Стисло і зрозуміло: Призначення в.о. міністра енергетики та можливий запуск громадського транспорту в травні
П’ятниця, 17 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

- Вчора Верховна Рада проголосувала за зміну своїх правил, аби прискорити прийняття «антиколомойського» законопроекту з 16 585 поправками. Закликаючи до зміни правил, щоб обмежити подібні «спамові» поправки, спікер Ради Дмитро Разумков попередив: «Це ситуація, яка може блокувати роботу парламенту до осені». За проголосували 242 із 424 депутатів парламенту, законопроект вимагає ще одного голосування більшістю голосів, перш ніж за законопроект про фінанси змогли проголосувати в другому читанні. Розраховуючи на пільгові кредити на суму до $10 млрд, прихильники сподіваються прийняти закон до початку в Україні травневих свят.
- Порушуючи багатовікові великодні традиції, українська влада просить православних вірян залишитися вдома цими вихідними, відмовитися від відвідування церков і родичів із кошиками великодніх яєць. «Зараз головне — ізолювати себе», — розповідає НВ головний медик Віктор Ляшко. «Я закликаю всіх святкувати Великдень удома. Не ходіть у гості до своїх батьків навіть, якщо ви порушуєте багатовікові традиції». Минулої неділі, під час католицького Великодня спостерігалося дотримання цих правил, розповів він.
- Напередодні православних пасхальних вихідних кількість офіційних випадків захворювання коронавірусом в Україні збільшилася на 10% за один день до 4 161. Із нових випадків чверть — або 104 — припадає на медичних працівників, повідомляє міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Минулого місяця його попередник Ілля Ємець затримав закупівлі захисного спорядження, намагаючись призначити свого протеже заступником у компанію із закупівель міністерства, повідомляє Радіо Свобода.
- Селище Високопілля у Харківській області заблокували після того, як 71-річний продавець свічок у місцевій церкві помер у понеділок від ускладнень викликаних коронавірусом. Крім того, проросійського депутата Вадима Новинського госпіталізували в Києві після позитивного результату тесту на коронавірус. Минулого тижня Новинський доставив 850 тис. медичних масок митрополиту Онуфрію, голові Московського патріархату Києво-Печерської Лаври. Останніми днями близько 100 ченців і відвідувачів монастиря дали позитивний результат на вірус, і два ченці померли.
- Прем'єр-міністр Шмигаль пише в Telegram, що від початку травня обмеження на громадський транспорт можуть бути зняті. Від початку червня, поїзди, автобуси і метро можуть повністю перезапустити, але «за новими правилами», пише прем'єр-міністр.
- У розпалі урядової програми великого будівництва, група компаній RDS, що займаються будівництвом автомобільних доріг, пропонує найняти 850 робітників, що на 70% більше співробітників, ніж планувалося. Компанія будує дороги у восьми регіонах. Співвласник РДС Юрій Шумахер каже: «Будівельна галузь не знаходиться на карантині! І ми хочемо надати роботу тим, хто найбільше цього потребує ».

- Економічний ефект від світових обмежень через коронавірус відчуватиметься до 2025 року, заявив у четвер представник України у МВФ Владислав Рашкован на відеоконференції, організованої Deloitte. Посилаючись на пів річний прогноз світової економіки МВФ, опублікований у вівторок, він сказав, що за три місяці глобальні економічні перспективи МВФ змінилися: із 3% зростання у січні до 3% спаду в квітні. «Це дуже серйозна зміна за такий короткий період», — сказав він. «Фактично, це робить кризу найгіршою рецесією з часів Великої депресії та набагато гіршою, ніж глобальна криза 2008 року».
- Кабінет міністрів призначив Ольгу Буславець виконувачкою обов’язків міністра енергетики. П’ятирічна співробітниця міністерства і часта доповідачка на енергетичних конференціях в Україні, Буславець останнім часом займала посаду директорки Управління з енергетичних ринків міністерства. «Ми переживаємо одну з найбільших криз в історії України, і криза в енергетичному секторі її невід'ємна частина», — повідомила вона вчора. «Протягом тижня буде сформовано перелік термінових заходів, яких потребує енергетичний сектор. Ці заходи будуть спрямовані на технічну, паливно-економічну рівновагу енергетичного сектора ».
- Призначення Буславець відкрило розколи всередині більшості партії Слуги народу. Олександр Дубинський, депутат і союзник Ігоря Коломойського, атакував прем'єр-міністра Шмигаля, колишнього керівника ДТЕК протягом 2017 — 2019 років і союзника Ріната Ахметова, власника ДТЕК. «Що стосується законодавців, які обурені поведінкою Шмигаля, моя порада: витріться», — учора ввечері Дубинський звернувся до колег із партії через Facebook. «Ви самі перетворилися у ніщо і нікого… підлабузники».
- Новий міністр енергетики України має вжити головних кроків для модернізації національної системи вироблення електроенергії і ціноутворення, поки не почнуться відключення електроенергії, пише Едвард Чоу в Kyiv Post. «Нинішні кризові умови, пов’язані з низьким попитом, нижчими цінами і системними неплатежами, ставлять систему електропостачання на межі банкрутства», — пише Чоу, радник ДТЕК, найбільшого енергетичного холдингу України. Закликаючи до угоди про зелені тарифи з вітряними і сонячними інвесторами, він пише, що перший кабінет Зеленського «Певним чином зумів перетворити рідкісну історію успіху приватних інвестицій у відновлювану енергію, в яскраву ілюстрацію, чому Україна не готова до іноземних інвестицій. За шість місяців переговорів не вдалося знайти компромісне рішення, прийнятне як для української влади, так і для вітчизняних та іноземних інвесторів ».
- У епоху низьких цін на газ і відсутність місця для зберігання, європейські компанії могли б отримувати прибуток, зберігаючи надлишкові запаси дешевого газу в резервуарах західної України, пише у своєму звіті «Україна може мати ключ до запасів газу в Європі» Единбурзька енергетична консалтингова компанія Wood Mackenzie. За оцінками WoodMac, в України буде 9 мільярдів кубометрів вільного простору для використання європейськими трейдерами.
- Низькі ціни на газ у Європі змушують виробників газу в Україні відкладати інвестиційні проекти, попереджає Асоціація виробників газу України у заяві, опублікованій цього тижня на своєму веб-сайті. «У нинішніх умовах існує реальна загроза різкого скорочення виробництва внаслідок часткового або повного скорочення інвестицій. Сьогодні галузь гостро потребує стимулів, без яких неможливо очікувати продовження буріння свердловин і дослідження нових родовищах. «Стимули повинні приймати форму податкових пільг. Торік Україна видобула 20,7 млрд куб. м що є 78% від загального споживання газу.
- Незважаючи на падіння цін на природний газ, ДТЕК зберігає свій план на 2020 рік: буріння чотирьох нових свердловин і видобуток 1,7 млрд кубометрів газу. Однак у вівторок генеральний директор ДТЕК зазначив на брифінгу для журналістів: «Я говорю це з погляду сьогодення. Ситуація розвивається настільки швидко, що ці плани можна буде переглядати через місяць або два».
- Український літак «Мрія Ан-225», найбільший у світі літак, приземлиться завтра у Ватри Європорті, за 150 км на схід від Парижа, з вантажем медикаментів із Тіажіна, китайського порту на Жовтому морі. Мрія цього місяця літатиме між Китаєм і Європою, з дозаправкою в Казахстані. У вівторок вранці гігантський літак приземлився у варшавському аеропорту імені Шопена, зібравши сотні глядачів, багато з яких робили фотографії на пам’ять.
Від редактора:
Відключення електрики відбуваються у країнах, які позбавляють електроенергію інвестицій. Новий міністр енергетики успадкував сектор, який у значній мірі зберіг свій радянський спадок — старіючі ядерні реактори і масштабні гідроенергетичні проєкти сталінської епохи. Перша порада бізнесу: серйозно вести переговори з інвесторами в галузі поновлюваних джерел енергії та досягти компромісу щодо зелених тарифів. Тоді як у Європі розвиваються вітряні та сонячні джерела енергії, у нас цей сектор застиг через тарифний глухий кут.
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується у партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікація повної версії тексту заборонена.
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN із новинами, основаними на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.