Кримські вкладники Приватбанку, три роки очікування

16 лютого 2017, 15:11
Протягом останнього тижня новий Голова Правління націоналізованого Приватбанку Олександр Шлапак в ЗМІ заявив, що банк хоче повернути «кримські» вклади, але запропонований спосіб дивний.

Протягом останнього тижня новий Голова Правління націоналізованого Приватбанку Олександр Шлапак в ЗМІ заявив, що банк хоче повернути «кримські» вклади, але запропонований спосіб дивний.

Відео дня

Вирішити «кримське» питання Шлапак має намір виключно за умови отримання від Держави докапіталізації банку у розмірі до 14-ти млрд. грн.

В інтерв'ю виданню «Новое Время» на питання про те, чи потрібна буде докапіталізація банку після проведення аудиту, Шлапак заявив наступне: «Доведеться щось робити з кримськими активами.

Нам зараз потрібно було б повертати кошти людям з Криму. Це близько 14 млрд. грн. Кіпр - приблизно в такому ж розмірі. Але ПриватБанк втратив в Криму 13 млрд. грн. активів, за які ми судимося з Російською Федерацією. Це активи, за рахунок яких можна було б виконувати зобов'язання перед клієнтами».

У мене, як у людини, яка займається питанням повернення кримських клієнтам ПриватБанку їхніх протизаконно заблокованих коштів вже без малого три роки, намір Шлапака повернути кримчанам їхні гроші викликає, безумовно, позитивні емоції, оскільки попереднє керівництво банку вирішувати «кримське» питання категорично відмовлялося. Їх позиція про те, що «у Привату в Криму вкрали окупанти, вимагайте гроші від країни-агресора, ми взагалі нічого не знаємо про кримських клієнтів, оскільки всі документи і бази даних залишилися в Криму» - не витримує ніякого конструктивного юридичного аналізу. Однак, якщо розібратися в ситуації покроково виходить наступне.

Приватбанк готовий виконати свої зобов'язання перед «кримськими» клієнтами, але йому для цього потрібно від 9-ти до 14-ти млрд. грн.

Шлапак: «Розмір наших зобов'язань становить близько 9 млрд. грн. Це величезна сума для банку, щоб можна було просто віддати. У нас прибутку немає, активів немає. Тому це можливо зробити тільки за рахунок докапіталізації банку. І Ощадбанк, і інші державні банки уряд докапіталізував на суму втрачених кримських активів. Ми також підготували відповідний лист на Мінфін».
Так, дійсно в 2014 р. держава після припинення їх роботи в Криму, докапіталізувала держбанкам суми їхніх втрачених активів, але і ПриватБанк отримав в 2014 р. від НБУ, який тоді очолював нинішній віце-прем'єр Степан Кубів, 10 млрд. грн. рефінансування під заставу певного майна банку у Криму. І НБУ це майно в якості застави прийняв.

І тут є питання: яким чином дане майно ПриватБанку в Криму, вартість якого, згідно з фінзвітністю самого банку становила 203 мільйони гривень, потягнуло аж на 10 мільярдів!? І як НБУ взагалі взяв у заставу майно, якщо на момент видачі рефінансу будь-який фахівець сказав би з впевненістю що воно втрачене? І цими питаннями задавалися, навіть кримінальну справу щодо пана Кубіва було порушено, але, як водиться, як відкрили, так і закрили.

А де ж 10 мільярдів? Відповідь на це питання може пролити той факт, що влітку 2014 р. Приват видав кредитів 30-ти «Рогам і копитам» на порівнянну суму. Ці фірми зробили стовідсоткову передоплату постачальникам різних товарів з Великої Британії. Однак іноземні партнери так і не поставили товар у встановлені терміни. В результаті з країни було виведено близько 1,1 мільярда доларів. Можливо, можна стягнути гроші, виведені з цих фірм-невдах? Ні, на жаль, у них нічого немає. Вони у стадії банкрутства.

Також в інтерв'ю виданню «Новое Время», на питання про виплати «кримським» вкладникам їхніх коштів за рішенням судів, пан Шлапак заявив, що всім вкладникам, які виграли суди, банк виплатив гроші.

На жаль, це не так. Зараз, тільки в Жовтневому відділі ДВС Дніпра, на виконанні перебувають понад 400 виконавчих проваджень, боржником у яких є ПриватБанк, а стягувачами його «кримські» вкладники.

У добровільному порядку ПриватБанк не виконав жодного судового рішення щодо стягнення присуджених його «кримським» вкладникам коштів.

Починаючи з 20 січня 2016 року стягнення з ПриватБанку коштів за рішеннями судів, що вступили в законну силу, як на користь кримських вкладників, так і на користь будь-яких інших стягувачів по всій країні, блокується протизаконними рішеннями суддів Індустріального та Жовтневого районних судів м. Дніпро, які постійно задовольняють заяви банку і забороняють ДВС здійснювати будь-які дії, спрямовані на примусове стягнення з банку коштів.

Три такі рішення судів вже скасовані стараннями адвокатів кримських вкладників та правозахисниками. На черзі скасування четвертого подібного рішення (рішення судді Жовтневого районного суду м. Дніпро О. Наумової від 26.09.2016 р. (справа № 2/201/105/2016). 16 лютого 2017 р. в Апеляційному суді Дніпропетровської області буде розглянута апеляційна скарга Ради з питань захисту прав споживачів фінансових послуг на згадане вище рішення судді Наумової. Я впевнений, що це рішення, як і всі попередні, нам так само вдасться скасувати. Головне, щоб після скасування четвертого рішення не з'явилося п'яте – аналогічне.

Слід зазначити і те, що озвучені паном Шлапаком цифри (9-14 млрд. грн., необхідних для докапіталізації з метою вирішення «кримського» питання) явно завищені, оскільки більша частина кримських вкладів уже відшкодовані російським Фондом захисту вкладників, у зв'язку з чим банку необхідно повернути лише гроші тих, хто не звертався в російський Фонд, а також кримських вкладників банку – громадян іноземних держав, яким російський Фонд вкладів не відшкодовує.

ПриватБанк отримав у 2014 р. 10 мільярдів гривень рефінансування під заставу свого кримського майна, але грошей для кримських вкладників немає.
Обсяг докапіталізації банку за останні півтора місяці склав 107 мільярдів гривень, але грошей для кримських вкладників немає.
«Ми плануємо, але не скорочення, а збільшення персоналу, відкриття 63 нових філій».
Але, грошей для кримських вкладників у банку немає.
«У Приватбанку на кореспондентських рахунках у різних банках розміщено 300 млн дол. США».
Тим не менш, грошей для кримських вкладників у банку немає.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X