Конкурентні правила гри як основа економіки

19 квітня 2018, 15:40
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Здорове функціонування ринків – це основа здорового функціонування всієї економіки.

В Україні з цим наразі все проблематично. Що це таке – здорове та ефективне функціонування ринків? Це найперше наявність конкуренції та прозорого механізму ціноутворення, можливість входження на ринок і вибору постачальника.

Відео дня

До переліку ринків, що вимагають реформи правил функціонування з метою розвитку конкуренції, прозорості і стримування зростання цін в Україні варто віднести загальнонаціональні ринки електроенергії, газу, портових послуг та інші. Також час від часу виникають проблеми з іншими більш спеціалізованими промисловими ринками. Одна із останніх подібних проблем – функціонування ринку сірчаної кислоти в Україні.

Споживачами сірчаної кислоти в Україні є виробники міндобрив і двоокису титану, хімічні підприємства, коксохімічні і металургійні заводи, теплові і атомні електростанції. Річні обсяги споживання сірчаної кислоти в 2017 році оцінюються в 510 тис. тонн, з яких 410 тис. тонн задовольняється власним виробництвом споживачів, решта 100 тис. тонн – це закупки на ринку.

До 2014 року український ринок сірчаної кислоти був збалансований, 12 виробників постачали на внутрішній ринок достатньо товарної продукції (100-110 тис. тонн/рік). Імпорт становив 16-21 тис. тонн/рік.

Ситуація різко змінилася в 2014 році після суттєвого скорочення внутрішньої пропозиції товарної кислоти (із 101 тис. тонн в 2013 році до 21 тис. тонн в 2014 році) через втрату Кримського титану (в результаті анексії Криму), банкрутства Костянтинівського хімзаводу і зменшення виробництва на коксохімічних заводах через збільшення використання низькосірчаного іноземного коксівного вугілля (із 102 тис. тонн в 2013 році до 45 тис. тонн в 2014 році). Виник дефіцит пропозиції вітчизняних виробників, внаслідок чого внутрішні ціни зросли з 35$/тонну до 57$/тонну.

Наразі дефіцит внутрішньої пропозиції сірчаної кислоти покривається імпортом (79 тис. тонн в 2016 році), частка якого на ринку зросла з 14% в 2013 році до 71% в 2016 році. Основні постачальники – Росія (30% в 2016 році) і Білорусь (69%).

Іншою проблемою, що ускладнює нормальне функціонування ринку є відсутність достатньої кількості спеціальних цистерн для перевезення агресивних хімічних речовин. Споживачі регулярно перераховують їх по штуках. Зараз, наприклад, робочий парк налічує 143 одиниці, а потрібно як мінімум в два рази більше. Виручає знову ж закордонний парк, зокрема із Білорусі, в якому надходить імпорт.

Між гравцями ринку існують розбіжності стосовно доцільності обмеження чи заборони імпорту, що вилилося у спеціальне розслідування. Чим воно закінчиться, покаже час. Однак, подібні ситуації виникають не вперше і не востаннє. Вони виявляють недоліки, накопичені в попередні періоди і вимагають здорової реакції та адекватних дій. Вони вказують на важливість захисту конкурентного середовища, вільного доступу до джерел сировини і компонентів, а також працездатного стану інфраструктури. Іншими словами, встановлення тих рівних правил гри, які є основою здорової ринкової економіки.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X