Який потенціал ІТ-індустрії

1 коментувати
У Польщі, яка є #1 Business Process Outsoursing локацією у Східній Європі, обсяг ринку становить 8 мільярдів євро, що в рази перевищує власне IT-ринок. Якщо вдуматися, то Польща – країна з дуже схожою з Україною розмірами, культурою, менталітетом

Що ж заважає Україні трохи "відсунути" сусідні країни на ринку ВРО послуг і зайняти своє хлібне місце? А якщо нічого не заважає, коли варто очікувати справжнього буму аутсорсингу бізнес-процесів? Поділюся своїми спостереженнями.

До приходу в SBT Systems Ukraine я 8 років працювала керівником фінансової служби EPAM в Україні, найбільшої компанії з розробки програмного забезпечення у Східній Європі. Я була в складі "якірної" команди і мала можливість разом з компанією пройти через декілька етапів розвитку. Отримавши величезний досвід, я дивлюся набагато ширше на ІТ-ринок в розрізі послуг аутсорсингу бізнес-процесів.

1 Зростання привабливості України як локації для розробки програмного забезпечення (або ITO) є підґрунтям для зростання ВРО
Екосистемою для ІТО ринку в Східній Європі виступає ринок аутсорсингу бізнес–процесів (BPO). Фактично ВРО компанія пропонує кілька рівнів фінансових сервісів. По-перше - аутсорсинг рутинних щомісячних фінансових, бухгалтерських, кадрових процесів. Це коштує набагато дешевше, ніж утримання компанією власного штату співробітників. По-друге - високорівневий фінансовий консалтинг з окремих питань: опціони, міжнародний фінансовий облік та інше. SBT Systems - аутсорсер повного циклу бек-офісу. Відкриття офісу в Україні, реєстрація компанії, питання оподаткування (юридичний аутсорсинг), найм персоналу (HR і IT рекрутинг), маркетинг, візова підтримка тощо Для України також популярними є унікальні види юридичного консалтингу – підготовка до можливих "маски-шоу" (обшукам) з боку силовиків або консультування ІТ-фахівців з питань мобілізації. Тобто BPO-компанія – це зручна "хмара", якій компанія-розробник ПЗ може віддати всі адміністративні процеси, отримуючи можливість сфокусуватися безпосередньо на основному бізнесі. Вже сьогодні лише SBT Systems Ukraine, перша BPO компанія для ІТ-ринку в Україні, обслуговує більше 15 клієнтів, серед яких: Luxoft, Wargaming, Ciklum, NetCracker, Grammarly. Такого списку замовників немає навіть у "великої четвірки".

2 Спіробітництво з BPO гарантує IT-компаніям юридичну чистоту всіх процесів, оперативність роботи і здешевлення обслуговування контрактеров

Тему співпраці IT -компаній з СПД протягом останнього року представники IT індустрії обговорювали і з міністром фінансів Наталією Яресько, і з екс-міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом, і зовсім недавно з екс-спікером парламенту Володимиром Гройссманом. У наш непростий час з курсом гривні та економічною кризою IT індустрія в 2015 принесла до 2,5 мільярдів доларів живий валюти в Україну, що вже є 3% від всього ВВП країни. За результатами року податкові ставки для IT-СПД залишилися майже без змін. Саме SBT Systems обслуговує тисячі СПД, з якими великі компанії укладають договори на послуги по розробці ПЗ. Надаючи послуги з обслуговування СПД, ми тим самим допомагаємо компаніям концентруватися на їх бізнесі.Локальний ринок розробки ПЗ в Україні практично відсутня, тому більшість IT компаній працюють з іноземними клієнтами. Жоден великий замовник з Fortune 500 не підпише контракт з ІТ-компанією, якщо є сумніви у відповідності її стандартів міжнародного (трансфертного), так і внутрішнім законодавством. Саме ВРО компанія виступає юридичним консультантом, забезпечуючи юридичну чистоту всіх договорів і трансакцій.

3 Український ринок вже конкурує з глобальним і цілком імовірно, що в перспективі 5 років подвоїться

Напевно, немає жодної країни в світі, яка б не заявляла в своїх пріоритетах розвитку IT. На противагу традиційним індустріям це унікальний шанс розігнати свою економіку і отримати доступ до величезного фінансового hi-tech пирога. При цьому світовій кон'юнктурі немає справи до особливостей внутрішніх законодавств – їм важлива підсумкова ціна. І десять з 11 країн-сусідів України, щоб створити зручні умови для своїх виробників прийняли певні пільги для розвитку IT в тому чи іншому вигляді. Чи то парк високих технологій в Білорусії або знижені податки для креативних професій в Польщі. Законодавча можливість працювати як СПД в Україні дозволила вітчизняної IT-індустрії виглядати привабливо на тлі сусідів і активно розвиватися останні 15 років. Галузь методично підростає в середньому на 20-30% в рік. Приватні підприємці заводять все більше валютної виручки в країну, обійшовши в 2015 році хімічну промисловість і вийшов на чисте 3-е місце після аграріїв і металургів. В результаті, прямі доходи в бюджет зростають двічі і на обсязі. Якщо тренд збережеться, до 2020 року в галузі може працювати до 200 000 фахівців, експорт послуг складе до 7-8 мільярдів доларів в рік, а ВВП може зрости до 7%.

4 Зростає усвідомлення важливості IT-індустрії, що буде позитивно впливати на зростання обох ринків – і IT і ВРО.

Міжнародні компанії і в цілому IT спільнота дуже позитивно оцінили прагнення та зусилля нашої країни приєднається до європейської сім'ї країн і цінностей. Тому для українського бізнесу з'явилося ряд нових можливостей. З іншого боку, конфлікт на сході України або тривала політична криза додає скептицизму з боку наших європейських партнерів. Щоб схилити цю чашу терезів на нашу користь нам не вистачає більш усвідомленого ставлення до розвитку IT-індустрії з боку держави. Якби IT компанії на додаток до роботи з СПД отримали б ще адекватну альтернативу фрілансерам у формі пільгового режиму оподаткування ІТ-компаній при прийомі програмістів в штат (не більше 15-20% сумарного оподаткування і роботодавця, і програміста) - це було б потужним поштовхом виведення індустрії на революційно нову орбіту. Разом з колегами з IT індустрії ми зокрема, на зустрічі з Гройсманном показали публічні розрахунки, які дозволять наростити потенціал індустрії до 7-8 мільярдів доларів в рік і 7% ВВП відповідно – вже до 2020 року. Але думати треба швидко – адже вже через 5 років подібні спецумови можуть мати мінімальний ефект, так як ніша в динамічному світі буде зайнята нашими найближчими сусідами і шанс буде втрачено.

5 Зростає інтерес до українського ринку з боку іноземних компаній

Помітні європейські та американські гравці, незважаючи на певний обсяг співпраці з Україною, розробку комп'ютерних програм традиційно віддають все ж в Азії (Індія, Китай). А ось аутсорсинг таких «чутливих» адміністративних процесів як фінансовий облік або HR воліють віддавати «поруч з домом» - у Польщі, Румунії, Болгарії, Прибалтики та ін. Україна може скласти гідну конкуренцію цим країнам і SBT Systems Ukraine планує запустити такий сервіс у 2017 році.

6 SBT Systems як перша ВРО-компанії для IT-індустрії розвивається фахівцями, які вийшли з IT-компаній

SBT Systems володіє ексклюзивною експертизою. Керуючий директор SBT Systems Ukraine Дмитро Овчаренко в минулому очолював юрслужбу однією з найбільших ІТ компаній в Україні – LUXOFT. В результаті клієнтам надана експертиза за умовною формулою "ex-CFO EPAM в Україні + ex-CLO LUXOFT UKRAINE". Плюс ми запросили відомих фахівців в Україні та в інші сервіси – рекрутинг і маркетинг. Компанія працює за принципом "єдиного вікна". Яким би не було питання зі сфери бек-офіс підтримки, його можна швидко і ефективно закрити в одному місці. Саме про це девіз – Stay Focused on Programming – we'll Take Care About the Rest! В результаті, цілком можливо, що і в Україні, як і в Польщі, через 10 років обороти BPO ринку можуть обійти обороти ITO ринку. Або, якщо хочете, обороти SBT Systems Ukraine потенційно можуть бути більше ніж, великих ІТ гравців на ринку України, таких як EPAM Systems, Luxoft, SoftServe.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: