Стисло і зрозуміло: 4 000 км доріг. Що побудує Укравтодор цього року
Вівторок, 28 січня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

- У понеділок, на форумі державного дорожнього агентства «Укравтодор UA Roads 2020», прем'єр-міністр Гончарук анонсував, що найбільша в історії України програма дорожнього будівництва починається 1 березня. Планується витратити $ 2,7 млрд на ремонт і реконструкцію 4 000 км доріг. «У нас є поставлена задача — масштабне будівництво повинно розпочатися 1 березня», — сказав прем'єр. «Як тільки погода дозволить, ми повинні вийти і почати будувати».
- Хороші дороги — це мультиплікатори економічної сили в країні, а за інформацією Укравтодору, 90% доріг перебувають у поганому стані. «Чим швидше ми побудуємо хороші дороги, тим швидше зростатиме наша економіка, і тим швидше ми зможемо дозволити собі підвищити соціальні стандарти», — сказав Гончарук на зустрічі з професіоналами будівництва доріг. «Дороги — це робочі місця і звичайно ж податки».
- Щоб профінансувати відновлення ще 1 000 км доріг, Укравтодор веде переговори з Міністерством фінансів про розміщення єврооблігацій наступного літа, повідомив Центру транспортних стратегій новий керівник агентства Олександр Кубраков. Це нове фінансування дозволило б «Укравтодору» прокласти в два рази більше кілометрів доріг, у порівнянні с 2 350 км минулого року. Кубраков, який працював у BRDO, що фінансується ЄС, каже, що він бореться з корупцією, замінивши 70% керівників регіональних дорожніх агентств, впроваджує електронні тендери і залучає іноземних спостерігачів.
- Укравтодор планує почати будівництво цієї весни на річкових мостах в Кременчуці, Миколаєві та Запоріжжі. Японське агентство міжнародного співробітництва JICA, підготувало проект кредитної угоди для фінансування більшої частини Миколаївського мосту.
- Дорожнє агентство планує побудувати дев’ять кільцевих доріг, що дозволяють вантажним і легковим автомобілям об'їжджати центр міст. Об'їзди будуть побудовані навколо міст: Берегово, Чернівці, Дніпро, Хмельницький, Львів, Полтава, Рівне, Житомир і Тернопіль. «Українські міста повинні бути звільнені від транзитних перевезень, це зменшить кількість заторів і підвищить транзитний потенціал дорожньої мережі», — сказав Кубраков. «Це позитивно вплине на безпеку руху, якість повітря, термін служби дорожнього покриття і зменшить кількість аварій».
- У той час, як австрійський Strabag готується до участі в тендерах, турецький Onur виграв тендер на реконструкцію 40 км автодороги Київ-Одеса M-05 від Білої Церкви на південь до кордону Одеської області. Ця дорога вважається частиною Пан'європейського транспортного коридору, отримує фінансування від ЄБРР і Європейського інвестиційного банку.
- За словами Гончарука, через погані дороги відбуваються понад 400 дорожньо-транспортних пригод щодня. Він пообіцяв: «У найближчі 5 років дороги стануть символом росту і розвитку України». Міністр інфраструктури Владислав Криклій каже, що для підвищення безпеки по всій Україні буде встановлено 250 камер контролю швидкості і вагових пристроїв.

- За словами Кубракова, вугільна зола і шлак стануть ключовими компонентами дорожнього покриття. Як продемонстровано в США і ЄС, використання цих промислових відходів може скоротити витрати на будівництво доріг на 30%. В Україні щорічно утворюється 7,5 млн тонн золошлакових відходів. Використання цього матеріалу планується зосередити в чотирьох південно-східних регіонах з великими концентраціями теплових електростанцій: Донецькому, Дніпропетровському, Кропивницькому та Запорізькому. «У всіх цих регіонах ми хочемо використовувати золу і шлак», — говорить голова дорожнього агентства.
- Близько 10% виділених коштів дорожнього фонду або $57 млн, не використовувалися регіонами в минулому році. Найгіршими виконавцями були: Чернівці — 39%; Кропивницький — 34%; Житомир — 24%; Донецьк —22%; Херсон — 20%.
- У четвер центральний банк, як очікується, знизить основну ставку на 2−2,5%, прогнозує Райффайзен Банк Аваль. На рівні 13,5% процентна ставка в Україні в 3,3 разу перевищує рівень інфляції в 4,1%. У минулому році Національний банк України урізав ключову процентну ставку кілька разів. Зовсім недавно, а точніше минулого місяця, зменшення ставки склало 2%.
- У суботу фінансована урядом програма починає надавати кредити під низькі відсотки для 50 000 малих підприємств, повідомив прем'єр-міністр Гончарук, після отримання схвалення Кабінету міністрів. Програма пропонує ставки до 5% і учасники зможуть зайняти до $61 652.
- Сьогодні Vodaphone Ukraine починає роуд-шоу з випуску п’ятирічних доларових єврооблігацій, передає Інтерфакс-Україна. Vodaphone куплений минулого місяця азербайджанською компанією мобільного зв’язку Bakcell, є другим за величиною оператором мобільного зв’язку в Україні після Київстару. У квітні минулого року Vodaphone Ukraine, перебуваючи в іншій власності, розмістили єврооблігації на суму €90 млн із прибутковістю 9,2% річних. На цьому тижні організаторами роуд-шоу є: JP Morgan, Raiffeisen Bank International, Dragon Capital і ICBC Standard Bank.
- За даними ICU, минулого тижня українські єврооблігації оцінили краще, ніж зіставні облігації країн з більш високим рейтингом. У середу Україна розмістила 10-річні єврооблігації на суму €1,25 млрд під 4,375%. Fitch присвоює Україні рейтинг «B». У той же день 10-річні єврооблігації Єгипту і Кот-д'Івуару, з рейтингом «B+», торгувалися на рівні 4,8% і 4,6% відповідно.
- Покупці були з усього світу — від Нью-Йорка до Лондона, від Бахрейну до Сінгапуру і Гонконгу, повідомляє міністр фінансів Оксана Маркарова. «200 інвестиційних фондів з 31 країни придбали українські 10-річні єврооблігації», — пише вона в Facebook. Покупцями стали: фонди з управління активами — 85%; хедж-фонди — 7%; пенсійні та страхові фонди — 6%; банки — 2%. З великих країн покупцями були: Велика Британія — 42%; США — 34%; і ЄС — 19%. ICU прогнозує, що Україна розмістить ще один випуск єврооблігацій у березні.
- З поширенням коронавірусу в Китаї, авіакомпанія SkyUp зробить останні рейси з острова Хайнань, завтра і в суботу. Потім авіакомпанія призупинить чартерні рейси між Україною та Китаєм на два місяці. Минулої суботи аеропорт Бориспіль почав проводити перевірку температури тіла всіх пасажирів, які прибувають прямими рейсами з Китаю. Минулого місяця, з фінансових причин, МАУ припинила свої польоти в Пекін. Укрпошта повідомляє, що немає загрози передачі вірусу через посилки, отримані з Китаю.
- Згідно зі звітом Anker, SkyUp стала однією з 10 авіакомпаній в Європі, що найшвидше зростають. Як сьома за швидкістю зростання авіакомпанія в Європі SkyUp додала 93 нових маршруи в свій розклад у минулому році. Україну обслуговують й інші авіакомпанії, що швидко зростають — Ryanair, AirFrance, Wizz Air, Turkish, Alitalia і Lauda.
- За останні п’ять років пасажиропотік в українських аеропортах збільшився вдвічі: з 10,7 млн в 2015 році до 24,3 млн в 2019 році, повідомляє Державне авіаційне управління.
Від редактора:
Судіть уряд за його дорогами. Стародавній Рим володів дисципліною, бюрократією і умінням будувати дороги, які досі використовуються — через 2 000 років. Цим сказано більше, ніж достатньо.
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.