Куди рухається фінтех-індустрія

20 жовтня 2017, 15:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Фінтех-індустрія №1 в світі за обсягами венчурного капіталу. І Україна не відстає від світових трендів

Фінтех або, іншими словами, галузь високотехнологічних фінансових сервісів – одна з найбільш швидкозростаючих у світі, і останні три роки лідирує за обсягами венчурного капіталу. У 2016 році частка фінтеху на глобальному ринку венчурного інвестування становила 19% з абсолютним показником в $13 млрд і загальним обсягом інвестицій $19,1 млрд.

Відео дня

Минулий рік став першим, коли інвестиції в глобальних фінтех не виросли. Падіння загального показника інвестицій в 2016 році щодо 2015-го склало 6%. Венчурні інвестиції впали з $14,5 в 2015 році до $13 млрд в 2016-му.

Це аж ніяк не говорить про зниження інтересу інвесторів до інноваційного фінансового сектора. Відбувається становлення ринку, посилюється кооперація фінтех-стартапів з корпоративними брендами. Що призводить до підвищення стандартів роботи і зростання інноваційних компаній. Виживають найсильніші. А також ті, хто готовий відповідати стандартам великого корпоративного сектора і працювати в рамках регуляторного поля.

Розвинені країни створюють максимально сприятливий режим для розвитку і становлення фінтеху. Держави і наглядові органи формують фінтех-хаби і "пісочниці" для налагодження законодавчого поля. До числа ринків, що створюють серйозну фінтех-інфраструктуру, на цей момент відносяться США, Британія, Китай, Японія, Сінгапур і Гонконг, Німеччина, Швейцарія, Нідерланди, Франція, Люксембург і Польща.

В Україні перша хвиля фінтеху припала на 2008-2010 роки. За цей період фактично сформувався найбільший Фінтех-кейс - Приватбанк, який зміг масштабувати бізнес-модель на всю країну. В кінці минулого року через націоналізацію Приватбанку стався певний відтік клієнтів в інші менш технологічні банки, що підштовхнуло їх до підвищення ефективності бізнес-процесів.

Втім, розрив у технологічності на українському банківському ринку досі істотний. Таку впевненість, наприклад, висловив на дискусійній фінтех-панелі в рамках Techstars Startup Week співзасновник Pay Force Іван Істомін.

Варто зазначити, що на сьогодні деякі сервіси Приватбанку випереджають ринок не тільки в Україні, але й в Європі. Наприклад, зняття готівки через банкомат без картки. Або міжнародний переказ грошей через надання доступу до своєї карті за допомогою токена.

Якщо говорити про структуру фінтех-ринку, в Україні налічується близько 40 команд, багато з яких займаються розвитком платіжних і краудфандінгових сервісів і де окремо стоїть крипто- і блокчейн-фінтех.

Кінцева мета українських фінтех-стартапів сьогодні, як вважає виконавчий директор і співзасновник MOSST Payments Антон Медведєв, – зробити платежі і покупки простішими і швидшими для користувача.

З огляду на насиченість цього сегмента, він досить висококонкурентний і низькомаржинальний. При цьому, на думку Істоміна, слабо охопленими залишаються р2р-кредитування, онлайн-сервіси для МСБ, міжнародні онлайн-перекази і онлайн-валютообмін.

За багатьма оцінками в України є хороша перспектива стати новим великим європейським стартап-хабом. Сьогодні український ринок поставляє на експорт не просто інтелектуальний ресурс і інноваційні рішення, але також впроваджує в країні унікальні за мірками Європи і світу фінтех-сервіси.

Як приклади можна навести сервіс Приватбанку з шерінгу карт через відправку токена – ShareCreditCard, а також мобільний додаток MOSST Грошові перекази. В якому вперше в Європі і СНД реалізований механізм аутентифікації користувача за біометрією обличчя Face ID.

З отриманням у вересні 2017 року генеральної валютної ліцензії НБУ, цей сервіс починає експансію на закордонні ринки. Цікавими є й інші українські рішення, які успішно розвиваються за кордоном у розрізі фінтех. Такі як SDK.finance, Corezoid, Taplend, Persollo таін.

Сьогодні можна говорити про зародження другої хвилі фінтеху в Україні. І пов'язана вона з появою таких інкубаційних і акселеративних програм для фінтех-стартапів як Fintech Master від Інкубатора відкритих даних 1991 року, Mastercard і Нацбанку. Проект Techstars Startup Week, телеком-акселератор 2.0. RadarTech за підтримки Київстар, проект Укрсиббанку і Startup.Network і ряду інших.

На думку Медведєва, інкубатори і акселеративні програми покликані допомогти достукатися до гігантів індустрії, яким якраз необхідні свіжі ідеї та незалежні від їх середовища ресурси. Цей механізм взаємодії також значно спростить доступ до "інвест-ангелів" і венчурних інвестицій.

Як показала перша в Україні інкубаційна програма для фінтех-стартапів Fintech Master, яка стартувала у вересні цього року, за наявності інкубаційній інфраструктури українські команди готові розробляти складні рішення в раніше освоєних сферах. Фінансової безпеки, управління фінансами, скорингу. А також споживчих рішень для МСБ. Всі ці рішення можуть інтегруватися з банками і платіжними системами. Про це розповіла керівник програми Уляна Штибель.

Однак крім інфраструктури розвитку стартапів для становлення ринку Фінтех в Україні необхідно створювати сприятливі умови для ведення бізнесу в цілому. Вводити пільгове оподаткування для інноваційних компаній, вейвери і програми стимулювання інвесторів. А також в розрізі "пісочниць" тестувати формати регулювання інноваційного сектора.

А сприятливий інвестклімат в країні забезпечить приплив інвесторів, зокрема венчурних, в інноваційну фінансову індустрію.

Джерело: Life.Sreda, за підсумками 2016 р
Джерело: Life.Sreda, за підсумками 2016 р Фото:

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X