Кому знадобився будівельний бізнес

5 грудня 2018, 19:00

Генпрокурор Юрій Луценко пообіцяв зупинити всі будівництва в Одесі, регіонам сказав приготуватися.

Він особисто попросив губернатора області та міністра внутрішніх справ провести зупинку всього будівництва, а потім зробити перевірки документів, причому почати це буквально через тиждень.

Відео дня

Це рішення – відкат назад до регуляції галузі, закручування гайок і тотального тиску на підприємців.

Що це означає для ринку нерухомості?

Перше – це те саме, що і для всієї країни: за вами прийдуть, якщо буде потрібно. Якщо, припустимо, не захочете ділитися, грати за правилами, угодними владі, надавати квартири за істотно заниженою/завищеною ціною окремим міністерствам. Всі ми знаємо такі приклади.

Друге – бізнес-середовище піддається тиску з боку влади і, всупереч здоровому глузду, не бажає протистояти системі. У всьому світі бізнес, який веде прозору діяльність, жодним чином не залежить від можновладців.

Третє – про які "перевірки" з боку ГПУ може йти мова, якщо, відповідно до законодавства, це центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань архітектурно-будівельного контролю.

Серед функцій ДАБІ контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, а також технічних умов.

Нова редакція закону про регулювання містобудівної діяльності, що набрала чинності 10 червня 2017 року, дещо змінила роботу ДАБІ. Тепер колишні об'єкти 1-2 категорій складності віднесені до класу СС1, і їм потрібно буде всього лише повідомити в інспекцію про початок робіт. Для об'єктів 4-5 категорій в дозвільній системі практично нічого не змінилося – тут потрібен повний перелік дозвільної документації для перевірки ДАБІ.

Поясню на пальцях: в клас СС1 входить житло висотою до чотирьох поверхів, СС2 – житло більше 4 поверхів, СС3 – комплекси багатоповерхових будинків з торговими та громадськими центрами.

Істотні зміни торкнулися колишньої III категорії. Об'єкти цієї категорії потрапили в групу середнього класу наслідків. Якщо раніше достатньо було зареєструвати декларацію і подати дані в ДАБІ, то тепер Держархбудінспекція перевіряє обгрунтованість і об'єктивність цих даних.

Тобто забудовник зобов'язаний подати заяву на видачу дозволів на будівництво, а також для таких об'єктів потрібна експертиза проектів спеціалізованими організаціями.

Серед повноважень інспекції також функція державного архітектурно-будівельного нагляду за створеними місцевими інспекціями і департаментами містобудування та архітектури.

За яким правом ГПУ "зупиняє" або "відновлює" будівництво об'єктів, зрозуміти складно. Так само як і розібратися в методології майбутніх "перевірок", якщо сам генпрокурор особисто збирається інспектувати ЖК Одеси і потім всієї країни.

Поки неясно, з чим пов'язана така старанність пана Луценка працювати на півставки в ДАБІ, але щось підказує, що ноги ростуть з нещодавньої історії з керівником інспекції Олексієм Кудрявцевим та його проблеми з освітою.

Якщо це так, то це дуже дурний спосіб нагнати шуму і відвернути суспільну увагу. Тому що подібні перевірки обов'язково так чи інакше позначаться на ринку, гравцях і кінцевому споживачі – покупцях квартир в новобудовах. Перенесення термінів здачі, уповільнення будівництва, створення штучним чином проблем б'є в першу чергу по інвесторах.

В Україні вистачає довгобудів і проблемних об'єктів. Найбільше їх, звичайно ж, у Києві. Можливо владі потрібно звернути увагу на ці ЖК в першу чергу, а не створювати проблеми будівельного бізнесу на рівному місці?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X