Кому вигідні аукціони для Укрпошти

14 квітня 2017, 15:49
До системи продажів державного майна ProZorro.Продажі приєдналося ще одне велике українське державне підприємство - Укрпошта

Навіщо державним підприємствам продавати майно, чи потрібно Україні прискорити приватизацію державних підприємств, і яка в цьому користь для держави - спробуємо розібратись в цій колонці.

Відео дня

Вже давно важкою ношею для українського державного бюджету є тисячі “успішних” державних підприємств. Ці компанії завжди були джерелами безпрецедентного злодійства та подекуди справжнього саботажу української економіки. Наприклад, Одеський припортовий завод (ОПЗ), згідно зі статистичними даними, заробив приблизно 300 млн. гривень. Однак чи справді все так добре? Одні державні підприємства сьогодні намагаються реформуватися і перетворитися на сучасні установи, для таких підприємств (якою ми вважаємо і Укрпошту) життєво необхідно позбавитися баласту непотрібного майна. Інші ж підприємства самі і є таким баластом.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман повідомляв, що лише 32% усіх державних підприємств працюють з прибутком, а внаслідок корупції на держпідприємствах Україна протягом десяти років втратила 82(!!!) млрд. гривень. В той же час, не можна сказати, що всі без винятку державні підприємства є збитковими: наприклад, державне підприємство Укрпошта за підсумками 2016 року звітувало про чистий дохід майже в 4,5 мільйона гривень.

Мабуть, чи не основна проблема українського держсектору – баласт у вигляді підприємств, які давним-давно не просто не приносять прибуток, а й взагалі не діють. Із зареєстрованих 3447 на кінець 2016 року працювало лише 1789, тобто орієнтовно половина. Решта в стадії ліквідації або банкрутства. Вони роками залишаються на балансі десятків різних державних органів, а особливо спритні посадовці використовують їх для задоволення власних інтересів з метою отримати необліковані доходи (здають земельні ділянки та приміщення в оренду, продають обладнання тощо). А ми з вами є основним “спонсорами” цього перфомансу.

Деякі “формально” збиткові або навмисне збанкрутовані підприємства, що все ще офіційно залишаються у власності держави, насправді приносять сотні мільярдів тим, хто здійснює керівництво ними від імені народу України. Саме тому останніми роками спостерігається такий шалений спротив будь-яким спробам зробити систему інакшою - ніхто не хоче втрачати те, до чого так звик.

Переведення на систему електронних закупівель ProZorro хоч і унеможливило пряму корупцію, проте ще не повністю викорінило її, адже, на жаль, і зараз існують “тендерні” схеми.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Звісно, не все так погано, і як зазначив перший віце-прем’єр-міністр України - Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів: “незважаючи на певні технічні та організаційні складнощі, результати 2016 року в цілому можна оцінити як задовільні. Вони підтверджують, що державна інвестиційна стратегія стала ефективніша”. Проте навіть так, здавалося б, позитивні результати не рятують ситуацію - державні підприємства є тим якорем, що тягне українську економіку на дно.

Держава - хороший власник?

Здебільшого приватизовані компанії є більш ефективними та прогресивними, але деякі держави й зруйнували стереотип про неефективність держпідприємств, наприклад, Китай. Державний капіталізм Піднебесної має кілька особливостей, які роблять його успішним. Перша з них — це ментальність, яка ставить національні інтереси понад особисті й у цілому не робить керівників держкомпаній схильними набивати власні кишені. Друга — суворі покарання за корупцію (від величезних штрафів до смертної кари). Щороку в країні система виловлює близько 100 тис. корупціонерів (і кримінальні справи не застрягають у прокуратурі чи судах, як у нас), із яких тисячі засуджують до страти. Третя особливість — відшліфоване законодавче поле з високими стандартами корпоративного управління, за яких чиновники не можуть втрутитись у роботу компанії чи претендувати на частину її грошового потоку. Звичайно, Китай, як і всі країни державного капіталізму, використовує держпідприємства не тільки для заробляння прибутку, але ці альтернативні цілі здебільшого фокусуються на пріоритетах економічного розвитку, тому стають благом для господарства країни.

Приватизація як єдиний вихід для України?

Політики підозріло рішуче намагаються заблокувати процес приватизації держсектору та ініціативи з продажу таких активів на прозорих аукціонах. Правда, не завжди, на щастя, це їм вдається.

Ще одним фактором, що гальмує справедливу приватизацію є певна недовіра: як з боку інвесторів - покупців, так і з боку населення. Це й не дивно, складність процедури купівлі просто вражає. На сьогодні в історії української приватизації прикладом безумовного успіху є хіба публічна приватизація Криворіжсталі, яка принесла бюджету більше 24 мільярдів гривень. Сума, яку у 2005 році заплатила компанія Mittal Steel Germany GmbH, у два з половиною рази перевищувала стартову ціну та була майже ушестеро вища, ніж цифра, за яку продали комбінат 2004 року. Не менш важливо, що і після покупки новий власник інвестував в модернізацію виробництва на об’єкті не один мільярд гривень.

Важко не погодитися, що в Україні приватизаційний процес був, м’яко кажучи, непрозорим. Підприємства часто потрапляли в "потрібні руки", а до бюджету надходили суми значно менші, ніж можна було б отримати в разі проведення конкурентних торгів.

Мета, що її перед собою ставить ProZorro, є доволі амбітною - зробити процедуру придбання активів такою ж простою, як купівлю їжі в супермаркеті. Саме для цього створено ефективний інструмент - електронну систему Prozorro.Продажі.

Так в чому ж полягає її ефективність? По-перше, ця програма значно полегшує сам процес купівлі держактивів фізичними особами та бізнесом, виключивши з процесу суб’єктивний фактор та забезпечивши повну прозорість процесу. Уявіть собі так званий інтернет - магазин державних підприємств. Все дуже просто і зручно: знаходиш на сайт - https://www.prozorro.sale/ - вибираєш лот, що до вподоби, реєструєшся на аукціоні, робиш реєстраційно-гарантійний внесок і виграєш (якщо, звісно, твоя ставка буде найвищою). Ось і все, без особливих зусиль та “бюрократичних мук”.

По-друге, це значно розширює ринок, збільшуючи кількість потенційних інвесторів.
Хто ж отримає вигоду? В першу чергу, держава - нові надходження до бюджету, що можна витратити на державні потреби. А кожен з нас позбудеться тягара податків на утримання нікому не потрібних неефективних державних підприємств.

Чи всі підприємства можна приватизовувати?

Безумовно, самі об'єкти приватизації повинні відбирати надзвичайно ретельно - ті, що є стратегічно важливі для безпеки країни, або котрі неможливо передати приватному власнику в найближчій перспективі, звісно, повинні залишатися в державній власності. А решта — звичайні підприємства, які лише тринькають бюджетні кошти, потрібно приватизувати.

Проте і тут, безумовно, є винятки: та ж Укрпошта не тільки має додатнє сальдо бюджету і стабільно приносить прибутки державі, але й має стратегічне значення для держави в цілому. Через це підприємство проходить величезна кількість ділової кореспонденції, офіційних листів і звернень, і можливо краще для всіх буде якщо безпеку цього листування забезпечуватиме держава, не допускаючи третіх осіб до можливості якось вплинути на неї.

Важливо правильно прописати саму процедуру приватизації: прозорість, обдуманість, справедливість та чесність - запорука успіху.

Потрібно розвіяти міф про необхідність державної власності для стабільності державної економіки. По-перше, навіщо державі активи, які не приносять грошового потоку? По-друге, а що ж сталося з підприємствами, які вже не функціонують? Відповідь проста: порізали обладнання на метал, розікрали, вивезли і здають будівлі в оренду за відкати. Що довше підприємства перебуватимуть у державній власності без реформування та реструктуризації, то більше їх розкрадатимуть, посилюючи навантаження на бюджет. Зрозуміло, що громадянське суспільство така ситуація не може влаштовувати за жодних умов. Тому прозора приватизація — єдиний вихід для української економіки.


Показати ще новини
Радіо НВ
X