Депозит чи ОВДП? Шпаргалка інвестора
Як підібрати правильний інструмент під різні цілі інвестування
Відпочиваючи на дачі друзів, спостерігав звичну картину — сусід для збору врожаю абрикос використовував граблі - потрусивши, іноді поламавши гілки, збирав плоди, що впали.
На моє питання «Чому так?», — він, насупившись, відповідав: «Так зручніше!».
Я наполягав: «Хіба?». Він продовжував наполягати: «А як інакше? Драбина поставлена в сараї. Поки все розбереш, витягнеш її, так дотягнути, потім ще і кликати когось страхувати. Краще вже я сам». Я добивав: «Так ягоди ціліші будуть!». Він парирував «Яка різниця, все одно варення варити». І зрозумів я, що далі продовжувати марно, тому як на смак і колір, як відомо фломастери різні.
Так, в цьому наша суть — швидко, якісно, дешево. Але, ми забуваємо, що можна вибрати тільки 2 опції, а інша — завжди перетворюється на свою протилежність.
Я часто спілкуюся з інвесторами-початківцями, але іноді бачу ту саму жахливу картину. Деякі з них будь-якою ціною хочуть просто інвестувати: «Хочу купити ОВДП, ETF, накопичувальну страховку, НПФ, квартиру під оренду
Тобто знову дістати звичні «граблі», щоб будь-якою ціною і якнайшвидше змусити працювати гроші. Чи треба їх за це засуджувати? В жодному разі! В нашій країні ніхто не вчив, не вчить фінансовій грамотності покоління XYZ. Я і мої колеги в некомерційних проектах фінансової грамотності «Сімейний бюджет» і «Життєвий Капітал», намагаємося усунути цю прогалину зараз проводячи персональні, корпоративні, шкільні тренінги і майстер-класи, вебінари, публікуючи статті в соціальних мережах і на НВ Бізнес.
Але, люди мають рацію — гроші дійсно повинні працювати. І перше, серед багатьох, питання, на яке ми повинні собі завжди відповідати перед прийняттям інвестиційних рішень — для чого мені потрібні гроші або які мої фінансові цілі?
Фінансові цілі - це не просто «гроші повинні працювати», це про:
• пенсія раніше, ніж у 65 років і не по 2 000 грн на місяць
• навчання дітей у хороших університетах
• спадок, достатній для хорошого старту дітей
• житло для сім'ї в благополучному районі або країні
• допомога батькам, які не змогли або не встигли спланувати своє фінансове майбутнє
Ці цілі визначають термін, ризик/доходність і, отже, підводять нас до усвідомленого вибору інвестиційного інструменту,
І якщо вже ми заговорили про сходи, то давайте подивимося які вони бувають у світі інвестиційних інструментів:
1. Депозитні сходи
Використовуються зазвичай для зберігання сімейного резервного фонду. Нагадаю, це сума витрат сім'ї за період від 6 до 12 місяців.
«Креслення» сходів — відкриваєте 4 депозитних вклади, кожен з яких на ¼ від суми резервного фонду, з термінами 3, 6, 9, 12 місяців. Через 3 місяці ви пролонгуєте 1-й 3-х місячний внесок на 12 місяців, далі аналогічно з усіма іншими вкладами кожні 3 місяці.
Результат — через 9 місяців у вас буде 4 депозити з % ставкою річного депозиту (прибутковість), але доступ до ¼ від його суми ви будете отримувати кожні 3 місяці (ліквідність), що і відповідає цільовому призначенню резервного фонду — забезпечувати поточні потреби сім'ї.
Інші додаткові, але важливі вигоди:
• За наявності вільних коштів або під час планування короткострокових фінансових цілей (відпустка, подарунок членам сім'ї, важлива дорога покупка
• Якщо % ставки на ринку будуть змінюватися, то в разі їх збільшення — ви будете пролонгувати нові «сходинки» за збільшеними % ставками, а в разі зменшення — «знімати вершки» минулих високих % зі старих «сходинок», що було б неможливо, якби ви мали 1 депозит на загальну суму на 1 термін (гнучкість). Цю гнучкість також можна використовувати, коли ви побачите, що ризик банку буде збільшуватися (сигнал для відкриття нового депозиту в іншому банку), або навпаки.
Ризики. Державна гарантія на повернення вкладів не рекомендує перевищувати 200 000 грн в одному банку. Для великих сум слід використовувати кілька банків або тільки державні та міжнародні банки.
2. Облігаційні сходи
Їх можна використовувати для інвестування в такі види облігацій:
• ОВДП України на суму (поріг входу) не менше ніж 50 000 грн (гривневі ОВДП) і $5 000 (доларові ОВДП) на термін від 6 місяців до 5 років.
• зарубіжні облігаційні інвестиційні фонди (Bonds ETF) з інвестиційним рейтингом (А і вище) і певним терміном погашення (Targeted maturity date) на суму не менше ніж $10 000 і терміном від 5 до 10 років (ETF). Для інформації - кожен громадянин України, отримавши е-ліміт, може інвестувати за кордон до 50 000 євро на рік.
Чому такі високі пороги? Тому що на менші суми комісії банків і брокерів «з'їдять» ваш відсотковий дохід і тоді вже краще буде використовувати депозити.
Мета таких сходів — створення грошового потоку протягом певного періоду. Тому заздалегідь визначте скільки і коли вам потрібно грошей в майбутньому: з точністю до року (ETF), місяця (ОВДП) і далі дотримуйтесь графіку інвестування, як правило це щорічні транші.
Якщо у вас в наявності сума, що перевищує поріг входу вже є, то ви купуєте ці інвестиційні інструменти з відповідним строком погашення для всіх сходинок (за термінами погашення), якщо ні - тоді спочатку використовуйте депозитні сходи для накопичення порогових сум.
У міру гасіння в майбутньому облігацій (сходинок), використовуйте ці суми на заплановані раніше цілі або інвестуйте в наступні сходинки на максимально видимий вам горизонт (як правило 10 років).
Вигоди. Аналогічні для депозитних сходів.
Ризики — об'єктивно вважаю, що вони нижчі, ніж для депозитів, тому що ОВДП — це державні гарантії України, а облігаційні ETF з рейтингом емітентів, А і вище, 1) диверсифіковані серед десятків надійних емітентів, 2) кожен з яких має кредитний рейтинг вище, ніж Україна.
Резюмую,
Вигоди «сходів»:
• Гнучкість — можливість реагувати на зміну ризиків і ставок прибутковості на ринку;
• Прибутковість — можливість отримувати максимально можливу (для консервативних інструментів) прибутковість,
• Ліквідність — можливість розпоряджатися своїми коштами у заздалегідь запланований період.
Техніка безпеки при роботі на «сходах»:
• Цільове використання — спочатку плануємо фінансові цілі - потім інвестуємо!
• Страховка — налаштовуйте і використовуйте сходи за допомогою кваліфікованих фінансових експертів, сімейних фінансових планерів;
• Надійні сходинки — банки, компанії з хорошою репутацією, надійним фінансовим станом і прибутковістю інструментів не вище середнього за ринком;
• Не стрибати — купив і тримай — це значить не розривати достроково депозитний договір або не продавати інвестиційний інструмент (Акції ETF, ОВДП).
Сподіваюся, після прочитання цієї публікації «граблів», розкиданих на доріжках вашого фінансового саду, стане набагато менше, а «сходи» займуть своє гідне місце у вашій коморі фінансових інструментів.
Розумні інвестиції - регулярна колонка експертів iPlan. uaЕтот матеріал підготований виключно як точка зору авторів і не повинен розглядатися як консультація.
Перед тим як брати участь у будь-яких фінансових операціях, проконсультуйтеся з фінансовим радником і/або податковим експертом.
Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.