Які найпопулярніші лоти на аукціонах Prozorro. Продажі
Хто і що продавав на аукціонах у 2019 році
У 2019 році загальний дохід електронної системи публічних аукціонів Prozorro. Продажі склав 9 млрд грн. Це на 20% перевищує результат 2018-го. Загалом за понад 3 роки існування Prozorro. Продажі держава отримала понад 20 млрд грн доходу від продажу або оренди майна держкомпаній, яким вони не користуються. І щороку розширювався перелік об'єктів, які виставлялися на публічні торги.
Рекорди системи за 2019 рік
Найвищий дохід минулого року система отримала від реалізації об'єктів нерухомості — 4,17 млрд грн. Найбільша ціна успішного аукціону в цій категорії склала 425 млн грн. Найактивніше нерухомість виставляв на торги Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який розпродає майно ліквідованих банків.
Вартість найдорожчого оголошеного аукціону в 2019 році (і за всю історію системи) становила 10,6 млрд грн. Цей лот-рекордсмен — кредити юридичних осіб. Організатором аукціону був також ФГВФО. Він же й найактивніший учасник минулого року — оголосив майже 25 тис торгів. Найдорожчим успішним аукціоном був продаж так само кредитів юридичних осіб — 777 млн грн.
2019 року система зафіксувала найбільше за свою історію зростання ціни на торгах — 31% від стартової. Це перевищує середнє значення за весь період існування публічних аукціонів — 22%.
Збільшення коефіцієнту росту ціни свідчить про те, що в системі зростає кількість учасників торгів, а отже держава отримує більше надходжень до бюджету.
До ТОП-5 категорій товарів, що найактивніше пропонувалися до продажу на аукціонах, увійшли:
- права вимоги за кредитними договорами — 15,6 тис. аукціонів
- продаж нерухомого майна — 9,6 тис. аукціонів
- оренда об'єктів нерухомості — 8,6 тис. аукціонів
- транспортне обладнання — 6,8 тис. аукціонів
- земельні ділянки — 6,5 тис. аукціонів
Перспективи розвитку системи
На початку існування Prozorro. Продажі — в 2016 році — на електронні торги виставляли лише майно ліквідованих банків, що перебувають під управлінням ФГВФО. В 2017 році до системи долучилися державні та комунальні підприємства. В 2018 — стартувала мала приватизація. Минулого року уряд суттєво збільшив перелік товарів, продаж яких став можливим на публічних аукціонах. З’явилися такі напрямки, як відчуження майна державних підприємств, продаж майна боржників у межах процедури банкрутства, розширення продажу активів Національного банку України, оренда нерухомості «Укрзалізниці», продаж прав на паркувальні майданчики, перші продажі спецдозволів на користування надрами та навіть продаж майна комерційних підприємств.
У 2020 році Prozorro. Продажі розшириться наступними лотами:
- обов’язкова оренда державного та комунального майна;
- продаж майна банкрутів (перші лоти з’явилися ще у 2019-му, але основна кількість аукціонів відбудеться в 2020 році);
- «зелені аукціони» (аукціони з продажу квот підтримки виробників відновлювальної енергетики);
- новий етап малої приватизації з ФДМУ (погоджено нові переліки об'єктів приватизації), також планується ще більше активності від органів місцевого самоврядування;
- товари з держрезерву та зі складів митниці;
- продаж квот на вилов водних біоресурсів;
- необроблена деревина, заготовлена постійними лісокористувачами;
- концесія.
Із моменту створення Prozorro. Продажі у відкритих торгах взяли участь понад 17 тис. учасників. І з кожним роком їхня кількість зростає. Велика кількість лотів, що є абсолютно унікальними для ринку. Вони ніколи раніше не продавалися прозоро. А у випадку, приміром, з орендою та купівлею нерухомості йдеться про локації, розташовані у найбільш вигідних для розвитку бізнеса місцях.

Прозорі торги дають можливість встановити єдині правила гри для всіх учасників ринку — як для продавців, так і для покупців у системі. Відкриті аукціони створюють конкуренцію і запобігають корупції. А остання й досі шкодить нашій державі і залишається поширеним явищем.
За результатами дослідження Індексу сприйняття корупції-2019 від Transparency International Ukraine, Україна втратила два пункти за минулий рік та з 30 балами повернулася на рівень 2017 року. Збільшення переліку активів та ресурсів держави, що будуть продаватися публічно та прозоро, дає шанс покращити позиції в цьому індексі.