Комунікативна компетентність як інструмент успіху

30 червня 2017, 09:36
Спілкування є невід’ємним атрибутом багатьох процесів життя і ринок праці не є винятком

"Високий рівень комунікативної компетентності" не лише гарні слова для резюме, а й обов’язкова складова для досягнення конструктивних результатів: при пошуку нової роботи, клієнтів чи замовлень. Що входить до поняття "комунікативна компетенція" і як її краще використовувати в робочих процесах, розбиралися спеціалісти Міжнародного кадрового порталу hh.ua у своєму новому матеріалі.

Відео дня

Аналіз бази вакансій та резюме, розміщених на hh.uа, демонструє, що сьогодні у більшості випадків роботодавці, не залежно від сфери діяльності їхнього бізнесу, очікують від пошукачів, серед іншого, вміння спілкуватися. Мова йде не про звичайне "побалакати" під час обідньої перерви, а про ділове спілкування. Воно сьогодні не обмежується тільки переговорами з клієнтами чи партнерами, це і листування, і використання онлайн-комунікацій у роботі тощо. Та й самі пошукачі у своїх резюме часто вказують серед навичок – комунікабельність, вміння знаходити спільну мову з колегами, партнерами та клієнтами.

Комунікативна компетентність включає знання щодо процесу міжособистісної та інших видів комунікації в цілому, вміння вибудовувати та направляти у потрібне русло конструктивний діалог з різними людьми, а також сукупний досвід ділового спілкування.

Отже, якщо пошукач заявляє про те, що володіє комунікативною компетентністю, то це означає, що він опанував рядом навичок, які можуть піти на користь бізнесу.

Серед них:

- зрозуміло і чітко висловлювати свою думку як усно, так і письмово;

- адекватне оцінювання ситуації, у якій доведеться вести діалог, і прогнозувати його вектор;

- спрямовувати та корегувати формат спілкування у тому ключі, який потрібен, враховуючи особливості комунікативного акту для досягнення потрібного результату;

- реалізувати на практиці етикет ділового спілкування;

- використовувати різні комунікативні тактики і стратегії;

- аналізувати зовнішні сигнали співрозмовника (міміка, мова тіла і т.д.);

- діяти в конфліктних ситуаціях і працювати на зниження градуса конфлікту, якщо такий все ж назріває;

- активно слухати;

- застосувати на практиці інструменти ораторського мистецтва;

- організовувати і вести переговори, зустрічі у тому числі і складні;

- проявляти емпатію.

Це далеко не весь перелік усього того, що входить у поняття "комунікативна компетентність". Разом із тим, у сучасному світі вміння співробітника якісно комунікувати цінується роботодавцем. Адже саме такий працівник здатний принести багато користі і результатів компанії.

Уміння професійно спілкуватися означає, що людина швидко адаптується у колективі, легко налагоджує і зміцнює зв'язки з клієнтами, замовниками, роботодавцем, а ще у переговорах будь-якої складності вигідно представляє інтереси компанії або свої власні, якщо працює на фрілансі.

Як же використовувати комунікативну компетентність для досягнення результатів? У процесі пошуку нової роботи за допомогою саме комунікативних навичок можна компенсувати брак досвіду. Більш успішними є ті претенденти на вакантну посаду, які грамотно підходять до написання резюме, продумують супровідний лист (елемент ділового листування), займають активну позицію під час співбесіди, вибудовуючи діалог з рекрутером у форматі взаємного інтересу.

Якщо говорити про успіх фрілансера, то він у переважній більшості вибудовується на підґрунті його вміння спілкуватися. Знайти замовника, продемонструвати свій професіоналізм, "продати себе і свій продукт" – все це можливо за наявності правильно вибудуваної ділової комунікації.

У ситуації, коли ви вже працюєте, але відчуваєте, що вас щось не задовольняє, то саме за допомогою конструктивної і аргументованої розмови із керівником та колегами можна покращити ситуацію. Наприклад, деталізувати об’єм свого робочого функціоналу; можливість просування кар’єрними сходинками; підняття заробітної плати чи налагодження дружньої атмосфери в колективі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X