Куди приведе концепція спрощеного злиття банків

1 квітня 2016, 12:11
У березні поточного року Національний банк ухвалив концепцію спрощеного злиття банків

Ця концепція запрацює після того, як парламент ухвалить відповідний законопроект. Але чи дійсно ця програма життєздатна? Давайте подивимося.

Раніше НБУ відзначав, що кількість об'єднань у банківській системі України з 1992 по 2016 рр. зменшилася. І цьому є кілька об'єктивних причин. З одного боку, це перевантаженість законодавства в податковій сфері та труднощі юридичного процесу. З іншого - проблемними питаннями залишаються визначення коефіцієнта конвертації акцій, підготовка висновків незалежного експерта, визначення вимог кредиторів, що підлягають задоволенню, правила передачі активів та визначення їх вартості тощо. І це далеко не повний перелік проблем, які затягують процедуру злиття на рік і більше.

Відео дня

У пропонованій процедурі спрощеного злиття банків досягнення домовленості між банками у визначенні справедливої вартості злиття істотно полегшене. Пропонуються два варіанти: розрахунок коефіцієнта конвертації за ринковою вартістю акцій або розрахунок конвертації за номінальною вартістю з подальшою компенсацією. Крім того, спрощено окремі вимоги корпоративних процедур, зокрема публікація повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів акціонерів не за 30, а всього за 5 днів. При цьому спеціальний кворум загальних зборів не вимагається. Так само НБУ скоротив терміни отримання регуляторного узгодження та отримання попереднього висновку АМКУ, прибрав процедуру повідомлення кредиторів, задоволення вимог кредиторів і скоротив всі наступні процедури отримання реєстрацій на завершальному етапі. Загалом, життя для банківської системи, якщо говорити про злиття банків, стане простіше.

При цьому до пропонованої спрощеної процедури реорганізації допускаються банки при наявності двох умов: такі банки потребують докапіталізації і вони мають прозору структуру власності. Більшість банків будуть проходити процес за звичайною процедурою. Таким чином, можна говорити про те, що НБУ має намір зробити процеси злиття та приєднання банків дієвою альтернативою органічного розвитку.

В результаті цей крок дозволить зміцнити банківську систему України. Злиття і приєднання, перш за все, повинні будуть підвищити рівень капіталу, сприяти оптимізації витрат, покращувати нормативи ліквідності та платоспроможності, дозволять реалізовувати кращу систему ризик-менеджменту, підвищити репутацію об'єднаної фінустанови.

Якщо говорити про перспективи плану НБУ перетворити банк у фінансову компанію замість ліквідації (якщо він не виконує норматив з капіталу), то є низка прикладів, коли фінансові компанії успішно працюють на ринках кредитування і досить активно конкурують з банками. Відповідно, власники малих банків цілком можуть приймати рішення про перетворення банку у фінансову компанію, де нормативи щодо капіталу більш ліберальні. Однак треба розуміти два моменти. Перший. Такі перетворення серйозно вплинуть на роботу багатьох банків – від скорочення персоналу до оптимізації витрат. Другий. Фінансові установи рано чи пізно потраплять під жорсткий контроль регулятора. Це прогнозована тенденція. Вже сьогодні НБУ думає про встановлення контролю за ринком небанківських фінустанов з метою збільшення ефективності та сталості системи надання фінпослуг.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Звісно, викликає питання здатність банків наростити капіталізацію згідно з прискореним графіком НБУ, а також перспектива малих банків. Вимоги НБУ щодо докапіталізації є ключовими. Наразі банки, особливо малі, перебувають у процесі активного пошуку інвесторів, способів можливих злиттів для об'єднання капіталів. Але крім складнощів при спрощеній процедурі, у таких фінустанов виникає багато питань щодо того, яка бізнес-модель повинна бути у банку і як побудувати ефективний менеджмент. У перспективі таке переформатування роботи банківської системи дасть змогу суттєво підвищити її стійкість до стресів, консолідувавши все найкраще в практиці роботи банків.

Показати ще новини
Радіо НВ
X