Економічний пакет для України: десять кроків
Нажаль, прийняте урядом антикризове законодавство слабке. Хочу розглянути дієві засоби боротьби з кризою
На фоні пандемії коронавірусу та тривалого карантину світ занурюється в економічну рецесію. Це вже визнало і керівництво МВФ. Кожна країна готує своє «антикризове меню», з оглчду на власны пріоритети та наявны ресурси. Найбільша економіка світу — США — планує виділити $2 трлн (10% ВВП) на подолання кризи. Естонія виділяє понад 7% ВВП, Польща — більше 9% ВВП, Велика Британія — 15% ВВП.
Прийняте українським парламентом антикризове законодавство незрівнянно слабше, ніж у згаданих вище країнах. Очевидно, що підтримка українських громадян і виробників не є адекватною економічним викликам, які постають у зв’язку з глобальною економічною кризою. Мало, насправді, дуже мало лише відмінити штрафи, відстрочити перевірки, чи заборонити підвищувати кредитні відсотки і на кілька місяців звільнити підприємців від податку на землю й нерухомість.
Ситуація ускладнюється тим, що нинішня криза — «двостороння». Вона почалась як криза пропозиції, але з розвитком подій набуває все більш рис кризи попиту. Відповідно і «ліки» мають стосуватись обох каналів її формування. По-перше, це стосується арсеналу заходів. Мають бути задіяні бюджетні, монетарні, податкові, регуляторні та інші важелі. По-друге, підтримати треба і людей і бізнес (передусім мале підприємництво). По-третє, масштаб підтримки має бути дієвий — принаймні 10% ВВП. Це цілком реально. Якщо цього не зробити, втратимо значно більше.
«Антикризовий пакет» для України може складатись з комбінації таких заходів та механізмів (виходячи з обговорення в Українській асоціації Римського клубу, пропоную ТОП-10):