Фінансова криза і карантин. Як пережити погані часи

17 березня 2020, 19:00

Ваш стан точно позначиться на вашому бізнесі. Причини для хвилювання є. Але головне, що варто зробити — це заспокоїться і повернути собі емоційну стійкість

Фінансові кризи — невід'ємна частина світової економіки. Вони відбуваються з періодичністю в кілька років чи десятиліть як локально, так і в світовому масштабі. Це своєрідний хвильовий механізм, економічний шторм, який безжально відсіває тих, хто не може втриматися на плаву і конкурувати в екстремальних умовах. І в той же час — це потужна підмога для зростання тих, хто бачить в ньому не тільки небезпеки, а й можливості.

Відео дня

Останні події в світі тримають всіх в напрузі. Економісти пророкують справжню бурю для України, сіючи тривогу і паніку серед підприємців. Коронавірус, карантин, уповільнення або навіть зупинка деяких виробництв, порушення логістики, скасування авіарейсів; розпад ОПЕК, феноменальний обвал цін на нафту разом з основними економічними індексами; стурбованість інвесторів і відсутність просування у відносинах з МВФ — все це здатне ввести український бізнес і підприємців в чималий стрес і змусити переживати за майбутнє.

Так, дійсно, причини для хвилювання є, і вони можуть бентежити. Перше, що варто зробити — це заспокоїтися і повернути собі емоційну стійкість. Тривога формується не тільки об'єктивними чинниками, що впливають на ситуацію, але і панічними очікуваннями. Коли свідомість зайнята тим, що обробляє апокаліптичні сценарії, мобілізувати себе і свою компанію непросто. Визначте свій стан, сфокусуйтеся на своїх переживаннях і розберіться з джерелами їх виникнення.

Визначте, як криза торкнеться особисто вас

Якщо негативні емоції беруть над вами верх, страх і невпевненість в завтрашньому дні вибивають з робочого стану — сядьте і пропишіть, що саме сталося, і чим конкретно криза торкнеться вас і вашого бізнесу. Проаналізуйте, які найгірші наслідки можуть вас наздогнати.

Коли ви дасте мозку максимальну конкретику, паніка і суєта відступлять, і ви знову відчуєте себе господарем становища. Таким чином ви розвієте невідомість майбутнього і знизите рівень тривоги.

Перше, що варто зробити — це заспокоїтися і повернути собі емоційну стійкість

Поверніться в «тут і зараз»

У стані стресу людина втрачає своє справжнє. Її неспокійний розум блукає то в більш щасливому і стабільному минулому, то в хиткому і непередбачуваному майбутньому. Тут і зараз існуєте ви, ваш бізнес з його активами, ваші досвід і знання, а також можливість діяти.

Піддаючись емоціям, ви витрачаєте всі ці ресурси на боротьбу з самим собою і обставинами, які вам непідвладні. Прийміть ситуацію в тому вигляді, в якому вона є, і використовуйте те, що маєте сьогодні.

Визначте кілька конкретних варіантів, як вийти з кризи

Фінансисти радять раціоналізувати бізнес настільки, наскільки це можливо: продумати фінансову подушку, відмовитися від зайвих витрат і ризикових інвестицій, проаналізувати сегменти свого бізнесу, піти від старих стратегій і впроваджувати нові розробки. Знизивши тривогу і рівень стресу, ви маєте набагато більше шансів згенерувати свіжі ідеї для розвитку своєї справи і помітити нові можливості. У психології це називається «заземлитися».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Зробіть переоцінку пріоритетів з урахуванням кризового становища. Можливо, доведеться відмовитися від старих цілей і поставити нові. Вивчіть досвід інших компаній, які переживали кризу: цілком ймовірно, що хтось із них реалізував стратегію виходу, яка буде корисною і вам.

Змініть ставлення до ситуації

Фінансисти кажуть, що криза — це інтелектуальний виклик для бізнесу. Впадати в емоції і займати позицію жертви обставин — малоефективно. Ви не можете змінити реальність, зате в ваших силах змінити своє ставлення до неї.

Сприймайте кризу як необхідний струс, щоб сконцентруватися і серфити на його хвилях, а не падати під їх шквалом.

Постарайтеся побачити можливості, які відкривають вам поточний стан. Криза — це не тільки падіння продажів, погіршення економічної ситуації і втрата стабільності. Це саме час для змін, для сміливих рішень і прокачування своїх навичок.

Крім того, змінюючи фокус з негативних переживань на пошук можливостей, ви заряджаєте енергією своїх підлеглих, підсилюєте їх віру у вас і до вашої компанії. Адже напруга в умовах кризи відчуває і ваша команда, але спираючись на вас, довіряючи вам, співробітники зможуть працювати в кілька разів старанніше і доб’ються кращих результатів.

Не забувайте піклуватися про себе

Криза — це стрес не тільки для бізнесу, але і для вас як людину. Незалежно від економічного становища країни, цін на нафту, курсу валют, вірусу і карантину ваше життя триває. Бережіть своє здоров’я, давайте собі час для перезавантаження.

Крім ведення справ створіть собі простір, в якому ви зможете відпочити і зарядитися енергією. Це може бути спорт, психотерапія, медитації, улюблене захоплення, прогулянки на свіжому повітрі і правильний режим харчування. Для того, щоб працювати на повну силу і тверезо оцінювати можливості, організму потрібне якісне і постійне підживлення. Забезпечте її собі за рахунок позитивних емоцій і здорового способу життя. Дивовижні рішення приходять часом у найважчий час, і хто знає: можливо, саме зараз ви визначите початок для нового успішного витка в житті своєму і свого бізнесу.

Показати ще новини
Радіо NV
X