Чи вигідно інвестувати у корпоративні права?
Про один з недооцінених варіантів інвестицій
В попередніх блогах ми детально розбиралися з ризиками та перевагами від інвестування в державні ОВДП та банківські депозити, комерційну та житлову нерухомість, а також землю з різним цільовим призначенням. Сьогодні ж пропоную розглянути такий недооцінений в Україні актив як корпоративні права.
Варто розпочати з визначення того що ж таке корпоративні права. По суті, це право власності особи на участь в управлінні компанією, отримання дивідендів та активів у разі її ліквідації. Розмір частки особи в структурі власності визначається розміром внеску до статутного капіталу компанії. Наприклад, якщо сумарно він становить 1 млн гривень, а ви внесли 250 тис грн, тоді ви володієте чвертю цієї юридичної особи та є міноритарним її власником.
З точки зору інвестиційної привабливості купівля корпоративних прав може забезпечувати як вищу дохідність при більших ризиках, так і навпаки. Все залежить від фінансового стану компанії, частки ринку яку вона контролює та обставин продажу корпоративних прав.
До прикладу, якщо ви купуєте корпоративні права в компанії з забезпеченою ліквідністю, але не значною часткою ринку, а її власники таким чином залучають додатковий фінансовий ресурс для захоплення нових ринків або розширення наявних, тоді ризики повинні бути релевантні доходності, яку генерує компанія.
В такому випадку ціна входу буде високою, дохідність середньоринковою, але й ризики суттєві. Адже розширення частки компанії на ринку потребує суттєвих інвестиції, а її менеджмент неодмінно зіткнеться зі структурними проблемами росту і може з ними не впоратися. В такому випадку компанія зазнає збитків і ви як її співвласник також.
Якщо ви купуєте частку в компанії яка в задовільному фінансовому стані, стабільно домінує в своєму сегменті ринку та не планує найближчим часом розширятися, тоді ви можете розраховувати на стабільну дохідність такої інвестиції та відносну її надійність. Проте, вартість такого активу буде завищеною. Адже власник такої компанії природньо закладає в її вартість маржу продажу готового дохідного бізнесу, якому не потрібне додаткове фінансування.
На ринку присутні також корпоративні права компаній у переддефолтному та дефолтному стані. Такі компанії потребують суттєвих фінансових вливань, але їхня ціна суттєво нижча від ринку. Також шляхом придбання корпоративних прав можна ставати власником об'єктів рухомого та нерухомого майна яке продається на аукціонах.
Проте в такому випадку варто розуміти, що якщо на продаж виставлений не конкретний об'єкт, а корпоративні права на компанію у власності якої знаходиться об'єкт, тоді існує висока вірогідність того, що ви зіткнетеся з ризиками юридичного характеру. Це може бути затяжний судовий процес, або рішення компетентних органів про заборону відчуження, або будь який інший не надто приємний сюрприз.

Проте, ціна такого активу буде дуже навіть привабливою. Якщо ви відчуваєте в собі сили вирішити потенційні проблеми такого активу, тоді даний тип інвестицій в корпоративні права для вас найпривабливіший.
Підсумовуючи, корпоративні права це доволі цікавий, дохідний та надійний інструмент інвестування. Проте співвідношення цих трьох величин відрізняється в залежності від конкретного типу корпоративних прав. Від високоліквідних та надійних компаній з середньоринковою дохідністю та високою ціною входу, до корпоративних прав у проблемних компаніях, де ризики високі, але й дохідність їх сповна покриває.
Тому, приймати рішення потрібно самостійно, з огляду на власні можливості та бізнес-стратегії. Не існує правильних або неправильних. Є лише здатність їх реалізації або ні. Саме тому індивідуальність рішення визначатиме ваш успіх при інвестуванні в корпоративні права.