Прогнози на 2023 рік: Тренди на ринку офісної нерухомості
Сегмент офісної нерухомості реагує на зміни по-різному, однак традиційно вважається менш адаптивним. Проте актуальні обставини змушують швидко змінюватися, аби надавати умови, необхідні для роботи сьогодні.
Так, сьогодні обов’язковими є наявність генератора, який забезпечує безперебійне електропостачання, та стабільний інтернет. Саме ці фактори сприяли тому, що, починаючи з листопада до бізнес-центрів масово почали повертатися резиденти, які ще з карантинних часів звикли працювати віддалено.
Чи збережеться ця тенденція у 2023 році, на які офісні площі буде особливий попит та що впливатиме на формування орендної ставки?
Автономні бізнес-центри
Спрогнозувати, як розвиватиметься ситуація з відключеннями світла неможливо, оскільки енергетична інфраструктура країни знаходиться під постійним прицілом ворожих обстрілів. Тому головна задача лендлордів сьогодні - забезпечити повноцінне функціонування об'єкта, аби створити необхідні умови для орендарів на випадок «блекауту».
Мова йде про світло, опалення, запаси води та стабільний інтернет. До слова, сьогодні бізнес-центри стають не лише місцем для роботи, але і справжнім пунктом незламності. В офісах можна зарядити гаджети, зігрітися та навіть прийняти душ.
Наприклад, автономність нашого БФК підтримується чотирма генераторами, які продукують 2,2 мегавата потужності. Завдяки тому, що живлення рівномірно розподілене між генераторами, знеструмлення комплексу практично неможливе. Запаси технічної води у резервуарах складають понад півмільйона літрів, яких вистачить на приблизно 10 днів економного використання.
Наявність комфортного укриття
Поки країна перебуває у режимі воєнного стану, питання наявності безпекової зони залишається пріоритетним. При цьому до сховища у бізнес-центрі встановлюються додаткові вимоги, які крім безпеки, стосуються сервісу та комфорту. Укриття в офісному комплексі - вже не просто безпечний простір з водою та стільцями, це справжній підземний коворкінг з повноцінними робочими місцями, під'єднаний до резервного живлення та забезпечений стабільним доступом до wi-fi.
Серед додаткових сервісів укриття для орендарів БЦ можуть бути настільний футбол, сервіс буккросингу та душові кабіни з гарячою водою.
Пріоритетні офісні формати
У довоєнний час компанії інвестували в офісні проєкти — розглядали просторі приміщення у форматі shell&core (без ремонту) та заходили в оренду на довгостроковій основі.
Через непередбачувану ситуацію в країні сьогодні, компанії переглянули цей підхід. Зараз найбільший попит мають невеликі офіси з ремонтом та меблями — у форматі «в'їжджай-працюй».
Крім того, компанії, які обрали для себе гібридний формат роботи, розглядають гнучкі простори на кшталт коворкінгів. Затребуваність останніх в актуальних умовах показала вражаючі результати. До того ж, такий формат особливо зручний для фрілансерів, представників малого бізнесу та підприємців, які на даний момент не можуть дозволити собі орендувати класичні офіси.

Багато коворкінгів, крім базових послуг (наявності комфортного робочого місця, переговорних кімнат та конференц-зали) пропонують вже нагальні сьогодні опції у вигляді душу, пральних кімнат або капсул для сну.
Гнучка ставка
Станом на сьогодні традиційний зріз орендної ставки як такий відсутній. По-перше, це зумовлено тим, що кожна керуюча компанія має свою витратну складову, відповідаючи нагальним запитам ринку. Хтось придбав більше дизельних генераторів, хтось вкладає в останні системи охорони, хтось облаштовує якісні укриття.
По-друге, пріоритетна задача орендодавців зараз — компенсувати утримання об'єкта та зберегти партнерів. Зрештою, цим формується рівень ставок на поточний час, і такий підхід збережеться до стабілізації ситуації у країні.
Крім того, важливо зазначити, що помітно зросли ціни на комунальні послуги. Якщо раніше на цю витрату ніхто не звертав уваги, сьогодні вона може бути втричі більше довоєнного рівня. Цілком ймовірно, що динаміка зростання цієї складової продовжиться.