Як НБУ впливає на ставки за кредитами
Як саме облікова ставка, що визначається Нацбанком, впливає на банківські кредити бізнесу та домогосподарствам?
Вплив НБУ на динаміку процентних ставок залежить не тільки від облікової ставки, але й від характеристик функціонування трансмісійного механізму монетарної політики, в тому числі й того, як швидко та в якій спосіб зміна облікової ставки впливає на кредитні ставки.
Насамперед облікова ставка відразу відбивається на динаміці короткострокових ставок на міжбанківському ринку за рахунок впровадження операцій постійного доступу, які передбачають надання короткострокового рефінансування або купівлю банками депозитних сертифікатів.
Спочатку облікова ставка визначає динаміку ставок овернайт. Прив’язка ставок овернайт з таких операцій до облікової ставки НБУ (±200 б.п. до липня 2020 р. та ±100 б.п. від липня 2020 р.) визначає коридор коливань короткострокових ставок. З 2019 р. такий взаємозв'язок лише посилився за рахунок зміни операційного дизайну монетарної політики. Застосування НБУ з травня 2020 р. нового інструменту надання довгострокової ліквідності (кредитування під облікову ставку) також вплине на розширення дії трансмісійного механізму впливу облікової ставки на динаміку процентних ставок за депозитами та кредитами.
Вплив облікової ставки на кредитні ставки корпоративному сектору та домашнім господарствам не є таким швидким та однозначним, як на міжбанківському ринку. Із точки зору позичальника, попит на кредити виникає тоді, коли дохідність від реалізації певних проєктів, в які будуть направлені кредитні кошти, буде вищою за кредитну ставку.
У рамках економічної теорії використовується поняття реальної процентної ставки, тобто фактичної ставки, скоригованої на очікування інфляції. У випадку, коли інфляційні очікування швидко змінюються, якість прогнозу щодо майбутніх грошових потоків та рівня прогнозів значно погіршується. Тому фіксація певного коридору інфляції на середньо- та довгострокову перспективи є важливою для створення передумов розвитку кредитування в майбутньому.
Наявність значного тіньового сектору економіки та неформальних операцій не сприяє зниженню процентних ставок та обмежує сфери кредитування. Наразі в Україні частка непрацюючих кредитів є доволі високою, особливо це стосується державних банків. Рівень кредитів, що не працюють (NPL), у вітчизняній банківській системі на кінець третього кварталу складали 510,9 млрд грн або 45,6% усіх кредитів.
Коли позичальник приходить до банку за кредитом та не має достатньої інформації, що підтверджує його доходи, результати діяльності або наявність ліквідної застави, він або не отримає кредит або відсотки будуть доволі великими. Чому так відбувається з точки зору економічної теорії? Асиметричність інформації: банк не знає справжніх намірів позичальників щодо повернення кредитів. Таким чином банк, надаючи кредити позичальнику, вкладає в процентну ставку премії за ризик його неповернення.

Все це призводить до того, що в умовах низької захищеності прав кредитора банк закладає ризик неповернення кредиту до процентної ставки. Тому це обмежує кредитні операції та призводить до збільшених ставок за кредитами для якісних позичальників.
Розгляньмо просту умовну ситуацію. До банку звертаються п’ять позичальників за кредитом на 100 тис. грн строком на один рік, але один з них кредит не повертатиме. Вартість ресурсів для банку становить 10%.
Якою повинна бути мінімальна кредитна ставка, щоб банк не отримав збиток? Загальна сума, яка має бути повернена банку за рік, повинна складати не менше 550 тис. грн. Тому, у разі неповернення кредиту одним позичальником ставка кредитування повинна становити 37,5%. Відповідні розрахунки можна провести й для теоретичного випадку, коли вартість ресурсів для банку складає 0%, та побачити, що мінімальний рівень кредитної ставки становитиме 25%.
Що може частково розв’язати подібну проблему?
- Наявність у позичальника якісної застави та відсутність різноманітних перепон щодо її стягнення на користь кредитора.
- Широке застосування страхування кредитних ризиків.
- Наявність якісної гарантії за кредитами.
- Поступове збільшення кола позичальників, що мають якісні кредитні історії.
- Наявність законодавчого ефективного юридичного захисту прав кредитора.
Доволі часто, коли оцінюється швидкість змін та реакція на них різних категорій суспільства, використовується порівняння з різними видами транспорту. Використаємо подібний підхід.
Облікова ставка напряму та дуже швидко впливає на ставки на міжбанківському ринку — це спортивний автомобіль.
Вплив на кредитні ставки корпоративному сектору схожий на рух міського автобуса: є затримки, швидкість не завжди є високою.
Вплив на ставки для фізичних осіб можна порівняти зі старою вантажівкою, яка не завжди заводиться та рухається доволі повільно. Але з часом, за умови подальшого використання політики інфляційного таргетування, удосконалення інструментів монетарної політики, ситуація може значно поліпшитися.


