ощадбанку, який був банкрутом. Тому люди побоюються. На цьому, на жаль, дуже сильно грають популісти, які постійно педалюють ці побоювання і намагаються на них набивати собі рейтинг. Тобто замість того, щоб запропонувати людям рішення, вони їх просто лякають і намагаються на цьому заробити дешевий рейтинг. У результаті 25 років ми не можемо ввести нормальний ринок і дати цим людям можливість скористатися своїм майном. Тому що насправді селяни ж від цього і страждають. Так, у них є ця земля, але вони з неї нічого, по суті, майже не отримують. Їх прибутки зовсім не ті, які вони могли б від цієї землі мати, якби був земельний ринок.

Передплатіть журнал НВ за спеціальною ціною

До кінця листопада дешевше на 100 грн.
Передплатіть журнал на 12 місяців усього за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: