Стисло і зрозуміло: Де $1,5 млрд? Державна зернова корпорація, що йде на дно, звинувачує у всьому іноземного менеджера
Четвер, 4 лютого. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Dragon Capital прогнозує, що ВВП України зросте цьогоріч на 5,3%, заявив вчора в Європейській бізнес-асоціації генеральний директор інвестиційного банку Томаш Фіала. Це спонукатиме до збільшення ВВП до $171 млрд, що «можна порівняти з показником 2013 року, незважаючи на те, що ми втратили частину країни і частину економіки», сказав Фіала, маючи на увазі окупацію Росією Криму та частини Донбасу в 2014 році. Фіала, який також є президентом EBA, передбачив, що обмінний курс зафіксується цьогоріч там же, де і був на початку — 28 гривень за долар.
- За його словами, в останньому кварталі 2020 року економіка України повернулася до докризового рівня, на рівень четвертого кварталу 2019 року. «За нашими підрахунками, торік ВВП знизився всього на 4%, — сказав Фіала — Це один з кращих результатів в Європі. Тільки в Польщі занепад був трохи меншим».
- Зіткнувшись з неможливістю повернути кредит $1,5 млрд від Китаю в липні цього року, керівництво Державної продовольчої та зернової корпорації України заявило, що британсько-американський менеджер переплатив зарплату за чотири місяці, коли він керував державною компанією минулої зими. У понеділок агенти Служби державної безпеки вручили Саймону Чернявському документи з Державної фіскальної служби, звинувативши його в розкраданні коштів в еквіваленті $321 тис. в якості заробітної плати, виплаченої 18 зовнішнім співробітникам. Чернявський, який організував реструктуризацію агрохолдингу «Мрія» на суму $ 1,1 млрд в 2017—2018 роках, звільнився із Зернової корпорації в квітні минулого року після відставок прем'єр-міністра Гончарука і міністра економіки Милованова.
- «Ми виявили кілька випадків систематичного привласнення коштів компанії та інших грубих порушень в управлінні», — написав Чернявський в середу в листі до посольства США. Вчора в електронному листі в UBN Чернявський назвав висунуті проти нього звинувачення «абсурдними». Невідомо, як Зернова корпорація відзвітує за зниклі сотні мільйонів доларів з кредиту 2012 року від Eximbank China, запозичення, гарантовані Міністерством фінансів України.
- Китай і Україна повинні розділити свої економічні відносини, не допускаючи, щоб санкції президента Зеленського щодо китайських компаній, що інвестують в «Мотор Січ», отруювали ширші двосторонні торговельні та інвестиційні зв’язки, стверджує Чжао Хуйжун, запрошений автор газети China Daily, що належить Комуністичній партії Китаю. «Санкції націлені тільки на компанії, які беруть участь в угоді з авіадвигунами, а не на тих, хто бере участь в спільних китайсько-українських проектах», — пише дослідник Східної Європи Китайської академії соціальних наук. «Зеленський не хоче нашкодити китайсько-українським відносинам, а замість цього прагне налагодити більш глибокі комерційні зв’язки з Китаєм». Однак він попереджає, що санкції за угодою з Мотор Січ «знизили шанси на істотне збільшення китайських інвестицій в Україну і спонукали потенційних інвесторів враховувати політичні ризики в країні, перш ніж вкладати свої кошти».
- Україна планує запустити свій новітній супутник дистанційного зондування, Січ 2−30, на навколоземну орбіту до кінця цього року, повідомив міністр стратегічної промисловості Олег Уруський на нещодавній зустрічі розробників космічних апаратів і замовників супутникових послуг. Побудований «Південмашем» перший супутник сімейства «Січ» виведено на орбіту в 2004 році за допомогою ракети, запущеної з Росії. Уруський не сказав, яка компанія або країна займуться запуском. Повідомляючи про ці плани, китайське інформаційне агентство Сіньхуа зазначило, що Кабінет міністрів України минулого місяця схвалив п’ятирічну космічну програму вартістю $1 млрд.

- Останньою з трьох невдач в суді для Ігоря Коломойського завершився 6-річний позов Коломойського і його партнерів проти України на $6 млрд. Вчора Арбітражний суд Стокгольмської торгової палати оголосив, що не володіє юрисдикцією в цій справі. «Супермегаперемога! В Стокгольмському арбітражі , — написав у Facebook міністр юстиції України Денис Малюська. — Після майже шести років судового розгляду сьогодні їм було відмовлено в арбітражі — і відмовлено повністю».
- До того ж у понеділок в Лондоні англійський суддя зобов’язав Коломойського і його ділового партнера Геннадія Боголюбова виплатити ПриватБанку 1 мільйон фунтів стерлінгів на додаток до існуючого платежу в розмірі 11 мільйонів фунтів стерлінгів. Два тижні тому в Києві Апеляційний суд відхилив рішення суду нижчої інстанції за позовом Коломойського про дифамацію, проти Андерса Аслунда. Адвокати Астерс успішно довели, що заяви Аслунда про причетність Коломойського до банкрутства ПриватБанку на суму $5,5 млрд були проявом захищеної свободи слова.
- Відстоюючи своє рішення закрити три прокремлівських телеканали, президент Зеленський зустрівся з керівниками інших великих телеканалів і послами країн Великої сімки. На зустрічах президент сказав, що канали фінансувалися за рахунок державних грошей Росії. «Президент зазначив, що рішення про санкції було засновано на доказах того, що фінансування було з Росії, а цільові телеканали співпрацювали з терористичними організаціями», — повідомляється на сайті президента.
- Зеленський, діючи в інтересах країни, хоче зупинити президента Росії Путіна, який планував збільшити інвестиції в українські ЗМІ. Михайло Саакашвілі, колишній президент Грузії, написав в статті для Kyiv Post: «Сміливість Зеленського протистояти Медведчуку заслуговує оплесків. Добре відомо, що Путін виділив Медведчуку півтора мільярда доларів для його проросійського медійного гіпнозу», — пише очільник Національної ради реформ України Саакашвілі. — І вони також планували захопити ICTV Holding". ICTV, що належить Віктору Пінчуку, є четвертим за популярністю каналом України.
- Вчора на закриття трьох каналів була подана апеляція до Верховного Суду. Указ президента не може бути відкладено до розгляду справи Вищим адміністративним судом. Віктор Медведчук, передбачуваний тіньовий власник каналів, вчора поскаржився: «Одним розчерком пера Зеленський викинув на вулицю 1500 журналістів та інших співробітників трьох каналів і позбавив мільйони людей права на отримання об'єктивної інформації. Партія Медведчука «Опозиційна платформа — За життя» запускає в Раді процес імпічменту Зеленського. У партії всього 10% місць в парламенті.
- Адміністрація Байдена продовжує протидію з адміністрацією Трампа щодо «Північного потоку-2», повідомляє німецьке інформаційне агентство DPA з Вашингтона про газогін Росія-Німеччина. «Північний потік — 2» і друга гілка «Турецького потоку» призначені для посилення впливу Росії на наших союзників і партнерів і підривають трансатлантичну безпеку, — заявив в середу новий представник Держдепартаменту Нед Прайс. За словами Прайса, якщо трубопровід буде завершено і введено в експлуатацію, можливі додаткові санкції.
Від редактора:
Де $1,5 млрд? Незабаром Мінфіни Китаю й України почнуть ставити ДЗК дуже складні питання. Український Мінфін не хоче на цьому зациклюватися. Ось часткове рішення: закрити держкомпанію. Потім продати на ProZorro її склади, склади, ліфти і кораблі. Є багато приватних інвесторів — національних та іноземних, які готові подати заявку на купівлю. А з урахуванням того, що нова адміністрація Байдена поставила боротьбу з корупцією на перше місце в своєму списку справ для України, трюк зі звинуваченням тимчасового американського менеджера гарантовано зазнає фіаско у Вашингтоні. З найкращими побажаннями, Джим Брук.