Коронавірусом заразилася нафта
На минулому тижні основним тригером були новини про коронавірус.
На цьому тижні він продовжить страшити ринки. На тлі побоювань уповільнення китайської економіки нафта вперше з листопада 2019 року опустилася нижче $60 за барель. Падають котирування Alibaba, Baidu, Weibo. Інвестори віддають перевагу захисним активам — держоблігації США і Японії, а також у долар і єну. Золото підскочило до $1 588 — максимумів початку січня.
Фондовий ринок
Ринки Китаю зараз закриті на святкування Місячного Нового року. Протягом усього минулого тижня спекулянти розпродавали активи, закладаючи в котирування песимістичний сценарій розвитку подій. Shanghai Composite в п’ятницю, 24 січня, впав на 2,8%. Це стало найсерйознішим передсвятковим падінням за всю історію.
Провідні індекси США також очікувано завершили в мінусі. Європейські та американські індекси знижуються на початку тижня, але їх реакція трохи стриманіша: Dow Jones втратив 2,1% з початку минулого тижня.
Згідно з останніми даними, економіка Китаю показала найгірший результат темпів зростання з 1990 року — 6,1%. І якщо поширення вірусу продовжиться, то ми цілком зможемо побачити уповільнення темпів зростання ВВП нижче 6% в першому кварталі. Не в останню чергу це пов’язано з вимогою влади до бізнесу продовжити вихідні до 2 або 9 (в деяких випадках) лютого.
Проте, на ринку були і приводи для оптимізму: звіти за 4 квартал 2019 надали вже 10% компаній з індексу S&P 500. За інформацією FactSet, 75% з них отримали прибуток вище, ніж очікували аналітики.
Більш того, згідно з новим звітом IHS Markit, індекс ділової активності в США з грудня до січня виріс з 52.7 до 53.1. Це найсильніша позитивна зміна з березня 2019.
Валютний ринок
Курс долара минулого тижня рухався до решти провідних валют різноспрямовано. Перераховані вище негативні дані збільшили попит на захисні активи, піднявши курс єни на 0.7%. Юань, навпаки, подешевшав на тлі страхів.
Важливою подією в четвер, 23 січня, стало засідання Європейського Центробанку, який залишив ключову ставку незмінною. Внаслідок цього, за підсумками тижня євро подешевшав до долара на 0,6%. Фунт, навпаки, подорожчав на ті ж 0,6% завдяки новинам про найшвидші темпи збільшення числа робочих місць за рік. Це знижує ймовірність зниження процентної ставки Банку Англії на наступному тижні.
Недовгим виявилося хайпове зростання швейцарського франка, який (на позаминулому тижні США назвали його «маніпулятивною валютою») подорожчав на 0,5%. Тепер же він практично повернувся на колишні позиції і подешевшав на 0,4%.
Золото і нафта
На тлі страхів щодо уповільнення китайської економіки попит на золото очікувано виріс, пробивши $1 588 — максимумів початку січня.
Нафта вперше з листопада 2019 року опустилася нижче $60 за барель. За тиждень нафта втратила 9.6%. Аналітики пов’язують падіння, насамперед, із занепокоєнням інвесторів з приводу ситуації в Китаї, від якої залежить споживання сировини. Але свою роль відіграє також надлишок нафти, незважаючи на зниження видобутку.

Китайський же фактор (принаймні, у сфері епідеміології), може виявитися перебільшеним. Рішення ВООЗ не оголошувати про надзвичайні заходи — важливий аргумент проти загрози епідемії.
Криптовалюта
На крипторинку тиждень був відзначений затишшям. Тут не було ні нових серйозних рекордів, ні нових провалів. Біткоін (BTC) залишався в коридорі $8 200-$8 800 і за підсумками тижня подешевшав на 1%. Зараз він торгується поблизу $8 600. Ефір (ETH), навпаки, подорожчав на 1%, а капіталізація крипторинку майже не змінилася і зараз становить $238.
Неприємною подією на тижні стала атака «51%» в мережі Bitcoin Gold (BTG), в результаті якої 23−24 січня зловмисник отримав $80 000. Аналогічна атака на цю валюту вже траплялася в травні 2018. Тоді BTG подешевшав з $70 до $40, а в наступні місяці — до відміток близько $10 і нижче. На відміну від багатьох інших валют, BTG відтоді так і не зміг навіть наблизитися до колишніх позицій.
У четвер, 23 січня, компанія Tether Ltd оголосила про випуск нової стабільної криптовалюти, прив’язаної до курсу золота — Tether Gold (XAUT). На відміну Tether (USDT), резервні фонди якого довгий час не викликали довіри громадськості, про резервні фонди XAUT вже відкрито заявлено, що за ними будуть реальні золоті злитки в швейцарських сховищах.