Facebook: від Like до Libra. Як запуск нової криптовалюти вплине на українців

19 червня 2019, 18:30

Чому для жителів країн, що розвиваються, ця подія — справжня революція

Вчора засновник Facebook Марк Цукерберг на своїй сторінці в соціальній мережі опублікував пост, в якому заявив про створення неприбуткової організації Libra Association і запуск валюти Libra.

Відео дня

Згідно з White Paper проекту, власний блокчейн, платформа для смарт-контрактів і криптовалюта створять нові можливості для інновацій у сфері фінансових сервісів.

Спробуємо розібратися, як ця новина може відбитися на житті простого українця.

Для кращого розуміння ми замінили терміни, що поки ще не ввійшли в масовий обіг, на звичні читачеві поняття.

Почнемо з того, що ж за триєдину систему створює Асоціація з 27 найбільших корпорацій, пов’язаних зі світом IT, але не включає жодного банку. Отже, блокчейн у даному випадку — це розподілена і добре захищена публічна база даних про транзакції, яка є «фундаментом» для криптовалюти і смарт-контрактів.

Чому блокчейн

Чому саме блокчейн, а не звичайна база даних, які використовують банки по всьому світу? Не існує жодного Світового банку, і кількість клієнтів найбільшого з них, за мірками Facebook, невелика. У кожній країні діяльність банків регулюється власними нормами, що часто суперечать аналогічним нормам в інших країнах. Тому Марк Цукерберг і не будує банк.

Якщо для середньостатистичного американця чи європейця Libra може стати ще одним способом оплатити покупку або перевести гроші родичу, то для жителів країн, що розвиваються це справжня революція, яка дає їм можливість включитися у віртуальну економіку, яка не має кордонів

У світі за різними оцінками налічується від 2 до 4 млрд людей, що не мають доступу до банківської інфраструктури. Більше половини з них при цьому вже мають смартфон або можуть дозволити собі його купити. І якщо для середньостатистичного американця чи європейця Libra може стати ще одним способом оплатити покупку (MasterCard і Visa увійшли в число 27 засновників) або перевести гроші родичу, то для жителів країн, що розвиваються це буде справжня революція, яка дає їм можливість включитися у віртуальну економіку, яка не має кордонів. Ви в два кліка можете знайти фотографію знайомого, що живе в іншій частині світу, безкоштовно надіслати йому повідомлення або зробити голосовий і навіть відеодзвінок. Тепер же ви зможете передати йому не тільки файли (інформацію), але і гроші (цінність).

Звичайно, користувачі Bitcoin можуть це зробити і зараз, але існуючі криптовалюти мають досить високий технічний поріг входу, інфраструктура ще розвивається, і проблеми масштабування починають ефективно вирішуватися тільки в останні пару років. Якщо ж мільярди користувачів в один ранок оновлять свої додатки і побачать там нову кнопку «надіслати гроші», то простота і зручність, помножені на довіру до сервісів, гарантуватимуть популярність Libra.

Що таке смарт-контракти

Але цілі проекту явно більш масштабні, ніж просто випуск криптовалюти. Творці обіцяють дати можливість роботи зі смарт-контрактами на своїй платформі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Що це означає? Смарт-контракти — це алгоритми, які виконуються в блокчейні та, як і звичайні контракти, фіксують взаємні зобов’язання сторін. Можна провести аналогію з автоматом з газованою водою. Ви кидаєте монетку. Якщо вона відповідає заданим параметрам, ви отримуєте обіцяну кількість води. Якщо ви кинули монетку, не того номіналу, води не буде. Якщо ж автомат не може видати воду, монетка повернеться вам назад.

Якщо Libra надасть зручний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, ми побачимо величезний стрибок в автоматизації не тільки середнього і малого бізнесу, а й «нано-підприємництва»

Смарт-контракти в криптовалюти працюють і зараз, наприклад, в Ethereum. Але і тут технічний поріг входу ще вище: для написання смарт-контракту потрібно вміти програмувати на Solidity. Якщо ж Libra надасть зручний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, ми побачимо величезний стрибок в автоматизації не тільки середнього і малого бізнесу, а й «нано-підприємництва».


З якими труднощами може зіткнутися проект

До появи криптовалют держави користувалися монопольним правом на випуск грошей. Я не беру до уваги низку історичних винятків. Сатоши Накамото, який запропонував і реалізував першу криптовалютну схему Bitcoin після фінансової кризи 2008−2009 років, боявся реакції влади на своє дітище, тому вважав за краще залишитися в тіні. Припускаю, що банківському лобі та державним чиновникам дуже не сподобається ідея неможливості контролювати і забороняти платежі. Однак, якщо Асоціації вдалося домовитися з урядом США, а такі домовленості, як правило, включають в себе офіційну і непублічну частини, то ми отримаємо сильного монополіста з майже безмежним контролем і володіючого величезною базою інформації про кожного з нас.

Близько року тому FB заборонив рекламу криптовалют. Пізніше можливість рекламувати криптовалюти та пов’язані з криптовалютами проекти частково відновили, проте маркетологи відзначають, що особливих змін не відбулося: запустити рекламу як і раніше практично неможливо. Вчора ж Facebook оголосив про запуск своєї власної криптовалюти. Дуже важливо мати свободу вибору. Очевидно, що банківська система в тому вигляді, в якому ми її звикли бачити, доживає останні роки. Упевнений, що й інші корпорації, такі як Google і Аmazon, не змусять себе довго чекати на цьому новому ринку криптовалют, і у користувачів буде вибір між ними і майже тисячею вже існуючих монет.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо NV
X