Загнати джина назад у пляшку. Як уряд Китаю бореться з коронавірусом і перемагає

22 лютого 2020, 11:00

Китай у рекордні терміни усуває поширення коронавірусу і рятує світову економіку. Зусилля, яких вживає уряд, справді не мають аналогів у історії. Що саме дає результат?

Згідно з інформацією, опублікованою інформаційним агентством уряду КНР, Сіньхуа, кількість нових підтверджених випадків зараження коронавірусом штаму COVID-19 за межами провінції Хубей, де розташований епіцентр епідемії, послідовно зменшується протягом останніх 16 днів. Станом на 19 лютого 2020 року, кількість нових випадків зараження в усіх регіонах країни, за винятком провінції Хубей, становить всього 45 кейсів. Для порівняння, майже 900 осіб було діагностовано протягом однієї доби в тих самих регіонах 16 днів тому.

Відео дня

Мабуть, зараз вже не буде передчасним заявляти про те, що ми бачимо стабілізацію епідеміологічної ситуації в країні.

Китай у рекордні терміни усуває поширення коронавірусу. Зусилля, яких докладає центральний уряд, воістину не мають аналогів в історії і виходять далеко за межі лише охорони здоров'я. Давайте розберемося, на яких рівнях відбувається боротьба з вірусом, який отримав назву COVID-19, і його очевидними і можливими наслідками для соціально-економічної стабільності в одній з найбільших країн світу.

Карантинні заходи

Починаючи з перших днів боротьби зі спалахом COVID-19, карантин назвали основним способом запобігання поширенню інфекції. Згідно з широко цитованою в Китаї фразою радника з питань медицини при центральному уряді, доктора Чжун Наншань, «якщо хвороба не проявляється протягом 14 днів, значить пацієнт не інфікований». Незважаючи на те, що події наступних тижнів показали, що маніфестація хвороби може відбуватися і в пізніші терміни з моменту інфікування і доходити до 20–24 днів, 14-денна ізоляція стала основною стратегією профілактики поширення COVID-19 у всіх регіонах Китаю.

Сьогодні все китайське суспільство проходить через безпрецедентні заходи соціального дистанціювання. Як наслідок, не тільки 56 мільйонів жителів найбільш постраждалої провініціі Хубей перебувають під фактичною забороною фізичного пересування, але схожі заходи практикують і в інших регіонах, за тисячі кілометрів від епіцентру епідемії.

Місцева муніципальна влада дрібних і середніх населених пунктів по всьому Китаю обмежує пересування в межах своїх територіальних громад, в'їзд особам без місцевої прописки обмежують або зовсім забороняють. Під'їзди, дороги, а також місця, через які будуть захищені від несанкціонованого проникнення сторонніх осіб, блокують тимчасовими огорожами. Пересування в і за межі населених пунктів часто здійснюється через один або кілька пунктів пропуску.

фото автора
Фото: фото автора

Більші міста зі значною часткою тимчасового населення, як правило, здійснюють примусову самоізоляцію на 14 днів осіб, які повернулися в міста тимчасового проживання.

Масштаби й охоплення карантинних заходів абсолютно немислимі, сотні мільйонів людей так чи інакше схильні до карантинних заходів і обмежені в соціальній активності, зокрема відвідування роботи і навчання.

Заходи щодо стабілізації економічної ситуації

Обрана форма боротьби з коронавірусною інфекцією через тотальну соціальну ізоляцію завдає величезного удару по економіці країни. Всі індустрії і галузі перебувають під загрозою через загальне падіння економічної активності до нульових показників. Крім того, сама структура національної економіки країни зразка 2020 порівняно з 2002–2004 рр., коли Китай переживав спалах атипової пневмонії, також роблять ситуацію драматичнішою для Китаю.

Сьогодні економіка Китаю є споживчою і сервісно-орієнтованою. Наприклад, внесок галузі послуг у зростання ВВП Китаю піднявся з 35,4% в 2003-му до 57,8% в 2019-му. На жаль, саме сфера послуг є найменш підготовленою і життєздатною в ситуації тривалої відсутності ділової активності.

У порівнянні з 2003 роком, структурно зросла і частка малих та середніх підприємств у всіх галузях економіки, перетворивши цей сегмент на справжню основу соціального добробуту. Внесок малих і середніх підприємств у ВВП Китаю сьогодні становить 60%, а частка працевлаштованих перевищує 80% від загальної кількості працюючих. На жаль, малі та середні підприємства у всіх галузях також є першими «нелюдськими» жертвами епідемії.

З вибірки 995 малих і середніх підприємств різних галузей, приблизно 34% будуть змушені закритися всього через місяць повного вимушеного простою

Згідно з дослідженням, проведеним ученими Пекінського універститету і Університету Цінхуа, з вибірки 995 малих і середніх підприємств різних галузей, приблизно 34% будуть змушені закритися всього через місяць повного вимушеного простою. Згідно з тим самим дослідженням, кількість малих і середніх підприємств-банкрутів зросте до 67,1% за відсутності ділової активності протягом двох місяців. І більш ніж 85% малих і середніх підприємств збанкрутують протягом тримісячного простою.

Ще одним постраждалим сегментом стануть так звані компанії-єдинороги, високотехнологічні стартапи, які перебувають у процесі інтенсивного зростання і використовують великі обсяги позикових коштів для поточних операцій. Такі компанії, як найбільш технологічний китайський виробник електрокарів, NIO, вже перебувають у серйозній кризі через майже повну відсутність замовлень у першому кварталі 2020.

Щоб побачити всю серйозність ситуації, варто зазначити, що відсутність ділової активності і криза ліквідності в реальному секторі економіки надуває бульбашку проблемних кредитів у фінансовому секторі, який вже починає душити економіку Китаю і без всяких епідемій — тільки в 2019 році банківський сектор списав проблемних кредитів на суму приблизно 289 млрд доларів.

Нарешті, ринок цінних паперів також не міг не відреагувати на виклики, пов'язані зі спалахом COVID-19, — у перший же день відкриття торгів після тривалих свят, пов'язаних з Китайським новим роком, індекси основних бірж обвалилися на 8%.

Як бачимо, китайський уряд був вимушений боротися з цілим комплексом проблем економічного характеру, для запобігання обваленню соціальних інститутів.

І потрібно сказати, що поки центральна і місцева влада робить усе можливе для поліпшення стану економіки. У лютому 2020 року центральний банк КНР здійснив екстрену скупку короткострокових облігацій на суму близько 173 мільярдів доларів, наповнивши ринки необхідною ліквідністю. Ба більше, регулятор активно знижує вимоги за максимальними нормами проблемних кредитів для фінансових установ, спрощуючи роботу банків з перекредитування проблемних підприємств в умовах кризи. Як наслідок, за повідомленнями китайських ЗМІ, в лютому 2020 року реальний сектор отримав кредитів на суму понад 77 мільярдів доларів.

Додатково фіскальні органи на центральному і місцевому рівні роблять послаблення або тимчасово скасовують податкові відрахування в різні соціальні фонди, зменшуючи навантаження компаній за обов'язковими платежами. Нарешті, багато регіонів надають субсидії підприємствам і організаціям на повернення трудових мігрантів. Так, працівникам, які повертаються, можуть компенсувати вартість залізничних квитків. Для підприємств, які здійснюють повернення співробітників власним автотранспортом, розмір субсидій у різних регіонах коливається від 300 до 1000 юанів ($42–140) у перерахунку на одного працівника.

Пошук ефективних засобів лікування

Вирішуючи тактичні завдання, пов'язані з обмеженням безпосередніх шоків від епідемії коронавірусу, Китай не залишає без уваги більш довгострокові цілі, які дозволять вирішити завдання запобігання можливим новим спалахам у майбутньому.

У Китаї стартували або перебувають у процесі отримання дозволу понад 100 клінічних випробувань різних препаратів для лікування COVID-19

Нині в Китаї стартували або перебувають у процесі отримання дозволу понад 100 клінічних випробувань різних препаратів для лікування COVID-19. Сьогодні основні надії покладають на новий противірусний препарат Remdesivir, розроблений американською компанією Gilead для лікування лихоманки Ебола. Повномасштабні клінічні випробування, які мають залучити понад 700 пацієнтів, уже почалися в Ухані. До кінця квітня 2020 року клінічні випробування завершать, і заплановано, що препарат зможе надійти на ринок у травні 2020.

Інші препарати з потенціалом придушення коронавірусної інфекції містять препарат Хлорохін, який використовують для лікування малярії. Станом на 17 лютого, 128 пацієнтів отримали терапію препаратом Хлорохін у провінції Гунадун на півдні Китаю.

Ще одним цікавим і потенційно ефективним засобом боротьби з COVID-19 є сироваткова терапія, де як засіб лікування використовують імунізовану кров хворої людини із вмістом специфічних антитіл для лікування інших пацієнтів. Нині запустили клінічні випробування препарату сироваткової терапії за участю 300 хворих на коронавірусну інфекцію COVID-19.

Нарешті, вже запущено клінічні випробування РНК вакцини проти COVID-19 на тварин. Результати випробувань будуть доступні вже в квітні 2020 року, після чого клінічні випробування зможуть проводити на людях.

Прогнози на майбутнє

Як бачимо, боротьба з коронавірусом відбувається на багатьох рівнях і має багато змінних. Чи буде формула, обрана урядом Китаю, успішною і чи всі змінні в цій формулі враховані і добре контрольовані, покаже час. Проте, стабільно зменшувана кількість хворих, поступово поліпшувана економічна активність і величезна кількість розробок для боротьби з COVID-19 дають нам підстави бути оптимістичними. Дуже ймовірно, Китай повністю візьме під контроль ситуацію вже до початку-середини березня 2020 року.

Показати ще новини
Радіо НВ
X